Znaleziono 0 artykułów
16.04.2024

Te gwiazdy trafiły jednocześnie na listę najlepiej i najgorzej ubranych na MET Gali

16.04.2024
Lady Gaga na czerwonym dywanie Met Gali w 2019 roku (Fot. Getty Images)

Są wśród nich kreacje, które w sposób innowacyjny reinterpretowały kolejne motywy przewodnie imprezy i te, które z dress codeu się wyłamały. Zachwycające kunsztem i te, zdawałoby się, zbyt zachowawcze jak na „Super Bowl świata mody”. Zbierające wszystkie wiązki świateł reflektorów, a także te, które już w dniu debiutu na czerwonym dywanie skazano na zapomnienie. Śledząc historię MET Gali, typujemy jej najjaśniejsze gwiazdy oraz ich najlepsze i najgorsze stylizacje.

Zoë Kravitz

Najgorsza kreacja: MET Gala 2016, temat przewodni: „Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology”

Najlepsza kreacja: MET Gala 2018, temat przewodni: „Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination”

Stylizacje Zoe Kravitz z czerwonego dywanu MET Gali (Fot. Getty Images)

Niby kreacja Zoë Kravitz z domu mody Valentino z 2016 roku nawiązywała do tematu przewodniego imprezy (a nawet w dwójnasób – podczas gdy większość gwiazd koncentrowała się albo na przeszłości, albo przyszłości designu, aktorka pochyliła się nad dychotomią mody szytej ręcznie i maszynowo). Niby był w niej tak pożądany podczas MET Gali maksymalizm (pojawiła się koronkowa maska, buty z piętrzącą się jak wieżowiec ozdobą, naręcza biżuterii i minisukienka zwieńczona nieco zwiędłą, koronkową kokardą tudzież skrzydłami). Ostatecznie zabrakło jednak polotu. Wiatru w żagle Kravitz nabrała dwa lata później i raz jeszcze dała szansę niesfornej koronce. To wtedy, na edycję „modowych Oscarów” poświęconą związkom mody i religii, dyrektor kreatywny Saint Laurent Anthony Vaccarello uszył dla niej niebiańską sukienkę reinterpretującą katolicką mantylkę.

Katy Perry

Najgorsza kreacja: MET Gala 2010, temat przewodni: „American Woman: Fashioning a National Identity”

Najlepsza kreacja: MET Gala 2019, temat przewodni: „Camp: Notes on Fashion”

Kreacje Katy Perry z modowych Oscarów (Fot. Getty Images)

Na schodach Metropolitan Museum of Art autorka przeboju „Firework” Katy Perry fajerwerki usiłowała odpalić dwa razy. Pierwszy – z drobnym niewypałem, w 2010 roku, gdy na czerwonym dywanie zaprezentowała się w podświetlanej sukni od CuteCircuit. I drugi, dziewięć lat później – tym razem, by jako żyrandol Moschino zalśnić pełnią blasku.

Zendaya

Najgorsza kreacja: MET Gala 2019, temat przewodni: „Camp: Notes on Fashion”

Najlepsza kreacja: MET Gala 2018, temat przewodni: „Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination”

Zendaya podczas najważniejszego modowego wydarzenia roku (Fot. Getty Images)

Przemiana Zendayi z Kopciuszka w księżniczkę podczas MET Gali 2019 nie udała się już na etapie technicznym – podobno zawiodła część stelaża mającego unieść kreację Tommyego Hilfigera oraz lampki poprowadzone pod grubymi warstwami tkaniny. Później czegoś zabrakło. Może błysku, a może szczypty magii? Na pewno tego, co miała w sobie inspirowana Joanną dArc zbroja Versace, która nawet bez towarzystwa baśniowej karocy (tę Zendaya nosiła w 2019 roku pod postacią torebki) w mgnieniu oka przenosiła nas do XV wieku.

Emma Stone

Najgorsza kreacja: MET Gala 2014, temat przewodni: „Charles James: Beyond Fashion”

Najlepsza kreacja: MET Gala 2022, temat przewodni: „In America: An Anthology of Fashion”

Emma Stone prezentuje ekstrawaganckie podejście do mody w komplecie w kolorze fuksji oraz szyk w białej sukni ślubnej (Fot. Getty Images)

Po dress codzie, w którym pojawia się nazwisko Charlesa Jamesa, jednego z najważniejszych projektantów XX wieku, oczekuje się spektakularności, misternych konstrukcji, drapowań i bajecznych haftów. W kreacji Emmy Stone od Thakoon na szlachetnych tkaninach oraz ekstrawaganckiej fuksji się jednak skończyło. Wszystkie niedociągnięcia z 2014 roku zrekompensowała nam za to jej stylizacja od Louis Vuitton sprzed dwóch lat, która nie dość, że składała się z sukienki weselnej aktorki, to poprzez nawiązania do stylu art déco (od geometrycznych pociągnięć szyfonu i jedwabiu, przez pióropusze strusich piór, po krój w stylu flapper) bezbłędnie wpisywała się w temat „In America: An Anthology of Fashion”.

Lady Gaga

Najgorsza kreacja: MET Gala 2016, temat przewodni: „Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology”

Najlepsza kreacja: MET Gala 2019, temat przewodni: „Camp: Notes on Fashion”

Lady Gaga w kontrowersyjnej stylizacji i czterech kreacjach (Fot. Getty Images)

Jako że nadmiar motywów zwykle nie sprawdza się na schodach nowojorskiego Metropolitan Museum of Art (o czym Lady Gaga przekonała się podczas edycji z 2016 roku, pozując w futurystycznej zbroi Versace), w 2019 roku złożoną wizję i niepohamowaną kreatywność wokalistka postanowiła rozłożyć na kilka aktów. Przebierając się, a właściwie rozbierając z kolejnych warstw, zaprezentowała cztery spójne kreacje autorstwa Brandona Maxwella. Od kilkunastometrowej fuksjowej sukni począwszy, na wysadzanej kryształkami bieliźnie skończywszy.

Blake Lively

Najgorsza kreacja: MET Gala 2009, temat przewodni: „The Model as Muse: Embodying Fashion”

Najlepsza kreacja: MET Gala 2018, temat przewodni: „Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination”

Blake Lively: kreatywne stylizacje i głośne kreacje z MET Gali (Fot. Getty Images)

Sukience Blake Lively z Atelier Versace z 2009 roku dostanie się tylko za to, że mimo turkusowego, niemal wibrującego odcienia w zestawieniu z pozostałymi kreacjami aktorki z MET Gali – a było ich dziesięć – wypada stosunkowo blado. Zwłaszcza w starciu z boską suknią Versace sprzed sześciu lat, która do dziś pozostaje obiektem kultu entuzjastów mody.

Sarah Jessica Parker

Najgorsza kreacja: MET Gala 2006, temat przewodni: „AngloMania: Tradition and Transgression in British Fashion”

Najlepsza kreacja: MET Gala 2016, temat przewodni: „Camp: Notes on Fashion”

Sarah Jessica Parker na czerwonym dywanie MET Gali w Nowym Jorku (Fot. Getty Images)

Stylizacja Sary Jessiki Parker z MET Gali 2016 jest jedną z tych najczęściej pomijanych. Nieprezentowanych ani w zestawieniach najgorszych, ani najbardziej kontrowersyjnych. Z szacunku dla modowego dorobku Parker została po prostu skazana na zapomnienie. Za to ta o dekadę wcześniejsza, przepasana tartanem, w której aktorka pokonywała schody u boku Alexandra McQueena, już zawsze uchodzić będzie za jedną z najsłynniejszych (i najlepszych) w historii imprezy.

Rihanna

Najgorsza kreacja: MET Gala 2011, temat przewodni: „Alexander McQueen: Savage Beauty”

Najlepsza kreacja: MET Gala 2015, temat przewodni: „China: Through the Looking Glass”

Zaskakujące kreacje Rihanny z gali kostiumów Metropolitan Museum of Art (Fot. Getty Images)

Kreacje Rihanny z 2011 i 2016 roku (a także wszystkie przed, po i pomiędzy) pokazują, że wokalistka i założycielka imperium kosmetycznego Fenty Beauty jest stworzona do wielkich rzeczy. Zamiast w koronkach (MET Gala 2011) czy małych czarnych (2012), olśniewa w pelerynach z setek płatków kamelii (2023), bogato zdobionym ornacie (2018), a przede wszystkim w projektach tak spektakularnych jak suknia Guo Pei, szyta z kilkudziesięciu metrów jedwabnej satyny i ważąca niebagatelne 22,68 kg. Zdaje się, że tylko RiRi mogła udźwignąć taką dawkę ekstrawagancji.

Taylor Swift

Najgorsza kreacja: MET Gala 2016, temat przewodni: „Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology”

Najlepsza kreacja: MET Gala 2014, temat przewodni: „Charles James: Beyond Fashion”

Oryginalne stylizacje Taylor Swift z nowojorskiego Metropolitan Museum of Art (Fot. Getty Images)

W przypadku obydwu kreacji Taylor Swift dopasowanie do tematu przewodniego było na szóstkę z plusem. Sukienka od Louis Vuitton z „Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology” zarówno technologicznie wybiegała w przyszłość, jak i pochylała się nad rzemieślniczym kunsztem. Ta Oscara de la Renty z „Charles James: Beyond Fashion” była z kolei ucieleśnieniem mody haute couture. Ale gdyby oceniać stylizacje niczym egzaminatorzy zbliżającej się wielkimi krokami matury, pod uwagę powinniśmy wziąć również styl czy kompozycję. A tego w srebrzystej stylizacji Taylor z 2016 roku po prostu zabrakło.

Beyoncé

Najgorsza kreacja: Met Gala 2013, temat przewodni: „Punk: Chaos to Couture”

Najlepsza kreacja: MET Gala 2014, temat przewodni: „Charles James: Beyond Fashion”

Kontrowersyjna kreacja Beyoncé i jej najpiękniejsza suknia z MET Gali (Fot. Getty Images)

 

Prawdopodobnie kreacje Beyoncé więcej łączy, aniżeli dzieli. Podobny rok wykonania, zarysowująca sylwetkę linia, bogate zdobienia (w sukni z 2013 roku objawiają się pod postacią ekstrawaganckich printów, tej z 2014 – zdobiących tkaninę koralików), dominujący kolor (czerń) i równie ważne dla branży mody nazwiska projektantów – Versace i Givenchy. A jednak tylko w tej drugiej jest coś, co sprawia, że aż chce się do niej wracać. Także z historycznego punktu widzenia. Bo jedwabna mała czarna była subtelnym preludium do najsłynniejszej kreacji Beyoncé w historii MET Gali, zdobnej naked dress z 2016 roku.

Kim Kardashian

Najgorsza kreacja: Met Gala 2016, temat przewodni: „Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology”

Najlepsza kreacja: MET Gala 2019, temat przewodni: „Camp: Notes on Fashion”

Kontrowersyjna stylizacja od Balmain i suknia Muglera – jedna z najpiękniejszych stylizacji w historii imprezy (Fot. Getty Images)

Spopularyzowana za pomocą memów kwiecista kreacja Kim Kardashian z jej debiutanckiej MET Gali 2013 przysłoniła tę, która powinna była przejąć od niej tytuł najgorszej: suknię-zbroję z domu mody Balmain, wystylizowaną ze srebrzystymi sandałkami. Kontrowersyjna naked dress Marilyn Monroe, w której Kim wystąpiła na MET Gali 2022, zatarła z kolei ślad po tej najbardziej spektakularnej – niby-ociekającej kroplami kryształowej wody autorstwa mistrza Thierryego Muglera.

Zobacz także

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij