Znaleziono 0 artykułów
19.07.2019

Targi Książki Kulinarnej: Smak podróży

19.07.2019
Targi Książki Kulinarnej (Fot. Materiały prasowe)

Siódma edycja wydarzenia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski to nie tylko okazja do wzbogacenia domowej biblioteczki, lecz także do spędzania najbliższego weekendu (19-21 lipca) na inspirujących spotkaniach, które w tym roku upływać będą pod hasłem „Podróżu-JEMY”.

Foodies podróżują, by jeść. Planowanie wakacyjnej trasy pod kątem najlepszych restauracji, jakie można znaleźć po drodze, weszło nam już w nawyk, a dla makaronu od mammy, rzemieślniczych lodów czy świeżo złowionych owoców morza jesteśmy w stanie nadłożyć sporo kilometrów. Podróżowanie i jedzenie są ze sobą nierozerwalnie związane. Czasem oznaczają wędrówkę w przeszłość w poszukiwaniu smaków dzieciństwa, innym razem – niekończącą się drogę awokado z meksykańskiej farmy na nasz talerz. Wątków jest tyle, ile smaków, dlatego tegoroczne, siódme już Targi Książki Kulinarnej odbędą się pod hasłem „Podróżu-JEMY”. Organizatorką festiwalu jest Marta Gessler, która w podróżach zakochała się wiele lat temu, a swoją pasję do jedzenia udowadnia, prowadząc Qchnię Artystyczną. Na jej zaproszenie targi odwiedzi wielu gości – pisarzy, podróżników, aktywistów, dziennikarzy i kucharzy, którzy będą się dzielić doświadczeniami i inspiracjami. 

Targi Książki Kulinarnej (Fot. Materiały prasowe)

Targowy weekend rozpocznie się już w piątek o godz. 15. Z Aleksandrą Klonowską-Szałek, autorką książki „Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury”, będziemy rozmawiać o tym, czy podróż musi być daleka, a Tomasz Habdas, podróżnik i bloger, opowie o gotowaniu wysokogórskim. Dlaczego smakuje nam hummus, ale boimy się ostryg? O tym Marcin Kręglicki i Małgosia Minta będą dyskutować z warszawskimi restauratorami. Sobota rozpocznie się od rozważań na temat historii prowiantu w podróży i tego, jak z naszych plecaków zniknęło nieśmiertelne jajko na twardo. Magdalena Kasprzyk-Chevriaux i Jarosław Dumanowski, autorzy książki „Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej”, przeprowadzą nas przez kulinarną historię naszych przodków, a Katarzyna Mikulska pokaże, jak gotować podczas survivalu. O swojej podróży przez obie Ameryki, kulturze gościnnych stołów i mądrym zjadaniu świata opowiedzą Jan i Monika Pawlakowie z poznańskiej Cafe La Ruina & Raj, a Wojciech Osiński z Taste Poland przedstawi blaski i cienie podróży kulinarnych. W niedzielę będziemy wspominać nieodżałowanego Anthony’ego Bourdaina, zastanawiać się razem z Martą Dymek i Marysią Przybyszewską nad tym, czy łatwo jest utrzymać w podróży dietę wegańską, i przypatrywać się trzeciej fali kawy, która zalała całą Polskę, co udokumentowali w swoim przewodniku Krzysiek Rzyman i Agnieszka Bukowska. To tylko niektóre z zaplanowanych atrakcji. Odbędą się także warsztaty, degustacje i pokazy filmów, a pełny program wydarzenia dostępny jest na Facebooku.

Targi Książki Kulinarnej (Fot. Materiały prasowe)

Targi to jednak okazja nie tylko do spotkań, lecz także do zakupów. Jak co roku, na stoiskach będzie można znaleźć tysiące książek kulinarnych wydanych przez polskie i zagraniczne wydawnictwa – najświeższe premiery i kultowe książki kucharskie, przepiękne albumy z przepisami i zbiory felietonów, a także lektury idealne do wakacyjnej walizki. Będzie też można liczyć na specjalne ceny, warto więc wziąć ze sobą wytrzymałą torbę na zakupy. Wydarzenie jest w tym roku biletowane, ale wejściówka upoważnia też do oglądania aktualnych wystaw w Centrum Sztuki Współczesnej.

Targi Książki Kulinarnej (Fot. Materiały prasowe)

 

Katarzyna Stadejek
Proszę czekać..
Zamknij