Znaleziono 0 artykułów
09.05.2022

Wystawa Fridy Kahlo na wielkim ekranie kina Kinogram

09.05.2022
(Fot. Nickolas Muray)

11 maja w warszawskim kinie Kinogram odbędzie się filmowy pokaz obrazów Fridy Kahlo. W dokumencie „Frida Kahlo. Ikoniczna artystka” przeniesiemy się do domu słynnej malarki i dowiemy więcej o jej inspiracjach twórczych. 

Urodzona w 1907 roku w Meksyku Frida Kahlo miała trudne życie. Jako nastolatka uległa poważnemu wypadkowi. W wyniku zderzenia autobusu z tramwajem doznała licznych obrażeń. Złamała kręgosłup, połamała zebra, a stalowy uchwyt poręczy autobusu przebił jej podbrzusze i macicę, co przekreśliło jej szanse na macierzyństwo. Do końca życia poddała się 35 operacjom i nigdy nie odzyskała pełnej sprawności. 

 

Choć Kahlo zmarła w 1954 roku, jej sztuka jest wciąż aktualna. Najczęściej poruszaną przez nią tematyką było cierpienie, ból fizyczny, aborcja, choroba i śmierć. W dziełach inspirowanych meksykańską i indiańską sztuką ludową łączyła realizm formy z elementami symbolizmu i surrealizmu, a także drastycznymi watkami autobiograficznymi. Dziś uznaje się ją za jedną z najważniejszych postaci XX wieku oraz pionierkę sztuki feministycznej.  

Aby poznać bliżej twórczość i życie tej wyjątkowej artystki, reżyserka Ali Ray zagląda z kamerą do słynnego Niebieskiego Domu Fridy w Meksyku. W dokumencie „Frida Kahlo. Ikoniczna artystka” przedstawia jej malarstwo i historię. W ramach cyklu Kinogram „Wieczór ze sztuką” film będzie można zobaczyć 11 maja o godzinie 19 w siedzibie kina w Fabryce Norblina w Warszawie. 

Aleksandra Kupras
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Wystawa Fridy Kahlo na wielkim ekranie kina Kinogram
Proszę czekać..
Zamknij