Znaleziono 0 artykułów
03.09.2021

Wystawa „Feminizm. Sztuka kobiet”

03.09.2021
Agata Grzybowska, Bez tytułu

W DESA Unicum, największym domu aukcyjnym w Polsce, od 3 września będzie można oglądać prace Katarzyny Kozyry, Agaty Bogackiej, Agaty Kus i Anety Grzeszykowskiej. Motywem przewodnim wystawy „Feminizm. Sztuka kobiet” jest siostrzeństwo. 

Katarzyna Kozyra, jedna z pionierek sztuki feministycznej, zasłynęła „Olimpią”, składającą się z serii trzech fotografii przedstawiających nagą artystkę leżącą na szpitalnym łóżku podczas chemioterapii, starą, obnażoną kobietę siedzącą na kanapie oraz artystkę upozowaną na bohaterkę słynnego obrazu „Olimpia” Édouarda Maneta. Podczas gdy dzieło Maneta uznawane było za kontrowersyjne, ze względu na bezpruderyjny sposób ukazania nagości, praca Katarzyny Kozyry odwraca tę narrację. To właśnie ciało nieprzystające do kultu młodości, piękna i zdrowia rzuca wyzwanie rzeczywistości, w której rządzi „męskie spojrzenie”. 

Katarzyna Kozyra, Olimpia

Agata Bogacka też nie boi trudnych tematów. Na wystawie będzie można podziwiać jej obraz „Nawiedzenie” z cyklu „Ja krwawię”, składającego się z 16 prac. Bogacka opowiada o kobiecej fizjologii – tytułowa krew to u niej symbol życia. 

Na wystawie zobaczymy również fotografię „Hair 1” Anety Grzeszykowskiej, obraz „Doktorantki” Agaty Kus oraz twórczość innych polskich artystek: Magdaleny Moskwy, Katarzyny Górnej, Doroty Nieznalskiej, Iwony Demko, Aleksandry Ska, Jadwigi Sawickiej, Elżbiety Jabłońskiej i Poli Dwurnik. 

Wystawa „Feminizm. Sztuka Kobiet” potrwa od 3 do 16 września. W ostatnim dniu ekspozycji o godzinie 19 wszystkie dzieła zostaną zlicytowane na aukcji w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. Wstęp na wystawę i aukcję jest wolny. 

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij