Znaleziono 0 artykułów
20.05.2022

Nie żyje Vangelis

20.05.2022
Fot. Getty Images

Słynny kompozytor zmarł w wieku 79 lat w Paryżu. Pozostawił po sobie kultowe ścieżki dźwiękowe do takich filmów, jak „Łowca androidów”, „Rydwany ognia”, czy „Aleksander”.

Evángelos Odysséas Papathanassíou urodził się 29 marca 1943 roku w słonecznej Agrii na wschodnim wybrzeżu Grecji. W wieku zaledwie czterech lat zainteresował się stojącym w domu pianinem. Dwa lata później zagrał pierwszy koncert, prezentując publiczności autorskie kompozycje. Natychmiast okrzyknięto go genialnym dzieckiem. Edukacja muzyczna go jednak nie interesowała, wszystkiego wolał uczyć się sam, co później przełożyło się na jego unikatowe podejście do muzyki.

 

W poszukiwaniu nowych dźwięków wyjechał z rodzinnej Grecji i podróżował po całej Europie pod szyldem The Forminx. Gdy zespół się rozpadł, już jako Vangelis, zaczął pisać i produkować muzykę dla innych artystów, a także komponować pierwsze ścieżki dźwiękowe do filmów. Zawiedziony Londynem, przeniósł się do Paryża, gdzie skupił się na własnym materiale. Od tego czasu równolegle pracował nad muzyką własną i filmową. Jego znakiem rozpoznawczym szybko stały się kompozycje łączące klasyczne instrumenty z elektronicznym brzmieniem.

W ciągu trwającej sześć dekad kariery Vangelis wydał ponad 20 albumów (ostatni „Juno to Jupiter” w 2021 roku) oraz skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, spektakli i baletów. Muzyk jest autorem kultowych dziś soundtracków do „Łowcy androidów” i „Rydwanów ognia”. Jego unikatowe podejście do produkcji i imponujący dorobek inspirowały kolejne pokolenia artystów, na czele z Hansem Zimmerem, Daft Punk, czy The Weeknd.

Fot. Getty Images

Kompozytor zmarł w wieku 79 lat w jednym z paryskich szpitali. Przyczyną śmierci była niewydolność serca, która mogła mieć związek z niedawną hospitalizacją artysty po zarażeniu koronawirusem.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Nie żyje Vangelis
Proszę czekać..
Zamknij