Znaleziono 0 artykułów
14.06.2023

Podcast „Wehikuł Harel” z Olgą Drendą na żywo

14.06.2023

Kolejne spotkanie z cyklu „Podcasty Vogue Polska na żywo” połączy blogerkę modową Harel z autorką „Duchologii” Olgą Drendą. Wydarzenie odbędzie się 29 czerwca o godzinie 18:00 w warszawskim KinoGramie.

Harel od trzech sezonów prowadzi felietonowy podcast „Wehikuł Harel”. Wyprawia się nim w przeszłość, za każdym razem w inny rok, epokę, styl.

Do lat 90. wyprawi się w duecie z Olgą Drendą, pisarką, tłumaczką, badaczką wywołującą duchy polskiej popkultury z przełomu wieków i eksplorującą zbiorową pamięć (niedawnej) przeszłości. Od dekady opowiada o tym na profilu Duchologia i w książkach „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” oraz „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, w felietonach dla „Tygodnika Powszechnego” i w podcaście „Dziś” prowadzonym z Jackiem Paśnikiem.

Duchologia x Wehikuł Harel w odcinku specjalnym na żywo zapowiadają zderzenie światów: tam i wtedy z tu i teraz. Porozmawiają o kontekstach mody w codziennym życiu lat 90., zahaczając nieco o wcześniejszy moment transformacji, także dochodząc do początków internetowej rewolucji. Wehikułem przemierzą najróżniejsze tereny: od podstawówkowego dress codeu – poliestrowych mundurków i fartuszków, wyposażenia piórnika i plecaka, które dziś u milenialsów budzi wręcz wzruszenie, przez modne książki, obowiązkowe hity kinowe, do których współczesna moda co i rusz nawiązuje, po elementy prosto z lokalnego bazaru albo Peweksu. Jak przeszłość kształtuje nasze dzisiejsze życie? Skąd czerpało się wiedzę o tym, co modne, a co nie? Dlaczego tak bardzo kochaliśmy listy przebojów, zarówno tych ubraniowych, jak i muzycznych? I wreszcie, skąd tak wielkie umiłowanie dla zestawień hitów i kitów?

Będzie też o początkach sztucznej inteligencji. – Dotrzemy do pierwszych zwiastunów internetowego świata, zderzymy wyobrażenia o nim z rzeczywistością i odniesiemy do wpływu na dzisiejsze trendy. Co by było, zarówno w naszej codzienności, jak i w świecie mody czy designu, gdyby ktoś kiedyś nie wpadł na pomysł sieciowego połączenia kilku komputerów? – mówi Harel.

Redakcja „Vogue Polska”
Proszę czekać..
Zamknij