Znaleziono 0 artykułów
04.02.2021

10 filmów o silnych kobietach od Gutek Film

04.02.2021
„Manifesto” / Fot. materiały prasowe Gutek Film

Nowe pokolenie widzek dorasta, oglądając bohaterki w różnym wieku, o różnych kolorach skóry i orientacjach. Artystki, żeglarki, myślicielki, buntowniczki – oto 10 najciekawszych filmów poświęconych kobietom. Wszystkie tytuły można oglądać na platformach VOD. 

„Manifesto”: Wszystkie twarze Cate Blanchett

 

Film Juliana Rosefeldta składa się z 13 manifestów, które zderzają kolejne idee XX w. z rzeczywistością XXI w. W „Manifesto” Cate Blanchett wcieliła się we wszystkie postacie – od wokalistki punkowego zespołu przez gospodynię domową, robotnicę aż po mężczyznę w kryzysie bezdomności – po raz kolejny udowadniając, że jest jedną z najbardziej utalentowanych aktorek w historii.

„Mustang”: Marzenie o wolności

 

Pięć sióstr z dnia na dzień staje się więźniarkami we własnym domu, gdy rodzice postanawiają wydać je za mąż. Nominowany do Oscara debiut Turczynki Deniz Gamze Ergüven wziął szturmem najważniejsze światowe festiwale, na nowo otwierając dyskusję na temat praw kobiet. Współautorką scenariusza jest Alice Winocour, reżyserka „Proximy” i „Cienia”.

„Fantastyczna kobieta” / Fot. materiały prasowe Gutek Film

„Fantastyczna kobieta”: Być kobietą

 

Gdy ukochany Mariny, Orlando, niespodziewanie umiera, kobieta musi zmierzyć się z niechęcią krewnych zmarłego i systemową transfobią. Chilijski dramat Sebastiána Lelio nagrodzono Oscarem w kategorii najlepszy film anglojęzyczny. Daniela Vega, która wcieliła się w główną bohaterkę, była pierwszą transpłciową aktorką zaproszoną na ceremonię.

„Ava”: Przebudzenie

 

Wakacje nastoletniej Avy upływają pod znakiem leniwych dni na plaży, rozmów z ukochaną mamą i spacerach z okolicznym chłopakiem. Sielankę przerywa wiadomość, że dziewczyna traci wzrok. Ava nie ma zamiaru się poddać. Nagrodzony w Cannes film Léi Mysius to poruszający obraz młodzieńczego buntu.

„Arab Blues” / Fot. materiały prasowe Gutek Film

„Arab Blues”: Na kozetce

 

Po 10 latach w Paryżu Selma postanawia wrócić do rodzimej Tunezji, gdzie otwiera pierwszy gabinet psychoterapii w mieście. Nie podoba się to władzy. Pełen humoru i wnikliwej obserwacji debiut Manèle Labidi z fenomenalną Golshifteh Farahani („Paterson”) w roli głównej.

„Portret kobiety w ogniu”: Kobiecym okiem

 

Gdy młoda szlachcianka Héloïse nie zgadza się pozować do portretu, który ma być przedślubnym prezentem dla przyszłego męża, jej matka ucieka się do podstępu. Zatrudnia malarkę Marianne, która udając towarzyszkę dziewczyny, ma po kryjomu stworzyć jej obraz. Między kobietami zaczyna się rodzić niespodziewane uczucie. W hipnotyzująco pięknym filmie Céline Sciamma rozprawia się z męskim spojrzeniem na erotykę, kobiecość i sztukę, zastępując je zupełnie inną, kobiecą perspektywą.

„Służąca” / Fot. materiały prasowe Gutek Film

„Służąca”: Intryga doskonała

 

Korea, lata 30. XX w. Zawodowy oszust postanawia podstępem rozkochać w sobie Hideko, piękną Japonkę, dziedziczkę wielkiej fortuny, by odebrać jej majątek. W realizacji planu pomaga mu wprawiona złodziejka, Sook-hee, która zatrudnia się jako służąca w domu ich ofiary. Przewrotny thriller Chan-wook Parka zachwyca epokowymi kostiumami Sang-gyeong Jo, świetnymi zdjęciami i muzyką, a finał zaskoczy nawet najbardziej wprawionych widzów.

„American Honey”: Amerykański sen

 

Star (fenomenalna debiutantka Sasha Lane) marzy, by wyrwać się z małego miasteczka. Po kolejnej domowej kłótni postanawia przyłączyć się do paczki młodych włóczęgów i wyrusza w podróż bez celu po całym kraju. Intensywny obraz legendy kina niezależnego Andrei Arnold, w którym amerykański sen w ułamek sekundy może stać się koszmarem, przypomina przejażdżkę rollercoasterem. 

„Maiden” / Fot. materiały prasowe Gutek Film

„Maiden”: Na przekór wszystkiemu

 

W 1989 r. Tracy Edwards stanęła na czele pierwszej żeńskiej drużyny żeglarskiej, która wzięła udział w prestiżowych zawodach Whitbread Round the World Race. Ich start wywołał medialną burzę, a męscy komentatorzy mówili im, że „dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni”. Drużyna Tracy udowodniła, że miejsce kobiet jest wszędzie tam, gdzie tego zapragną.

„Bestie z południowych krain”: Dziecięca wyobraźnia

 

Hushpuppy dorasta w odciętej od świata społeczności, w której naczelną zasadą jest pokora wobec natury. Gdy okolicę nawiedza burza stulecia, dziewczynka postanawia znaleźć sposób, by ocalić znany jej świat. Za debiutancki występ Quvenzhané Wallis otrzymała nominację do Oscara. „Jestem małym elementem wielkiego wszechświata” mówi Hushpuppy. Mimo upływu lat przekaz Benha Zeitlina pozostaje aktualny.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij