Znaleziono 0 artykułów
14.06.2023

„Przestańcie nas zabijać!” Protesty po śmierci ciężarnej Doroty w Nowym Targu

14.06.2023
(Fot. Piotr Molecki/East News)

Ponad 70 miast w Polsce i na świecie. Setki transparentów oraz jedno wiodące hasło: „Ani jednej więcej. Przestańcie nas zabijać!”. 14 czerwca odbyły się protesty po śmierci 33-letniej Doroty z Nowego Targu, która była w 20. tygodniu ciąży.

„Ile jeszcze matek straci córki? Ile jeszcze dzieci straci matki? Ile jeszcze mężów i partnerów straci żony i partnerki? Jeszcze za mało nas umarło?” – piszą organizatorki protestów z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet po śmierci 33-letniej Doroty w szpitalu w Nowym Targu.

Dorota była w 20. tygodniu ciąży, kiedy w nocy z 20 na 21 maja odpłynęły jej wody płodowe i trafiła do Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Tam lekarze stwierdzili u niej bezwodzie. – Pielęgniarki kazały jej leżeć z nogami powyżej głowy, bo twierdziły, że dzięki temu wody mogą napłynąć – mówił Marcin, jej mąż, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Z relacji rodziny Doroty i adwokatki zajmującej się sprawą wynika, że lekarze nie zdecydowali się wykonać aborcji, choć życie pacjentki było zagrożone. Kobieta przebywała w szpitalu od soboty do środy, ale aż do uznania stanu pacjentki za ciężki nie przeprowadzono u niej badań umożliwiających rozpoznanie sepsy. 24 maja 2023 roku 33-latka zmarła.

Dziś wiemy, że władze nowotarskiej placówki zadeklarowały w 2005 roku, że nie będą terminować ciąż, bo patronem szpitala jest papież Jan Paweł II.

„Przestańcie nas zabijać!”: Protesty po śmierci 33-letniej Doroty w szpitalu w Nowym Targu

14 czerwca 2023 roku mieszkanki i mieszkańcy ponad 70 miast w Polsce i na świecie (w tym Londynu, Berlina, Wiednia i Sztokholmu) wyszli na ulice, aby wyrazić swój sprzeciw wobec „morderstw i tortur na porodówkach. Zmuszania kobiet do noszenia niechcianych ciąż i do rodzenia. Wobec zakazu aborcji, zbrodniczych rządów PiS-u, cynizmu lekarzy oraz odbierania nam prawa do życia, zdrowia i wolności”, piszą organizatorki z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Przez surowe prawo aborcyjne w Polsce umierają kolejne kobiety

Podczas protestów wybrzmiewały imiona młodych kobiet przypominające, że Dorota jest kolejną kobietą, która zmarła w ciąży w szpitalu. We wrześniu 2021 roku do szpitala w Pszczynie trafiła 30-letnia Iza, u której w 22. tygodniu ciąży stwierdzono bezwodzie. W obawie przed konsekwencjami wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku lekarze czekali na samoistne obumarcie płodu. Wdała się sepsa, w wyniku której kobieta zmarła. W styczniu 2022 roku odeszła Agnieszka z Częstochowy, u której po obumarciu jednego płodu ciąży bliźniaczej lekarze chcieli ratować drugi. – Ani jednej więcej. Przestańcie nas zabijać! – skandowali zgromadzeni.

Pola Dąbrowska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. „Przestańcie nas zabijać!” Protesty po śmierci ciężarnej Doroty w Nowym Targu
Proszę czekać..
Zamknij