Znaleziono 0 artykułów
17.07.2022

Ukrainian Freedom Orchestra: Muzyka dla wolności

17.07.2022
Teatr Opery i Baletu w Odessie (Fot. Getty Images)

Sztuka może być bronią przeciwko agresji – udowadniają inicjatorzy i muzycy Ukrainian Freedom Orchestra. Zespół, który tworzą ukraińscy instrumentaliści, da tego lata serię występów, z których dochód wesprze ich ojczyznę. Koncert inaugurujący trasę odbędzie się 28 lipca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

– Chciałam stworzyć najlepszym ukraińskim muzykom orkiestrowym, zarówno tym pozostającym w kraju, jak i tym, którzy pracują za granicą, możliwość zademonstrowania artystycznej jedności i dumy. (…) Cieszę się ogromnie, że będę mogła poprowadzić tych utalentowanych artystów podczas występów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ta trasa koncertowa to wyraz ich miłości do ojczyzny i hołd dla tych, którzy zginęli i tak dużo wycierpieli – mówi Keri-Lynn Wilson, dyrygentka i pomysłodawczyni orkiestry. Maestra Wilson wychowała się w Winnipeg w Kanadzie, największym ośrodku ukraińskiej diaspory w Ameryce Północnej. Podczas swojej ponad dwudziestoletniej kariery Keri-Lynn Wilson prowadziła jako dyrygentka spektakle w najważniejszych teatrach operowych świata. Stała także za pulpitem najsłynniejszych orkiestr.

Moc sztuki

Ukrainian Freedom Orchestra powstała w geście solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie z inicjatywy dwóch wielkich instytucji kultury: Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie oraz Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Tworzy ją zespół ukraińskich instrumentalistów: uchodźcy, którzy w wyniku rosyjskiej agresji musieli opuścić kraj, ci, którzy na co dzień grają w europejskich orkiestrach oraz czołowi muzycy z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych części kraju. Na co dzień są związani, m.in. z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie. A także z takimi zagranicznymi zespołami, jak: Orkiestra Tonkünstler w Wiedniu, Belgijska Orkiestra Narodowa i Królewska Orkiestra Concertgebouw. Do zespołu dołączyły m.in. Liudmyla Monastyrska, czołowa ukraińska sopranistka, która podczas tournée zaśpiewa arię Leonory „Abscheulicher!” z „Fidelia” Ludwiga van Beethovena – hymn na cześć człowieczeństwa i pokoju w obliczu przemocy i okrucieństwa – a także ukraińska pianistka Anna Fedorova mająca na koncie występy z czołowymi zespołami świata.

Co ważne, ukraińskie władze udzieliły specjalnego zezwolenia na udział w przedsięwzięciu mężczyznom w wieku poborowym. W ten niezwykły sposób zademonstrują moc sztuki w obliczu tragedii, która spotkała ich kraj. Pomóc mogą również wszyscy melomani, bo środki zebrane podczas trasy koncertowej zostaną przekazane Ministerstwu Kultury Ukrainy na pomoc artystom. Dodatkowo, będzie można dokonywać bezpośrednich wpłat na konto resortu.

Od Warszawy po Nowy Jork

Program Ukrainian Freedom Orchestra jest imponujący. Muzycy rozpoczynają okres intensywnych prób 18 lipca w Warszawie, a występ inaugurujący trasę koncertową odbędzie się 28 lipca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Kolejnym przystankiem będzie występ podczas BBC Proms w Londynie 31 lipca (koncert będzie transmitowany w telewizji). Następnie 1 sierpnia Ukrainian Freedom Orchestra będą mogli posłuchać mieszkańcy Monachium, a dzień później, podczas Chorégies d’Orange Festival, słuchacze w południowej Francji. Wkrótce potem, 4 sierpnia, UFO wystąpi w berlińskim Konzerthausie, a następnie podczas Edinburgh Festival 6 sierpnia i 8 sierpnia w sali koncertowej w Snape Maltings. Kolejne przystanki to Concertgebouw Festival w Amsterdamie 11 sierpnia, parę dni potem, 13 sierpnia, odbędzie się koncert w hamburskiej Elbphilharmonie, a także występ w National Concert Hall w Dublinie 15 sierpnia. Stamtąd 16 sierpnia orkiestra uda się do Stanów Zjednoczonych, gdzie da koncerty w nowojorskim Lincoln Center oraz Kennedy Center w Waszyngtonie.

Międzynarodowe wsparcie

Ukrainian Freedom Orchestra wpisuje się w długą tradycję tworzenia zespołów muzycznych w obliczu przemocy i w imię pokoju, a jej poprzedniczkami były m.in. Izraelska Orkiestra Filharmoniczna, West-Eastern Divan Orchestra, a także Afgański Narodowy Instytut Muzyki. Metropolitan Opera oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa od początku były w czołówce światowych instytucji kultury, które wsparły ofiary wojny i potępiły rosyjską agresję. Met z kolei był jednym z pierwszych teatrów, który zorganizował koncert charytatywny na rzecz Ukrainy, pod kierunkiem dyrektora muzycznego Yannicka Nézeta-Séguina. Wydarzenie to miało miejsce 14 marca i odbiło się szerokim echem w prasie międzynarodowej. Wsparcie okazuje także Teatr Wielki – Opera Narodowa, który gości pod swoim dachem uchodźców z Ukrainy i organizuje koncerty, zbierając środki na pomoc walczącym sąsiadom.

„Muzyka może być potężną bronią przeciwko agresji. Ta trasa koncertowa ma na celu obronę ukraińskiej sztuki i bohaterskich artystów, którzy walczą o wolność swojej ojczyzny” – piszą we wspólnym oświadczeniu dyrektor generalny MET Peter Gelb oraz dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski.

Ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko przyjął inicjatywę Met i TW-ON z radością. – Dziś kultura pokazuje się nam z zupełnie innej strony – jako instrument tzw. soft power, który pomaga goić rany. I to nie tylko w przenośni (…). Trasa Ukrainian Freedom Orchestra pomoże zebrać środki na wsparcie ukraińskich artystów, a jednocześnie zademonstruje światu różnorodność i wyjątkowość ukraińskiej muzyki i ukraińskich wykonawców – zauważył minister, dodając: – Kultura ukraińska jest niezwykle oryginalna i zasługuje na pełną uwagę zagranicznej publiczności. Jesteśmy wdzięczni naszym międzynarodowym partnerom za organizację tego przedsięwzięcia.

Keri-Lynn Wilson (Fot. Igor Zakharkin)

 

Anna Fedorova (Fot. Marco Borggreve)

 

Liudmyla Monastyrska (Fot. materiały prasowe)

 

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij