Znaleziono 0 artykułów
26.08.2023

Wiralowy eskapizm: Fryzury inspirowane renesansem noszone na co dzień

26.08.2023
(Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE)

Renesansowe warkocze w połączeniu z dżinsami i T-shirtem to najlepszy sposób, by w nowym sezonie szturmem wkroczyć na salony. Podpowiadamy, gdzie szukać najlepszych inspiracji i jak uniknąć skojarzeń ze ślubną estetyką.

Czasami najgorętsze trendy fryzjerskie inspirowane są wielowiekową historią. Wystarczy przejrzeć TikToka, by odkryć termin „renaissance hair” z 5,5 mld wyświetleń i tutorialami prezentującymi długie, miękkie fale ozdobione warkoczami, wstążkami, kwiatami i bombkami (oczywiście pod hasłem nie zabraknie też stylizacji inspirowanych ostatnią trasą koncertową Beyoncé). Renesansowe włosy to nowy rozdział trendu cottagecore i oda do fantazji zakorzenionej w historii.

@chronically_chlo Follow for more easy renaissance and fantasy hair! Snood hairnet tutorial is in video right before this:) ##renaissance##renassaincefair##mideviltiktok##fantasy##fantasyhair##cosplay##renfaire##snood##snoodtutorial ♬ Téir Abhaile Riu - Celtic Woman

Renesansowe fryzury: Od Botticellego do Diora

U szczytu włoskiego renesansu włosy były uważane za chlubę kobiety, o czym świadczą misterne fryzury widoczne na obrazach z tej epoki (takich jak „Narodziny Wenus” i „Portret młodej kobiety” Botticellego czy „La Bella” Tycjana). – Chociaż obrazy często przedstawiają alegoryczne postacie i wyimaginowane światy, nadal reprezentują aspiracyjny standard piękna i odzwierciedlają pożądaną modę tamtych czasów – mówi Rachael Gibson, znana również jako The Hair Historian. – Dawniej włosy były sposobem komunikowania wieku, stanu cywilnego i pozycji jednostki w hierarchii społecznej.

(Fot. Getty Images)

Fryzjer Guido Palau wprowadził renesansowe warkocze na wybiegi w kolekcjach Resort 2024 r. Jego upięcia dla Diora były nisko zawieszone i naśladowały teksturę rafii, stanowiąc idealne uzupełnienie mitologicznego tematu pokazu, podczas gdy dopracowane sploty u Eliego Saaba, utrzymane w arystokratycznej estetyce, były ukłonem w stronę bardziej dekadenckiej Europy.

Modelki z warkoczami inspirowanymi renesansem po pokazie mody marki Elie Saab na jesień 2023.

Chociaż wyszukane fryzury nie zawsze są najłatwiejsze do wykonania – w końcu nie bez powodu renesansowe arystokratki były otoczone dziesiątkami czekających na nie dam do pomocy – poświęcając czas, cierpliwość i wykorzystując kilka tutoriali z TikToka, możesz stać się ekspertką w temacie szybciej, niż ci się wydaje. A kiedy już opanujesz podstawy, będziesz mogła rozwijać swoją kreatywność. –  Detale i personalizacja włosów sprawiają, że świetnie pasują one do indywidualizmu, na który kładzie się teraz tak duży nacisk – mówi Gibson.

Włosy na inspirowanym renesansem pokazie domu mody Alexander McQueen, jesień 2013. (Fot. Getty Images)

Zarówno dla Gibson, jak i dla mnie najlepszą częścią stylizacji inspirowanej renesansem we współczesnym kontekście jest kontrast: zestawienie fryzur na wielkie przyjęcie – niezależnie od tego, czy są pełne luzu, misternie wykonane, romantyczne – z dzisiejszymi koszulkami, spodniami i sukienkami midi. – Podoba mi się pomysł wybierania renesansowego stylu o bardziej zmierzwionych teksturach i mniej nieskazitelnym wyglądzie – dodaje Gibson, tłumacząc, co zrobić, by uniknąć skojarzeń z upięciami typowo ślubnymi.

Misterne warkocze Guido Palau na pokazie haute couture Diora na jesień 2023. (Fot. Acielle / StyleDuMonde)

Myślę, że eteryczna natura renesansowych włosów jest synonimem romansu, dlatego tak często widzimy je w kostiumowych dramatach, które nie należą do żadnego konkretnego czasu ani miejsca – mówi Gibson. Jeśli szukasz estetycznej ucieczki, spróbuj porzucić swój wygładzony kok na rzecz czegoś bardziej wystawnego.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

Calin van Paris
Proszę czekać..
Zamknij