Znaleziono 0 artykułów
27.05.2021

Najciekawsze wystawy Miesiąca Fotografii w Krakowie

27.05.2021
(Fot. Materiały prasowe)

Podczas największego festiwalu fotografii w Polsce, który potrwa do 26 czerwca, zobaczymy prace artystów, którzy w czasach kryzysu łapią za aparat, żeby przepracować trudne tematy: od pożarów na Syberii, przez uliczne protesty, po sytuację na Białorusi.

„Jaki mamy budżet?”, Ada Zielińska

"200 zł. Koszt studenckiego biletu powrotnego PKP na otwarcie wystawy grupowej”. Fot. Ada Zielińska / „Jaki mamy budżet?"

Uszczuplone budżety, poobcinane granty, brak dotacji dla kluczowych instytucji – dla artystów to jasny sygnał, że na uprawianie sztuki mogą sobie pozwolić tylko dzięki niezależnym źródłom finansowania. Tymczasem w galerii, w której o pieniądzach mówić nie wypada, Ada Zielińska pyta wprost o budżet. Zdjęcia pieniędzy w kartonach, oponach czy różowym dymie mogą przypominać kadry filmów z lat 90. albo amatorskich teledysków hiphopowych. Ta beka, improwizacja, low cost stają się sztuką wystawianą w poważnej galerii, na poważnym festiwalu.

„Tomasz Machciński. Tysiące twarzy, setki miraży”, Tomasz Machciński

(Fot. Tomasz Machciński/mat. prasowe)

– Nie używam peruk ani trików. Wykorzystuję wszystko, co dzieje się z moim organizmem – odrastanie włosów, ubytek zębów, choroby, starzenie się. Dzieło sztuki to ja, Tomasz Machciński – mówi artysta. Z wykształcenia jest mechanikiem, mieszka w Kaliszu, a od 55 lat tworzy jeden konsekwentny projekt – jak aktor wciela się w postacie z różnych kultur i zakątków świata, a potem wykonuje autoportret. „Rekonstruuje je, a zarazem przetwarza i kwestionuje stereotypowe kategorie dzielące ludzi, demaskując tym samym performatywność wszelkich tożsamości”, czytamy w tekście kuratorskim Katarzyny Karwańskiej.
Od 1966 roku artysta zdołał wykonać już ponad 22 tys. zdjeć, w krakowskim Muzeum Manggha zobaczymy wybór ponad 700 zrobionych w latach 2006–2018.

Sekcja Show OFF: „Blizny”, Jędrzej Nowicki

(Fot. Jędrzej Nowicki/mat. prasowe)

Fotoreporter z czułością portretuje Białoruś. Zamiast wydarzeń łapie estetycznie zakomponowane kadry. Z tej wizualnej ciszy wyziera krzyk przerażenia i rozpaczy. Brutalnie zszyta rana na czole, fioletowy krwiak pod okiem i zwoje drutu kolczastego to tytułowe blizny kraju, którego mieszkańcy znajdują się w stanie permanentnej walki.

Sekcja Show Off: „Duszenie”, Marina Istomina

(Fot. Marina Istomina/mat. prasowe)

Brak tlenu jest tu całkiem realny – wielkie pożary wywołane, żeby zatuszować nielegalną wycinkę tajgi, wybuchają w okolicach Irkucka nagminnie. Ich sprawcy mogą czuć się bezkarni, nieodwracalnie niszcząc przyrodę, zdrowie swoje i innych. Atmosfera zamroczenia emanuje ze zdjęć Mariny Istominy, bez względu na to, czy w kadrze znajduje się dym. Podtrucie odczuwamy niemal somatycznie, rozumiejąc bezsilność mieszkańców Syberii.

„Rok na protestach” 

(Fot. Karol Grygoruk/mat. prasowe)

Pandemia zamknęła nas w domach, ale poczucie bezsilności wyprowadziło na ulice. Protestowaliśmy masowo w sprawie klimatu, aborcji, sądów, gospodarki, prześladowań środowiska LGBTQ+ czy narastającego rasizmu. Strajkowały kobiety razem z przedsiębiorcami, uczniowie z emerytami, rolnicy, prawnicy, Obywatele RP, tworząc wielki performance z różami, transparentami, kolorowymi strojami, muzyką i tańcem. Ten moment uwiecznili reporterzy, m.in. Agata Grzybowska, Rafał Milach, Karol Grygoruk czy Grzegorz Wełnicki. Ich prace można oglądać w ich naturalnym środowisku: na ulicy. 
Projekt „Rok na protestach” zimą tego roku można było oglądać w Warszawie, teraz zostanie przedstawiony w Krakowie.

Sekcja Show Off: „Leże”, Tomasz Kawecki

(Fot. Tomasz Kawecki/mat. prasowe)

Wspomnienia z dzieciństwa można przywołać przedmiotami. Ich obraz działa jak uderzenie – w ułamku sekundy przynosi zapachy, emocje i ludzi. Tomasz Kawecki udaje się w nostalgiczną podróż do domu babci w Witowicach Dolnych, żeby przy pomocy aparatu udokumentować swój dawny świat. Na powykręcane gałęzie, wzorzyste zasłony czy muszelki stara się spojrzeć ze zdziwieniem sprzed lat.

„Powaga sytuacji”

(Fot. Maurycy Gomulicki/mat. prasowe)

Kuratorka Agnieszka Rayss zestawia prace 14 artystów – od Zbigniewa Libery, prekursora sztuki krytycznej, przez Maurycego Gomulickiego bawiącego się estetyką i erotyzmem, aż po młodą fotografkę Karolinę Wojtas, która inspiracje czerpie z polskiej prowincji. Twórców różnych kierunków i pokoleń łączą przewrotność, poczucie humoru i dystans.


Więcej o programie tegorocznego Miesiąca Fotografii znajdziesz na www.photomonth.com.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij