Znaleziono 0 artykułów
09.09.2020

Wszystko, co wiemy o filmie „Diuna”

09.09.2020
Fot. materiały prasowe

W sieci pojawiły się pierwsze plakaty wyczekiwanej adaptacji słynnej powieści Franka Herberta. W filmie Dennisa Villeneuva obok Timothée Chalameta wystąpią m.in. Zendaya, Oscar Isaacs i Stellan Skarsgard. Premiera już 15 października.

To jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów tego roku. O adaptacji futurystycznej powieści Franka Herberta mówiono od premiery książki w 1965 r., nikomu jednak nie udało się z sukcesem przenieść złożonej historii na ekran. Z „Diuną” zmierzył się wprawdzie sam David Lynch, ale film z Kylem MacLachlanem okazał się klapą. Prace nad tytułem zapowiadali również Ridley Scott i syn Herberta, ale produkcję zawieszono.

 

Teraz kultowa powieść być może doczeka się w końcu godnej ekranizacji. Już niedługo na ekrany kin trafi „Diuna” w reżyserii Denisa Villeneuva. W sieci jest już pierwszy zwiastun produkcji z Timothée Chalametem w roli głównej.

Fabuła filmu

„Diuna” śledzi losy dwóch rodów –Atrydów i Harkonnenów, które walczą o władzę nad planetą Arrakis i jej cennymi zasobami. Każda z rodzin chce przejąć kontrolę nad złożami melanżu – substancji niezbędnej do produkcji narkotyku przypominającego LSD, która przedłuża życie mieszkańców i umożliwia jasnowidzenie. Gdy panujący ród Atrydów zostaje pokonany przez Harkonnenów, cywilizację przed zagładą może ocalić jedynie syn dawnych władców, Paul.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by DUNE (@dunemovie)

Obsada

W postać Paula, potomka rodu Atrydów uważanego za zbawcę świata, wcieli się Timothée Chalamet. Jego rodziców, księcia Leto i Lady Jessicę, zagrają Oscar Isaac i Rebecca Ferguson. Na ekranie zobaczymy również Zendayę jako tajemniczą Chani, Javier Bardem w roli walecznego Stilgara i Stellan Skarsgard, który wcieli się w postać barona Harkonenna. W pozostałych rolach zobaczymy Josha Brolina, Charlotte Rampling i Jasona Mamoę.

Kadr z filmu "Diuna" (Fot. materiały prasowe)

Twórcy

Reżyserem filmu został Dennis Villeneuve, znany z takich produkcji jak „Sicario”, filozoficzny „Nowy początek” i świetnie przyjęty sequel „Łowcy Androidów” – „Blade Runner 2049” z Ryanem Goslingiem. „Diuna” może się okazać najambitniejszym projektem kanadyjskiego reżysera. Villeneuve był również zaangażowany w prace nad scenariuszem razem z Erikiem Rothem („Forrest Gump”, „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” i „Narodziny gwiazdy”) oraz Jonem Spaihtsem („Doktor Strange”, „Prometeusz”).

Data premiery

Mimo początkowych obaw, że premiera filmu zostanie opóźniona z powodu pandemii, „Diuna” ma trafić do kin jeszcze w tym roku. W polskich kinach zobaczymy „Diunę” już 15 października.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij