Znaleziono 0 artykułów
08.01.2019

Paszporty Polityki 2018 rozdane

08.01.2019
Joanna Kulig (fot. Sylwia Olszewska, East News)

– Paszport został wymyślony dla artystów, których talent przekracza średnie polskie normy i przestaje się mieścić w naszych geograficznych granicach – tak przyznawaną od 26 lat nagrodę charakteryzuje redakcja tygodnika „Polityka”. Wiemy już, kto w minionym roku swoją twórczością i działalnością publiczną przyczynił się do przekraczania granic w sztuce.

Film

Wśród nominowanych pojawiły się dwie reżyserki – twórczyni „Fugi” Agnieszka Smoczyńska i Olga Chajdas, która nakręciła „Ninę”, ale nagrodę zdobyła aktorka, Joanna Kulig. To chyba nie jest zaskoczenie. Ten rok należał bowiem do Zuli, czyli kreacji Kulig w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego.

Muzyka popularna

Dawid Podsiadło (Fot. materiały prasowe)

Dawida Podsiadło doceniono z kolei „za odnalezienie punktu, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki. Za pokazanie, że sukces na masową skalę można odnieść bez porzucania indywidualności i niezależności”. Wygrał w konkurencji z Krzysztofem Zalewskim i Janem Emilem Młynarskim.

Literatura:

Małgorzata Rejmer (Fot. Piotr Molecki, East News)

– Wiele było rozmów przepłakanych. Kiedy rozmawiałam z Naimem Pashą on płakał, ja płakałam i człowiek, który mnie przyprowadził też płakał. To, co ta książka mi dała, to nieprawdopodobny zachwyt życiem – powiedziała Małgorzata Rejmer w rozmowie z Vogue.pl wkrótce po premierze „Błota słodszego niż miód. Głosów komunistycznej Albanii”. Książka zapewniła jej Paszport „Polityki”. W tej kategorii pokonała Łukasz Zawadę i Olgę Drendę.

Sztuki wizualne:

Obok Rafała Milacha i Martyny Czech w kategorii sztuk wizualnych nominowano też Dianę Lenonek, która sfotografowała się w sesji „Paszportów” w koszulce z napisem: „Zmieńmy system, nie klimat”. To właśnie ona odebrała nagrodę „za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia”.

Teatr:

„Za współczesną koncepcję chóru antycznego jako wehikułu przemiany artystycznej i społecznej. Za realizowane także poza Polską spektakle, w których stają na jednej scenie ludzie różnych płci, profesji i poglądów” otrzymała „Paszport” Marta Górnicka.

Anna Karasińska i Weronika Szczawińska zostały nominowane do nagrody.

Muzyka poważna:

Andrzej Nowak został nagrodzony „za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery”.

W kategorii nominowani zostali również Jakub Józef Orliński i Tomasz Ritter.

Kultura cyfrowa:

Grupa panGenerator zdobyła „Paszport” „za fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość, za kreatywność w tworzeniu przedmiotów i instalacji, które stają się łącznikami pomiędzy nowoczesnością i tradycją”.  Juggler Games i 11 bit studios zostali wyróżnieni nominacjami.

Redakcja Vogue.pl
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Paszporty Polityki 2018 rozdane
Proszę czekać..
Zamknij