Znaleziono 0 artykułów
30.05.2021

Najpiękniejsze ogrody w Paryżu

30.05.2021
 Les Tuileries to nasłynniejszy ogród w Paryżu / Fot. Getty Images

Wiejska posiadłość w sercu miasta, cukiernia ukryta na dziedzińcu prywatnej rezydencji, knajpka w muzeum – te ogródki to najpilniej strzeżone tajemnice metropolii.

Hôtel Particulier Montmartre: Ogród na talerzu

Fot. materiały prasowe

Dziedziniec, teren do gry w bule i ogród warzywny – w wiejskim domu urządzonym przez Pierre’a Lacroix letnim wieczorom towarzyszą koktajle i dania szefa kuchni Louisa Ricarda: łosoś marynowany w surowym buraku i czarnej rzodkwi, dorada marynowana w calamansi i talerz sezonowych warzyw.

La Boîte à Images au Jeu de Paume: Japonia we Francji

Fot. materiały prasowe

Ukryta w ogrodach Tuileries restauracja serwuje japońskie specjały według przepisu Hana Bento: gyoza poké, donburi z marynowanym kurczakiem. Miłośnicy słodkich smaków wybiorą daifuku czy mochi nadziewane pastą azuki.

Maison de l’Amérique Latine: Taras z widokiem

Fot. materiały prasowe

Położona przy Boulevard Saint Germain Maison rezydencja ma urok dworku z  XVIII wieku. Willa wychodzi na zacieniony taras zaprojektowany na wzór ogrodu francuskiego. Polecamy dania szefa kuchni Thierry’ego Vaissiera, a w szczególności pieczeń i risotto al verde z białymi szparagami.

Musée Delacroix: Ukryte piękno

Fot. materiały prasowe

Na tyłach kościoła Saint-Germain-des-Prés mieści się mieszkanie zajmowane przez Eugène’a Delacroix w latach 1857-1863. Obrazy, rysunki, grafiki i rękopisy są wystawione na dziedzińcu, a w ogrodzie kwitną drzewa owocowe i tulipany.

Rose Bakery w Musée de la Vie Romantique: Śniadanie na trawie

Fot. materiały prasowe

Zaprojektowana przez Emilie Bonaventure świątynia zdrowych wypieków mieści się w rezydencji Scheffer-Renan, pomiędzy krzewami róż. Na zacienionym dziedzińcu można się delektować długim śniadaniem.

Le Café Renoir: Kawiarnia wśród róż

Fot. materiały prasowe

Położone na szczycie wzgórza, niedaleko od Place du Tertre, ogrody Renoira dominują nad Paryżem. Kawiarnia wśród bzów, róż i drzew owocowych przyciąga smakoszy. Z ogrodu rozpościera się widok na winnice du Clos Montmartre.

La Maison de Balzac: U literata

Fot. materiały prasowe

Dom pisarza na wzgórzu Passy, oprócz ogrodu o powierzchni 650 mkw. obsadzonego lipami i drzewami owocowymi, pozwala podziwiać prace Balzaca.

Musée Zadkine: Oaza spokoju

Fot. materiały prasowe

Ślepy zaułek przy Rue d’Assas skrywa oazę spokoju. W pracowni od 1928 do 1967 mieszkał mistrz kubizmu Ossip Zadkine. Skąpane w słońcu pokoje wychodzą na ogród. Skarb do odkrycia tuż za  Ogrodami Luksemburskimi.

Le jardin du Panthéon Bouddhique: Kawałek Tokio

Fot. Domena publiczna

Nic nie wskazuje na to, że w rezydencji Alfreda Heildebacha, położonej przy Avenue d’Iéna, znajduje się ogród w stylu japońskim. Panthoén Buddhique gromadzi 250 japońskich dzieł oraz pawilon herbaciany zaprojektowany przez Nakamura Masa. Japońskie wiśnie, azalie, bambusy karłowate, paprocie – francusko-japońska architekt Agnes Latour-Kurashige stworzyła kawałek Tokio w sercu Paryża.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.fr.

Ilustracja Stefania Kolanowska

Pełen program Paryskiego Weekendu z „Vogue Polska” jest dostępny pod linkiem. 

Fanny Guénon des Mesnards
Proszę czekać..
Zamknij