Znaleziono 0 artykułów
07.09.2020

Redaktorka „Vogue Polska” z nominacją do Korony Równości

07.09.2020
Korony Równości (Fot. materiały prasowe)

Bycie sojuszniczką to nie wybór, to obowiązek – mówi Anna Konieczyńska, która została nominowana w kategorii Media w plebiscycie Kampanii Przeciw Homofobii za wieloletnie zaangażowanie w walkę o prawa osób LGBTQ+. Zwycięzcy zostaną wybrani w internetowym głosowaniu, które trwa do 22 września.

Wystartowała druga edycja plebiscytu Korony Równości, nagród przyznawanych przez Kampanię Przeciw Homofobii aktywistom, dziennikarzom i politykom za ich szczególne zaangażowanie w działalność na rzecz osób LGBTQ+. „Odważne, skuteczne, entuzjastyczne, pełne pasji i wiary w lepsze jutro. Takie są osoby nominowane do Koron Równości – nagród Kampanii Przeciw Homofobii” – czytamy na stronie konkursu. Z dumą donosimy, że wśród tegorocznych nominowanych w kategorii Media znalazła się redaktorka „Vogue Polska” i Vogue.pl Anna Konieczyńska.

Anna Konieczyńska jest redaktorką z wieloletnim doświadczeniem. Pasję do mody i popkultury, skutecznie godzi z zaangażowaniem społecznym i aktywizmem, zarówno prywatnie, jak i zawodowo. „Dziennikarka Vogue Polska, która doskonale rozumie na czym polega sojusznictwo. Inicjatorka serii reportaży i wywiadów z osobami LGBT, w których portretuje ich doświadczenia i historie. Ania zawsze dba o to, aby to głos osób LGBT był słyszany i dostrzegany w mediach głównego nurtu. Mówi się, że społeczne zaangażowanie Vogue.pl to m.in. zasługa Ani” – czytamy w uzasadnieniu jury.

Staram się pomagać Kampanii Przeciw Homofobii prywatnie i zawodowo. Anton Ambroziak, Jakub Kwieciński i Dawid Mycek, Mirka Makuchowska i wielu innych – każda rozmowa w ramach cyklu o osobach LGBTQ+ na Vogue.pl, którą przeprowadziłam, pozwoliła mi poznać niezwykłych ludzi. Zobaczyłam w nich wolę walki, niezłomność, odwagę – cechy, które sama chciałabym mieć. Oprócz radości i wzruszenia te spotkania wywoływały we mnie bunt. Dlaczego osoby takie jak ja nie mogą żyć tak jak ja? Dlaczego odmawia się im praw należnych każdemu z nas? Dlaczego muszą się ukrywać, dlaczego muszą z czegoś rezygnować, dlaczego myślą o wyjeździe z Polski? Nie powinno tak być – mówi Konieczyńska.

(Fot. materiały prasowe)

Każdy z nas powinien zrobić wszystko, żeby zmienić ten kraj – dla osób LGBTQ+ i dla nas wszystkich. Bycie sojuszniczką to nie wybór, to obowiązek. Zaangażowanie społeczne jest moim obowiązkiem jako dziennikarki. Nigdy nie pracowałam ani w dzienniku, ani w tygodniku opinii. Interesowałam się modą, popkulturą i stylem życia. Cieszę się, że te sfery zaczęły się przenikać. Pisanie o dyskryminowanych, marginalizowanych, wykluczanych – zadaniem dziennikarza jest słuchaniem ich głosów. „Vogue” dał mi platformę do działania. Bez zaangażowania wszystkich osób w redakcji, ich przekonania, że należy działać w zgodzie z sumieniem, nasz magazyn nie stałby się jednym z najbardziej rozpoznawalnych sojuszników w polskich mediach. Traktuję tę nominację jako docenienie wysiłku całej redakcji „Vogue’a” – dodaje.

15 osób, które konkurują o tęczowe statuetki, zostało wybranych spośród nadesłanych propozycji przez kapitułę konkursową. W jury znaleźli się Slava Melnyk, dyrektor zarządzający KPH, Dorota Stobiecka i Marcin Rodzinka, osoby współprzewodniczące Zarządu KPH, Anton Ambroziak, laureat Korony Równości 2019 w kategorii Media oraz prof. Monika Płatek, laureatka Korony Równości 2019 w kategorii Prawo.

Korony Równości przyznawane są w pięciu kategoriach: zaangażowanie społeczne, równe traktowanie, życie polityczne, prawo oraz media. W tym roku, oprócz Ani, nominowani są: Łania i Margot z kolektywu Stop Bzdurom, Bart Staszewski i Wanda Traczyk-Stawska (zaangażowanie społeczne), twórcy Atlasu Nienawiści, Jan Kotwis i Ewelina Słowińska (równe traktowanie), Magdalena Biejat, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Franciszek Sterczewski (życie polityczne), Anna Błaszczak-Banasiak, Anna Mazurczak i Katarzyna Warecka (prawo) oraz Wojciech Karpieszuk z „Gazety Wyborczej” i redakcja Oko.Press (media).

Zwycięzcy zostaną wyłonieni na podstawie internetowego głosowania, które trwa do 22 września. Zachęcamy do oddawania głosów, a Ani i wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy. Link do głosowania znajdziecie tu.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij