Znaleziono 0 artykułów
13.04.2023

LGBT+ Film Festival: 100 tęczowych filmów z całego świata

13.04.2023
"Framing Agnes" (Fot. materiały prasowe)

Oscarowe produkcje, polskie historie i ukraińskie krótkie metraże – LGBT+ Film Festival powraca z nową edycją, w ramach której widzowie w dziewięciu polskich miastach będą mogli obejrzeć ponad 100 tęczowych tytułów z całego świata.

Według raportu GLAAD (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation), amerykańskiej organizacji monitorującej medialną reprezentację osób LGBT+, w 2022 roku tęczowi bohaterowie stanowili rekordowe 12 proc. wszystkich postaci. Osoby biseksualne, transpłciowe i niebinarne mogły oglądać się na ekranie dzięki takim produkcjom, jak „Loki”, „Euforia” czy „Umbrella Academy”. Zwracając uwagę na najpopularniejsze tytuły tego roku – „The Last of Us”, „Yellowjackets” czy „Zmokłe psy” – liczymy, że czeka nas kolejny tęczowy rok.

 

O odpowiednią porcję zróżnicowanej queerowej reprezentacji w Polsce dba LGBT+ Film Festival, który jest dziś największym świętem tęczowego kina w całej Europie Środkowej i Wschodniej. W ramach 14. edycji wydarzenia zobaczymy ponad 100 tytułów z całego świata poświęconych doświadczeniom osób LGBT+, zarówno tym trudnym, jak i tym pełnym radości i nadziei na lepszą przyszłość.

Festiwal odbędzie się w tym roku w aż dziewięciu polskich miastach – Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Koninie, Gdańsku, Bydgoszczy i Szczecinie – oraz online. Hybrydowa formuła pozwoli widzkom i widzom cieszyć się świętem queerowej sztuki filmowej w salach kinowych i domowym zaciszu.

"Turkusowy kaftan" (Fot. materiały prasowe)

W programie znalazły się, tradycyjnie, oprócz tytułów ze światowych festiwali w Berlinie, Cannes, Wenecji czy Sundance również filmy arthouse’owe, awangardowe i spoza głównego nurtu. Wśród nich m.in. nominowany do canneńskiej nagrody Queer Palm thriller „Gorące dni” Emina Alpera, dokument Nicolò Bassettiego „W moim imieniu", którego producentem wykonawczym jest Elliot Page, czy nowy film Małgi Kubiak „Lucia Joyce & Flappers”.

W programie festiwalu znalazły się również spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz cykl sześciu imprez w rytmie największych tęczowych przebojów.

– Wspólnie wracamy też do korzeni, queerujemy herstorię, ale i nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się współcześnie. Jesteśmy dumni, że możemy wam pokazać ogromny wachlarz krótkich queerowych historii, w tym ukraińskie filmy krótkometrażowe. Ta edycja będzie o duchu tęczowej wspólnoty – mówią organizatorzy.

Pełny program festiwalu znajdziecie na https://lgbtfestival.pl.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij