Znaleziono 0 artykułów
03.02.2024

Najlepsze seriale o modzie

03.02.2024
W tym roku czeka nas wiele ciekawych premier seriali i filmów o modzie. Nim to jednak nastąpi, wybieramy najlepsze produkcje dla fanek mody. (Fot. materiały prasowe)

Od „Supermodelek” po „Seks w wielkim mieście” – przy okazji premiery serialu „Cristóbal Balenciaga” wybieramy najbardziej stylowe produkcje ostatnich lat poświęcone modzie.

Najlepsze seriale dla miłośniczek mody

„Cristóbal Balenciaga”: Moda haute couture

 

Historia życia projektanta, który zrewolucjonizował świat mody. Nowy serial Disney+ śledzi losy Cristóbala Balenciagi (Alberto San Juan) od jego nieśmiałych początków na hiszpańskiej prowincji przez pracę u boku Huberta de Givenchy aż po sukces autorskiego domu mody. Twórcy z niesamowitą pieczołowitością przenieśli na ekran najsłynniejsze kreacje z pokazów mody projektanta. W tym celu Bina Daigeler, kostiumografka równie stylowych „Volver” i „Tàr”, spędziła pół roku na researchu w archiwach Balenciagi.

Seriale o projektantach mody, supermodelkach i słynnych pokazach – oto nasze ulubione tytuły. (Fot. materiały prasowe)

„Supermodelki”: Wielka moda od kulis

 

W 1990 roku w obiektywie Petera Lindbergha stanęło pięć nieznanych jeszcze światu dziewczyn. W zaledwie kilka lat Cindy, Naomi, Tatjana, Christy i Linda stały się prawdziwymi ikonami mody, które mogliśmy oglądać w pokazach największych domów mody, a ich twarze spoglądały na nas z okładek magazynów. Serial dokumentalny „Supermodelki” pozwala zajrzeć za kulisy bezprecedensowych karier gwiazd modelingu lat 90. – od ich drogi na szczyt po czas, gdy miały świat u swoich stóp.

„Halston”: Życie jak pokaz mody

 

Błyskotliwy dramat przybliża historię projektanta (Ewan McGregor), który w drugiej połowie XX wieku odmienił oblicze amerykańskiej mody. Momentalna sława miała jednak swoją cenę. „Halston” zabiera nas w podróż do ekstrawaganckich lat 70., szalonych wieczorów na parkiecie Studia 54 i znajomości z innymi legendarnymi postaciami – w tym Lizą Minnelli i Elsą Peretti. A to wszystko w zaledwie pięciu odcinkach – w sam raz na weekendowy maraton.

Prawdziwe ikony mody z małego ekranu? Carrie Bradshaw z „Seksu w wielkim mieście”, Blanca Rodriguez z „Pose” i Elsa Peretti z „Halstona”. (Fot. materiały prasowe)

„Seks w wielkim mieście”: Cztery fanki mody

 

Przyjęło się mówić, że piątym bohaterem kultowego serialu o miłosnych perypetiach trzydziestoletnich przyjaciółek jest Nowy Jork. Zdaniem Patricii Field, która przez sześć lat ubierała Carrie, Mirandę, Charlotte i Samanthę, właściwa odpowiedź to oczywiście: moda. Dwie dekady po wielkim finale „Seksu w wielkim mieście” kolejne pokolenia widzek powracają do serialu w poszukiwaniu inspiracji. Choć nie wszystkie wątki przetrwały próbę czasu, to serialowe stylizacje wydają się ponadczasowe.

„Pose”: Ciche ikony świata mody

 

Dziś voguing jest kojarzony przede wszystkim z kultową już piosenką Madonny, ale niezwykły taniec stworzyła czarna społeczność LGBT+, na czele z drag queens z nowojorskiego Harlemu. W „Pose” przenosimy się do Nowego Jorku lat 80., gdzie ekstrawaganckie domy walczą o trofea podczas pełnych przepychu „balów”. To serial, który bez wątpienia docenią miłośniczki historii mody. Twórcy niezwykle przekonująco odtwarzają klimat minionych dekad i oddają hołd nieposkromionej kreatywności prawdziwych miłośniczek mody.

Coco Chanel, Gianni Versace, Halston to tylko niektórzy bohaterowie seriali o najsłynniejszych projektantach mody. (Fot. materiały prasowe)

„American Crime Story: Zabójstwo Versace”: Stylowy kryminał

 

Jeśli twoja miłość do mody może konkurować jedynie z zamiłowaniem do trzymających w napięciu thrillerów, drugi sezon antologii „American Crime Story” jest dla ciebie. Serial opowiada o tragicznej śmierci Gianniego Versace i poprzedzających ją wydarzeniach. Pomiędzy kolejnymi pokazami i imprezami do białego rana oglądamy projektanta prywatnie, w szczególności w relacji z ukochaną siostrą i swoją późniejszą następczynią Donatellą.

Zobacz także:

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij