Znaleziono 0 artykułów
13.05.2021

Stypendyści Music Masterclass 2021

13.05.2021
Jury (Fot. Materiały prasowe)

Młodzi, ambitni i utalentowani muzycy dostali szansę, by rozwijać umiejętności pod okiem najlepszych specjalistów w branży. Oto finaliści programu stypendialnego Fundacji Fabryki Norblina Music Masterclass.

– Jesteśmy zaskoczeni niesamowitym odzewem, z jakim spotkał się nasz program stypendialny. Bardzo wysoki poziom wystąpień podczas etapu przesłuchań na żywo w klubie Jassmine wpłynął na burzliwe obrady oraz niezwykle trudny proces wyboru stypendystów. Jurorzy powiększyli ograniczoną pulę miejsc z pięciu stypendystów do sześciu. Dodatkowo przyznany został indywidualnie dobrany program opieki artystycznej dla dwóch kolejnych uczestnikó– mówi Patrycja Słomczyńska z Fundacji Fabryki Norblina, pomysłodawczyni i organizatorka programu. Jurorzy najchętniej przyznaliby stypendium wszystkim artystom zakwalifikowanym do preeliminacji na żywo. – Pozostałych 14 uczestników otrzyma od Fundacji Fabryki Norblina wsparcie w postaci grupowych spotkań z mentorami merytorycznymi z takich zakresów, jak coaching, prawo autorskie, produkcja muzyczna, wizerunek artystyczny, PR czy tworzenie tekstów.

Sandra Mika (Fot. Materiały prasowe)

Zachwyceni jurorzy

Program Music Masterclass skierowany jest do utalentowanych muzyków, którzy chcą przebić się do szerszej publiczności, a na drodze artystycznej czują potrzebę czerpania wiedzy i inspiracji od uznanych autorytetów. – Usłyszeliśmy mnóstwo młodych artystów, którzy mają swój muzyczny język i osobowość. Nie są podobni do nikogo – zachwyca się Kuba Badach, mentor programu i członek jury. W komisji zasiedli też inni mistrzowie: Piotr Metz, Marek Napiórkowski, Natalia Przybysz, Hania Rani, Andrzej Smolik i Adam Sztaba, a także wybrani mentorzy merytoryczni: Gabi Drzewiecka i Wojciech Olszak. – To jest pokolenie snajperskie – ludzi, którzy władają instrumentami i głosem w sposób mistrzowski. Piszą karkołomne rzeczy, bardzo trudne i zawiłe rytmicznie, i wykonują to – mówi o uczestnikach Music Masterclass Adam Sztaba.

Błażej Sudnikowicz (Fot. Materiały prasowe)
Piotr Niesłuchowski (Fot. Materiały prasowe)

Szczęśliwi laureaci

Kto otrzyma pełne stypendium Music Masterclass? Małgorzata Majerska to 24-letnia warszawianka, studentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, aktorka i piosenkarka musicalowa, występująca na deskach teatrów Variete w Krakowie czy Rampa  w Warszawie. Sandra Mika, 25-letnia wokalistka i autorka tekstów, pochodzi z Krakowa, studiuje na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, jest laureatką konkursów i festiwali muzycznych, takich jak Niemen non stop czy Festiwalu Wojciecha Młynarskiego. Z kolei Piotr Niesłuchowski to wokalista i gitarzysta zespołu Mandrillus, finalista I edycji programu „The Voice of Poland”. Na koncie ma współpracę, m.in. ze Skubasem czy Krzysztofem Kieliszkiewiczem. Piotr Odoszewski to tegoroczny maturzysta, uczeń Szkoły Muzycznej II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie. Jest wokalistą i multiinstrumentalistą, który w twórczości inspiruje się takimi nurtami, jak jazz, alternatywa, r&b czy neo-soul. Błażej Sudnikowicz to instrumentalista, gitarzysta, absolwent i wykładowca katowickiej Akademii Muzycznej. Jest wielokrotnym laureatem nagród artystycznych oraz stypendystą MKiDN, komponującym utwory na gitarę solo, zespoły kameralne, jak również z wykorzystaniem mediów i instrumentów elektronicznych. Wśród szóstki stypendystów znalazł się też zespół Rejoin z pogranicza jazzu i elektroniki. Tworzy go szóstka przyjaciół. Na koncie mają współprace z takimi artystami, jak Urszula Dudziak, Marcin Masecki czy Krystyna Prońko.

Małgorzata Majerska (Fot. Materiały prasowe)
Piotr Odoszewski (Fot. Materiały prasowe)

 Teraz będziemy się kłócić, bo mam swoich faworytów, którzy być może rzeczywiście potrzebują pomocy na starcie. Teraz trzeba być twardzielem i walczyć o tego, kogo się najbardziej polubiło – mówiła podczas obrad jury Natalia Przybysz. Walka była tak zacięta, że nie tylko wyłoniono sześciu stypendystów zamiast pięciu, lecz także przyznano dodatkowo indywidualnie dobrany program opieki artystycznej dla dwóch uczestników. Otrzymają oni świadczenia ukierunkowane na ich specjalistyczne potrzeby z zakresu muzyki klasycznej. Laureaci tego wyróżnienia to 18-letnia pianistka z Warszawy Julia Łozowska oraz duet Woch&Guzik Duo, tworzony przez gitarzystów Roberta Guzika i Adama Wocha. 

Rejoin (Fot. Materiały prasowe)

Praca pod okiem mistrzów

Stypendyści nie mogą spocząć na laurach, bo poważna praca dopiero się zaczyna. Teraz pod okiem mistrzów będą pracować nad autorskimi produkcjami, których wydanie stanowi główne założenie programu stypendialnego. Gotowe dzieła stypendystów zostaną umieszczone na najpopularniejszych serwisach streamingowych, takich jak TIDAL. Fundacja Fabryki Norblina oraz partner programu, dystrybutor treści cyfrowych – Independent Digital – pomoże w wydaniu oraz promowaniu twórczości stypendystów na szerokim rynku. Ponadto, artyści zostaną objęci mecenatem Fundacji Fabryki Norblina, dzięki któremu będą mogli prezentować swoją muzykę szerszej publiczności w ramach wydarzeń artystycznych w przestrzeni Fabryki Norblina, wyjątkowego miejsca na mapie Warszawy. Dawny teren fabryki Norblin, Bracia Buch i T. Werner w samym sercu warszawskiej Woli, jest obecnie rewitalizowany. Zostanie oddany do użytku już w drugiej połowie tego roku i stanie się miejscem pracy, spotkań, i rozrywki.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij