Znaleziono 0 artykułów
01.04.2020

Steven Spielberg zaprasza do wirtualnego klubu filmowego

01.04.2020
Steven Spielberg na festiwalu w Cannes w 2013 roku (Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images)

W ramach inicjatywy Amerykańskiego Instytutu Filmowego każdego dnia kwarantanny słynni twórcy kina polecą jedną kultową pozycję. Pierwszym gościem klubu został Spielberg, który zaprosił do oglądania „Czarnoksiężnika z krainy Oz”.

Ponieważ najbliższe tygodnie najpewniej spędzimy w domach, w sieci pojawiają się kolejne inicjatywy, które mają umilić nam ten trudny czas. Tylko w ostatnim czasie do przestrzeni wirtualnej przeniesiono słynne instalacje Yayoi Kusamy, zbiory Muzeum Vincenta van Gogha i spacer po malowniczym ogrodzie Claude’a Moneta, a polscy artyści przygotowali specjalne koncerty online

Najnowszym dodatkiem do listy rozrywek jest klub filmowy Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Instytucja zapowiedziała, że każdego dnia kwarantanny znani twórcy kina będą polecali jeden kultowy tytuł, który warto obejrzeć przynajmniej raz w życiu. Klub ma być miejscem „codziennych spotkań, mających na celu celebracje miłości do kina i optymizmu w tak niepewnych czasach”. Na stronie AIF mają być również udostępniane szczegóły dotyczące wybranego filmu, rozmowy z twórcami oraz ciekawostki dotyczące produkcji. 

Gościem pierwszej odsłony serii został Steven Spielberg. Reżyser polecił „Czarnoksiężnika z krainy Oz” z 1939 roku z Judy Garland w roli głównej. Uzasadniając swój wybór, Spielberg zwrócił uwagę na to, że jeden z najbardziej znanych musicali w historii ma ponadczasowe przesłanie. „Nie ma to jak w domu” nabiera w czasach pandemii nowego znaczenia.

W 1995 roku Steven Spielberg otrzymał prestiżowe wyróżnienie AFI Life Achievement Award, a na liście stu najlepszych filmów wszech czasów Instytutu znalazło się aż siedem jego filmów: „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”, „E.T.”, „Szczęki”, „Poszukiwacze zaginionej Arki”, „Szeregowiec Ryan”, „Lista Schindlera” i „Kolor purpury”. 

„Czarnoksiężnika z krainy Oz” można oglądać na iTunes, YouTube Movies i cda.pl. Kolejne tytuły będą ogłaszane na stronie AIF każdego dnia. 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij