Znaleziono 0 artykułów
10.01.2024

5 filmów w klimacie „Śnieżnego bractwa”

10.01.2024
Film „Śnieżne bractwo”, opowiadający tragiczną historię katastrofy lotniczej urugwajskiej drużyny rugby, która rozbiła się w niedostępnym sercu Andów, jest już numerem jeden na Netflixie. (Fot. materiały prasowe Netfix)

„Śnieżne bractwo”, poruszający dramat o katastrofie lotnicznej w Andach, zaraz po premierze zapewniło sobie pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych produkcji Netflixa. Wybieramy inne, oparte na faktach tytuły platformy, które warto obejrzeć.

Wydawałoby się, że gdy za oknem zima, ostatnia rzecz, o której marzymy, to oglądanie skutych lodem krajobrazów. Popularność „Śnieżnego bractwa”, które okupuje podium najpopularniejszych produkcji na platformie Netflix, wydaje się jednak przeczyć tej regule. Skąd popularność dramatu?

O czym jest film „Śnieżne bractwo”?

„Śnieżne bractwo” to film oparty na prawdziwej historii. Produkcja opowiada o katastrofie urugwajskiego samolotu, który rozbił się w niedostępnym sercu Andów w 1972 roku w drodze do Chile. Na pokładzie znajdowała się męska drużyna rugby, a także piloci i obsługa – łącznie 45 osób. Część z nich przeżyła. Hiszpański dramat przybliża losy ocaleńców przez 72 dni, które spędzili w górach.

 

„Śnieżne bractwo” powstało na podstawie książki, którą napisał Pablo Vierci. Urugwajski dziennikarz zebrał świadectwa ocalałych i przeprowadził obszerne dochodzenie, by ustalić przyczyny katastrofy.

Obsada i twórcy

Za scenariusz i reżyserię dramatu odpowiadał J.A. Bayona, ekspert od produkcji katastroficznych i reżyser poruszającego „Niemożliwe” o tsunami z 2004 roku. W obsadzie filmu znalazła się plejada młodych aktorów, m.in. Enzo Vogrincic i Matías Recalt.

Netflixowa produkcja opowiada historię katastrofy lotniczej i tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na przestrzeni kolejnych 72 dni spędzonych na mroźnym odludziu. Na zdjęciu prawdziwi rozbitkowie lotu 571 Urugwajskich Sił Powietrznych. (Fot. materiały prasowe Netflix)

Dramat otrzymał szereg nominacji do prestiżowych nagród, w tym Złotych Globów w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. „Śnieżne bractwo” jest również hiszpańskim kandydatem do Oscara.

5 filmów inspirowanych prawdziwymi historiami na Netflixie

Jeśli seans „Śnieżnego bractwa” już za wami i szukacie produkcji w podobnym klimacie, spieszymy z podpowiedziami. Oto pięć opartych na faktach tytułów, które warto zobaczyć.

„Wulkan: Ewakuacja z Whakaari”

Ceniona dokumentalistka Rory Kennedy z poruszającą dokładnością odtwarza tragiczną historię grupy turystów uwięzionych na niewielkiej wyspie u wybrzeży Nowej Zelandii w 2019 roku po niespodziewanej erupcji wulkanu. Materiał do filmu stanowią głównie kręcone telefonami nagrania ocalałych.

„Nyad”

Widzom o mocnych nerwach polecamy „Nyad”, nowy film twórców obsypanego nagrodami „Free Solo: Ekstremalna wspinaczka”. Diana Nyad (Annette Bening) skończyła właśnie 60 lat, a jubileusz staje się dla niej pretekstem, by spełnić życiowe marzenie – przepłynąć 177 kilometrów z Kuby na Florydę przez ocean. przygotowaniach pomaga jej trenerka Bonnie Stoll (Jodie Foster).

„O chłopcu, który ujarzmił wiatr”

O zmaganiach z żywiołem, choć w mniej ekstremalnych warunkach, opowiada film Chiwetela Ejiofora. Trzynastoletni William postanawia znaleźć sposób, by ocalić swoją rodzinę przed głodem. W tym celu konstruuje turbinę wiatrową, która zmieni los całej społeczności. Film jest adaptacją poruszającej autobiografii Williama Kamkwamby.

„Maestro”

Na ukojenie emocji polecamy z kolei stylowe „Maestro”. Opowiedziana w dużym skrócie historia życia wybitnego kompozytora Leonarda Bernsteina (Bradley Cooper po obu stronach kamery) śledzi 30 lat z życia artysty, a osią filmu jest jego związek z żoną, aktorką Felicią Montealegre (Carey Mulligan). Ich trwająca ćwierć wieku historia miłosna poruszy nawet najtwardsze serca.

Zobacz także:

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. 5 filmów w klimacie „Śnieżnego bractwa”
Proszę czekać..
Zamknij