Znaleziono 0 artykułów
10.10.2023

„Space is a place”: Wystawa designu w październiku w Warszawie

10.10.2023
Noom Home, Fot. Materiały prasowe

Świeżość to określenie pasujące do 22 marek designu z Polski i zagranicy, które przez jeden weekend będzie można oglądać w surowej przestrzeni biurowca HOP w Warszawie. Obok rozpoznawalnych nazwisk, takich jak Bimer, Jurek, Keller czy Szostak, wielu z wystawców może wydawać się jeszcze nieodkrytych. Funkcjonują poza mainstreamowym obiegiem, co pozwala im na eksperymentalne podejście i bezkompromisowość.

Polski design rozkwita. Warto przyglądać mu się z uwagą i my będziemy to robić – mówiła niecałe pół roku temu Monika Szyca-Thomas z marki The Good Living & Co., która razem z przyjaciółmi – Moniką Kolasą i Jakubem Szkaradkiem z marki Lexavala stworzyła Comune – Objects in Motion. To oddolna inicjatywa, promująca ciekawe rodzime wzornictwo wśród architektów, ale też szerokiej publiczności. Po wiosennej, kameralnej wystawie, którą Comune zorganizowało spontanicznie w zabytkowych wnętrzach gdańskiej kamienicy, odzew był tak entuzjastyczny, że twórcy postanowili iść za ciosem. Tym razem zapraszają do niezwykłej przestrzeni w Warszawie.

Noom Home, Fot. Materiały prasowe

„Space is a place” to tytuł wystawy zorganizowanej w surowych wnętrzach biurowca z lat 90. na Woli. Wydarzenie prezentuje ponad 20 starannie wyselekcjonowanych marek z Polski i zagranicy. Jak podkreślają organizatorzy, ich wybór jest subiektywny. – Wyłoniliśmy prace, które nam się podobają, wierzyliśmy, że są inspirujące, więc warto je pokazać – mówią i zastrzegają, że obok rozpoznawalnych nazwisk, takich jak Bimer, Jurek, Keller czy Szostak, wielu z wystawców może wydawać się jeszcze nieodkrytych. Funkcjonują poza mainstreamowym obiegiem, co pozwala im na eksperymentalne podejście i bezkompromisowość.

Warszawa to zupełnie inny projekt niż gdański, większy, inny w swej budowie. Hop i Syrena Real Estate udostępniają nam wielką przestrzeń na wydarzenie i to jest motywujące – ludzie nas wspierają i angażują się w nasz projekt – mówi Monika Kolasa, a Jakub Szkaradek dodaje: – Chcemy ruszyć Europę wschodnią, pokazać różnych twórców, tych znanych i niekoniecznie znanych szerszej publiczności.
Zaprezentują Noom Home, ukraińską markę, która mimo wojny wciąż produkuje w zakładach zlokalizowanych pod Kijowem i angażuje się w prestiżowe projekty, jak ostatnie London Design Biennale.
W Polsce utrzymuje się przekonanie, że design to bardzo elitarna dziedzina. Chcielibyśmy to zmienić – podkreśla Szyca-Thomas, dodając, że dobry design zarówno przyciąga uwagę wykształconych i wymagających projektantów, jak i sprawdza się na co dzień. Takie podejście nie ogranicza grupy odbiorców do hermetycznej branży.

M. Sipiora, Fot. Materiały prasowe

Tradycja i nowe technologie

Do tego rodzaju designu należą rzeczy balansujące na granicy wzornictwa przemysłowego i sztuki, takie jak produkowane w technice druku 3D obiekty polskiego studia UAU Project, które znalazły się w kolekcji stałej amsterdamskiego Stedelijk Museum czy nagradzane ceramiczne lampy Pani Jurek, inspirowane twórczością Jana Tarasina.

W selekcji „Space is a place” nie zabraknie też współczesnych rzemieślników, którzy są świetnymi designerami, a jednocześnie twórczo mierzą się z materiałem. Formsophy to marka zbudowana z miłości do metalu, twórczo przetwarzająca modne ostatnio aluminium. Grôpk, za którym stoi Marcin Kuberna, to pochwała prostoty, wykorzystywanie tradycyjnej techniki wałeczkowej pracy w glinie, w której można doszukiwać się kontynuacji sztuki okresu neolitu. Natomiast stowarzyszenie Nów. Nowe rzemiosło skupia współczesnych rzemieślników, którzy chętnie sięgają do tradycji, ale jednocześnie świadomie przekraczają jej ograniczenia, wykorzystują nowe technologie.
Ciekawą grupę stanowią marki stworzone przez projektantów wnętrz, jak Bimer Light, Branik, Hasik Design czy Szymon Keller. Wrażenie robią konceptualne projekty odpowiadające na wyzwania przyszłości, Adama Skotarczaka czy Matiego Sipiory.

Wydarzeniem będzie na pewno prezentacja nowej marki – The collective matter studio – która wciela w życie mało znaną jeszcze w Polsce ideę designu kolekcjonerskiego (collectible design), czyli produkowanego w pojedynczych egzemplarzach, co stawia użytkowe obiekty w pozycjach dzieł sztuki.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy, a formuła swobodna. Obok planowanych paneli dyskusyjnych (w środę 18 października i w sobotę 21 października) organizatorzy stawiają na bezpośredni kontakt z odbiorcami – rozmowy i wymianę doświadczeń. Centrum wydarzeń stanie się zapewne restauracja Lupo, zlokalizowana na parterze wieżowca – Przez cały czas trwania wystawy w restauracji będzie można zjeść pastę dedykowaną wydarzeniu, a w piątek wziąć udział w wieczornej imprezie – zapowiada Kolasa.

W ramach wystawy zapraszamy na otwarte panele dyskusyjne:


Jak budować historię wokół małej marki 
Środa 18.10, godz 18:00
Katarzyna Baumiller, Yanina Trapachka i Polina Hilburd (2inCreatives)
Przemysław Nieciecki i Basia Kuligowska (Pion Studio)
Prowadzi: Basia Czyżewska


Projektant(ka) wnętrz tworzy produkt, po czym zakłada markę. I co się dzieje dalej?
Sobota 21.10 godz 12:00
Marek Bimer i Natalia Bimer (Bimer Light),Agata Knorowska (Branik Delight) i Szymon Keller (Szymon Keller)
Prowadzi: Basia Czyżewska

Kiedy design staje się obiektem kolekcjonerskim?
Sobota 21.10 godz 13:00
Monika Patuszyńska, Jan Garncarek, Jan Gliński, Łukasz Gorczyca (Galeria Raster)
Prowadzi: Aleksandra Krasny
 

Comune – Objects in Motion, wystawa „Space is a place”, od 18 do 22 października, IV piętro biurowca HOP, Chmielna 132 w Warszawie
Partnerzy: „Vogue Living”, Lupo, 2INCREATIVES, HOP, Syrena Real Estate, Decoma.
Wstęp darmowy: 18.10. – od 16.00 do 20.00, 19 i 20.10. – od 12.00 do 20.00, 21 i 22.10. – od 10.00 do 20.00.

 

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij