Znaleziono 0 artykułów
08.04.2020

Coachella w twoim domu

08.04.2020
Coachella Valley Music and Arts Festival (Fot. Getty Images)

Tegoroczna edycja jednego z największych festiwali muzycznych na świecie została przeniesiona na jesień. Organizatorzy postanowili osłodzić oczekiwanie, bezpłatnie udostępniając film dokumentalny „Coachella: 20 Years in the Desert” o historii wydarzenia. Premiera już 10 kwietnia na YouTube.

Beyoncé, Prince, Madonna, Daft Punk, Billie Eilish, Kanye West – to tylko niektóre gwiazdy, które wystąpiły na scenie Coachella Valley Music and Arts Festival. Co roku ogłoszenia line-upu z niecierpliwością wyczekują miliony fanów, a na trwające dwa weekendy wydarzenie zjeżdża ponad 250 tysięcy uczestników z całego świata.

W obliczu pandemii tegoroczna edycja festiwalu, która miała odbyć się w kwietniu, została przeniesiona na październik. Z myślą o niepocieszonych fanach organizatorzy przygotowali specjalną niespodziankę. W najbliższy piątek, 10 kwietnia, czyli w dniu, gdy miała wystartować kolejna edycja festiwalu, odbędzie się premiera filmu „Coachella: 20 Years in the Desert”. Dokument będzie można oglądać bezpłatnie na YouTube.

Beyoncé na festiwalu Coachella w 2018 roku (Fot. Getty Images)

„Coachella: 20 Years in the Desert” prześledzi historię festiwalu, od szalonej inicjatywy dwóch muzycznych entuzjastów do światowego fenomenu. Pomysłodawcami Coachelli byli Paul Tollett i Rick Van Santen, którzy marzyli o zorganizowaniu festiwalu na środku pustyni w amerykańskim stanie Kolorado. Line-up miał oferować najróżniejsze gatunki muzyczne, by trafiać do jak największej grupy fanów.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1999 roku, a na scenie wystąpili Beck, Rage Against the Machine i The Chemical Brothers. Mimo że wydarzenie zebrało świetne recenzje krytyków i uczestników, okazało się finansowym fiaskiem – z 70 tysięcy biletów sprzedano jedynie 20 tysięcy. Przez dwa kolejne lata losy festiwalu wisiały na włosku. Sytuacja zmieniła się w 2002 roku, gdy na scenie Coachelli wystąpili Björk i Oasis. Edycja okazała się wielkim sukcesem, a festiwal nabrał rozpędu.

Przez kolejne lata na scenach rozrastającego się festiwalu występowały największe gwiazdy wszystkich gatunków muzycznych – od muzycznych legend pokroju Prince’a, Madonny i Paula McCartneya, przez takie gwiazdy jak Beyoncé, Ariana Grande i The Weeknd, po fenomeny nowego pokolenia z Billie Eilish i Blackpink na czele. W „Coachella: 20 Years in the Desert” nie zabraknie również archiwalnych materiałów, relacji z największych koncertów oraz wypowiedzi artystów, którzy mieli okazję wystąpić na scenie słynnego festiwalu na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Głównymi bohaterami produkcji są jednak pomysłodawcy festiwalu organizowanego. W pokazanym na zwiastunie fragmencie filmu opowiadają o inspiracjach europejską sceną festiwalową, Woodstocku i rozmaitych trudnościach, które pojawiały się na ich drodze w trakcie 20 lat istnienia Coachella Valley Music and Arts Festival.

„Coachella: 20 Years in the Desert” będzie można obejrzeć na kanale Coachella już od 10 kwietnia.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij