Znaleziono 0 artykułów
12.03.2024

Najlepsza pora na jedzenie owoców według dietetyczki

12.03.2024
(Fot. Getty Images)

Jedzenie owoców to bez wątpienia zdrowy nawyk. Jednak jeśli wiemy, kiedy je jeść, możemy czerpać z niego dodatkowe korzyści. Oto co mówi na ten temat dietetyczka.

„Jedz codziennie jedno jabłko i lekarza widuj rzadko” – mówi słynne powiedzenie. Rzeczywiście, może tak być, ale tylko wtedy, jeśli będziemy spożywali je o właściwej porze dnia. Dietetycy są zgodni, że to, kiedy najlepiej jeść owoce, jest równie ważne jak samo ich spożywanie, ponieważ są wtedy właściwie trawione przez nasz organizm. Jeśli szukasz sposobu na dodanie do swojej diety dodatkowej porcji składników odżywczych, oto co powinnaś wiedzieć na ich temat.

Oto najlepsza pora dnia na jedzenie owoców

Według uznanej indyjskiej dietetyczki Shikhi Agarwal optymalnym momentem na spożywanie owoców jest czas tuż przed zachodem słońca. – Wpisuje się to w naturalny rytm okołodobowy, w jakim funkcjonuje nasz organizm, co wpływa na lepsze trawienie i zwiększa wchłanianie składników odżywczych w czasie godzin aktywności. Konsekwentne jedzenie odpowiednich owoców o właściwej porze wpływa na zdrowszy styl życia, maksymalizując korzyści płynące z tego, co spożywamy – wyjaśnia.

Dlaczego nie powinno się jeść owoców na pusty żołądek?

Agarwal ostrzega, że jedzenie owoców na pusty żołądek, szczególnie jako pierwszy posiłek danego dnia, może prowadzić do nagłego skoku poziomu cukru we krwi. – By spożyć na początku dnia coś bardziej zbilansowanego, wybierz tłuszcze i białka, zanim sięgniesz po owoce. Pomoże to ustabilizować poziom cukru we krwi i zapewni niezmienną dawkę energii przez cały poranek – dodaje. Takie wyważone podejście wspiera lepszą regulację poziomu cukru we krwi i bardziej zrównoważone uwalnianie energii w ciągu dnia.

Ekspertka przestrzega też przed jedzeniem owoców zaraz po obfitym posiłku. – Gdy przyjęliśmy już odpowiednią liczbę kalorii, może to potencjalnie prowadzić do przetworzenia fruktozy w zapas tłuszczu do późniejszego wykorzystania – mówi.

(Fot. Getty Images)

Jak włączyć owoce do diety od rana do wieczora?

Jeśli chcesz mieć pewność, że od południa do wieczora konsekwentnie dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, należy przeanalizować, jakiego rodzaju owoce spożywasz.

Agarwal dzieli się z nami swoim przewodnikiem po najlepszych owocach na poszczególne pory dnia.

Rano: Owoce bogate w antyoksydanty

Rozpocznij dzień od potężnej dawki energii i antyoksydantów, włączając do diety takie owoce jak jagody, banany i bogate w witaminę C cytrusy. Owoce z rodziny flaszowcowatych to również świetny wybór na dobry początek dnia.

Wieczór: Owoce wspierające trawienie

O tej porze będziesz chciała postawić na owoce, które wspierają trawienie, ale jednocześnie nie obciążają organizmu przed snem. Bogate w błonnik jabłka i gruszki to świetny wybór na wieczór.

Noc: Owoce poprawiające jakość snu

Jeśli już musisz jeść owoce po kolacji, rozważ wybór takich, które potencjalnie poprawią jakość snu. Wiśnie, kiwi i owoce z rodziny flaszowcowatych słynące z wysokiej zawartości melatoniny mogą pomóc w zapadnięciu w spokojny sen.

– Pamiętaj, by wybierać przede wszystkim lokalne i sezonowe owoce, które będą świeże i zapewnią maksymalną ilość składników odżywczych. Na przykład dostępne przez cały rok banany to źródło potasu ważnego dla zdrowego serca. Dodają energii, co sprawia, że są uniwersalnym dodatkiem do codziennej diety – podsumowuje Agarwal.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.in.

Hasina Jeelani
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Najlepsza pora na jedzenie owoców według dietetyczki
Proszę czekać..
Zamknij