Znaleziono 0 artykułów
29.01.2024

Wszystko, co wiemy o filmie „Bracia ze stali”

29.01.2024
„Bracia ze stali”, reż. Sean Durkin (Fot. Materiały prasowe Gutek Film)

Zac Efron, Jeremy Allen White i Harris Dickinson we wspólnym projekcie. Czy to wystarczy, by „Bracia ze stali” odnieśli sukces? Reżyser Sean Durkin ma więcej asów w rękawie niż tylko świetna obsada. Ta historia wydarzyła się naprawdę. Brutalne treningi, walka na ringu, wrestlerskie widowiska – losy rodziny von Erichów to gotowy materiał na film. Zanim „Bracia ze stali” trafią do polskich kin, sprawdźcie, co trzeba o nich wiedzieć.

Sean Durkin, specjalista od thrillerów psychologicznych („Martha Marcy May Marlene”, „Gniazdo”), podjął się opowiedzenia historii rodziny von Erichów, dzięki której w latach 80. Amerykanie zakochali się we wrestlingu. Reżyser połączył siły z odnoszącym ogromne sukcesy studiem A24. Operatorem produkcji został Mátyás Erdély odpowiedzialny za zdjęcia do oscarowego „Syna Szawła”. W drużynie marzeń Durkina znaleźli się także Zac Efron, Jeremy Allen White i Harris Dickinson. Za role braci z wrestlerskiej rodziny zbierają doskonałe recenzje.

„Bracia ze stali”: Gwiazdorska obsada

„Bracia ze stali”, reż. Sean Durkin / Fot. Materiały prasowe Gutek Film

Krytycy zgodnie przyznają, że rola Kevina von Ericha jest najlepsza w karierze Zaca Efrona. Gwiazdor „High School Musical” już w filmie „Podły, okrutny, zły” pokazał, że pragnie zerwać z wizerunkiem łamacza nastoletnich serc. W pozostałych rolach „Braci ze stali” zobaczymy Jeremyego Allena Whitea, dla którego będzie to pierwsza duża filmowa rola. Aktor jest na fali wznoszącej dzięki serialowi „The Bear”, w którym kreuje postać głównego bohatera Carmena „Carmy’ego” Berzatta. W najnowszej produkcji studia A24 zagra Kerryego von Ericha. Do roli trzeciego z braci, Davida, Sean Durkin zatrudnił kolejnego aktora młodego pokolenia, który ma za sobą fantastyczny czas. Harris Dickinson za sprawą filmów „W trójkącie” oraz „Georgie ma się dobrze” zaskarbił sobie przychylność widzów oraz krytyków. Stanley Simons, wcielający się w Mikea von Ericha, jest najmniej znanym aktorem z całej obsady, jednak „Bracia ze stali” mogą się dla niego okazać trampoliną do kariery. W roli apodyktycznego ojca i trenera Fritza von Ericha zobaczymy Holta McCallany’ego, znanego z serialu Netflixa „Mindhunter”. Gwiazdorską obsadę zasiliła także Lily James, wcielając się w rolę Pam, żony Kevina.

Prawdziwa historia „Braci ze stali”

„Bracia ze stali”, reż. Sean Durkin / Fot. Materiały prasowe Gutek Film

Fabułę filmu „Bracia ze stali” oparto na losach prawdziwej rodziny von Erichów, która realnie wpłynęła na popularyzację wrestlingu wśród Amerykanów. Jest to historia spełniania amerykańskiego snu kosztem rodzinnych relacji i złamanych charakterów. Chorobliwie ambitny Fritz von Erich był gotów zrobić wszystko, by jego synowie osiągnęli na ringu to, co jemu nigdy się nie udało.

Pochodzący z Teksasu Jack Adkisson w latach 50. był futbolistą, ale za sprawą imponującej sylwetki szybko został dostrzeżony przez legendarnego trenera Stu Harta, który wciągnął go do świata wrestlingu. Wraz z nową profesją zyskał także nowe alter ego – nazwisko Fritz von Erich miało podkreślać jego „niemiecką urodę”. Na ringu występował razem z wymyślonym na potrzeby show bratem Waldo. „Bracia” wywoływali głównie negatywne emocje, nazywano ich „evil German brothers”. I o to chodziło.

„Bracia ze stali”, reż. Sean Durkin / Fot. Materiały prasowe Gutek Film

Von Erich – jako Fritz – walczył do lat 80. z całkiem niezłymi jak na tamte czasy wynikami. Po zakończeniu kariery skupił się na treningu synów, przenosząc na nich całą swoją ambicję. Czterech z sześciu braci występowało na ringu również pod nazwiskiem von Erich. Jednak w odróżnieniu od ojca, którego spektakle były oparte na kontrowersyjnych, tanich chwytach mających na celu wywołanie wyłącznie negatywnych reakcji publiczności doskonale pamiętającej II wojnę światową, bracia stali się ulubieńcami wrestlerskiej publiczności. Za sławę zapłacili jednak wysoką cenę. Od dziecka byli zmuszani do treningów ponad siły, ojciec podsycał w domu rywalizację między braćmi, co powodowało ogromną presję psychiczną. Mimo wszystko niezwyciężeni bracia byli ze sobą niezwykle związani – łączyła ich bezwarunkowa braterska miłość.

„Bracia ze stali”, reż. Sean Durkin / Fot. Materiały prasowe Gutek Film
„Bracia ze stali”, reż. Sean Durkin / Fot. Materiały prasowe Gutek Film

W filmie „Bracia ze stali” Sean Durkin przedstawia przede wszystkim ciemną stronę spektakularnych widowisk wrestlerskich, u podwalin których bez wątpienia leży obraz toksycznej męskości. Udało mu się także ująć niesamowite więzi i skomplikowane relacje łączące braci. Film „Bracia ze stali” obrazuje blaski i cienie wrestlerskiego środowiska. Demaskuje też cenę spełnienia amerykańskiego snu i ambicji rodziców, dla których rodzina w pewnym momencie zaczyna przypominać korporacyjny biznes. Życie von Erichów może być przestrogą dla wszystkich gotowych poświęcić najbliższych w imię ambicji.

Klątwa rodziny von Erichów

Akapit zawiera spojlery fabuły filmu

We wrestlerskim świecie krąży plotka o przekleństwie von Erichów, która wiąże się z tragicznymi losami rodziny Fritza von Ericha. Pięciu z sześciu jego synów zginęło w tragicznych okolicznościach. Pierworodnego Jacka śmiertelnie poraził prąd, gdy chłopiec miał zaledwie sześć lat. W 1984 roku w Tokio w wieku 25 lat na zapalenie jelit zmarł David. Trzy lata później 23-letni Mike przedawkował narkotyki. Zaledwie 21-letni Chris odebrał sobie życie strzałem w głowę w 1991 roku. Dwa lata później przez strzał w klatkę piersiową zginął Kerry. Jedynym ocalałym synem pozostał Kevin. Fritz zmarł na raka płuc w 1997 roku.

„Bracia ze stali”, reż. Sean Durkin / Fot. Materiały prasowe Gutek Film

Według jednej z legend jest to klątwa rzucona przez ducha ofiary Holocaustu za wykorzystywanie nazizmu w budowaniu scenicznego wizerunku przez Fritza. Bardziej realistycznie: historia rodu von Erichów pokazuje wrestlingowy świat i piętno, jakie potrafią odcisnąć ambicje rodziców na losie ich własnych dzieci.

Prawdziwe wydarzenia pominięte w filmie „Bracia ze stali”

Reżyser pominął wątek najmłodszego z braci, Chrisa. 21-letni zapaśnik popełnił samobójstwo 12 września 1991 roku na farmie rodziców. Zmagał się z problemami psychicznymi. Sean Durkin przyznał w jednym z wywiadów, że postanowił się skupić na pozostałych tragicznych wątkach w historii rodziny.

Zwiastun filmu „Bracia ze stali”

Ze zwiastuna filmu „Bracia ze stali” dowiadujemy się, że to właśnie grany przez Zaca Efrona Kevin będzie głównym bohaterem filmu, dzięki któremu poznamy braterskie relacje von Erichów – od budowania karier, przez spektakularne sukcesy i wielkie widowiska na ringu, po skomplikowane rodzinne relacje i pierwsze tragedie, które zmienią braci na zawsze.

Kiedy i gdzie obejrzeć „Braci ze stali”?

Film miał światową premierę 21 grudnia 2023 roku. Polscy widzowie będą mogli obejrzeć studium braterstwa w kinach od 16 lutego br.

Ewelina Kołodziej
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Wszystko, co wiemy o filmie „Bracia ze stali”
Proszę czekać..
Zamknij