Znaleziono 0 artykułów
25.06.2020

George Michael: Ciesz się wszystkim, co robisz

Basia Czyżewska

Jeden z najważniejszych wokalistów ostatnich dziesięcioleci zmarł 25 grudnia 2016 roku. Przypominamy najważniejsze momenty z życia artysty.

Urodził się i dorastał w północno-zachodnim Londynie jako Geórgios Kyriákos Panajiótu. Brzmienie imion i nazwiska, podobnie jak południowa uroda, zdradzały, że choć jego matka była angielską żydówką, w żyłach George’a Michaela płynęła też grecka krew ojca.

George już jako nastolatek wiedział, że muzyka jest jego pasją. Urywał się z lekcji, żeby grać i śpiewać przechodniom na stacjach metra, a zarobione pieniądze wydawał na klubowe życie, które w Londynie lat 70. było naprawdę intensywne. Razem z kumplem, Andrew Ridgeleyem założył zespół Wham!, w którym był wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem i producentem. W wieku 19 lat podpisał pierwszy kontrakt z niezależną wytwórnią muzyczną, a jego zespół wydał pierwszy singiel – „Wham Rap! (Enjoy What You Do)”. Podtytuł krążka dobrze oddawał życiową filozofię – George Michael oddychał pełną piersią. Doskonale odnajdywał się w radiu i telewizji, gdzie koncertował na żywo, a kolejny album grupy, „Fantastic” znalazł się na szczycie listy najlepiej sprzedających się płyt w Wielkiej Brytanii. W kolejnych latach powstał hit „Last Christmas”, zespół pojechał w międzynarodową trasę koncertową i sprzedawał swoją muzykę w milionowych nakładach na całym świecie. W 1986 roku Michael postawił jednak na karierę solową. 

Jego nowe muzyczne życie łączyło się ze zmianą wizerunku – stał się zadziorny, surowy i bardzo męski, z zarostem, ramoneską i w awiatorach. Album „Faith”, nagrodzony Grammy, potwierdził, że wolność służy artyście. Zrealizowany w kolejnych latach kultowy teledysk „Freedom! ’90” został wymyślony, napisany i zrealizowany przez Michaela. Muzyk, jak twierdził w wywiadach, był „znudzony sławą” i nie chciał pojawiać się na planie klipu przed kamerą. Znacznie bardziej porywała go część kreatywno-koncepcyjna. Dlatego do projektu zaprosił największe nazwiska mody swoich czasów. Na planie pojawiają się Naomi Campbell, Tatjana Patitz, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Christy Turlington, John Pearson, Mario Sorrenti oraz Peter Formby i Todo Segalla. Piosenka i klip szybko stały się przebojem, a po latach – symbolem estetyki lat 90.

George Michael, rozchwytywany artysta i człowiek sukcesu, przez lata żył w ukryciu. O tym, że jest gejem, wiedzieli tylko bliscy. Choć muzyk poznał na początku lat 90., Anselmo Feleppę, argentyńskiego projektanta mody i swoją wielką miłość, to publicznego coming outu dokonał dopiero w 1998 roku, już po śmierci ukochanego, którego zabrała pandemia AIDS.
Utrata bliskiej osoby odbiła się na twórczości George’a, który po długim czasie niemocy twórczej zainteresował się jazzem. Wyostrzył wizerunek, skracając włosy i brodę, a album „Older” potraktował jako pożegnanie z partnerem.

Nowe tysiąclecie otworzył wielkim wakacyjnym hitem „If I Told You That” w duecie z Whitney Houston. Kilka lat później potwierdził swoją pozycję singlem „Amazing”. Zaczął wtedy zapowiadać emeryturę. Coraz cześciej skarżył się na problemy ze zdrowiem, które utrudniały mu koncertowanie.
Odszedł w wieku 53 lat, w pierwszy dzień świąt w 2016 roku w swojej brytyjskiej posiadłości. Przyczyną śmierci była choroba serca.

1/13George Michael: Ciesz się wszystkim, co robisz

Proszę czekać..
Zamknij