Znaleziono 0 artykułów
21.12.2020

Zosia Cudny: Świąteczne dekoracje bliskie sercu

Wysłuchała Julia Właszczuk

Z okazji premiery jej pierwszego e-booka „Make Table Easier” Zofia Cudny radzi, jak wprowadzić świąteczny nastrój do naszych domów.

Pierwsze przygotowania

Świąteczne dekoracje pamiętam z dzieciństwa. Wciąż mam po przodkach porcelanę, sztućce i inne dodatki, które wyjmujemy tylko na wieczerzę wigilijną. Tradycją jest, że spotykamy się wszyscy wieczorem, dzień przed Wigilią, by razem ozdobić stół. Przy śpiewaniu kolęd i grzanym winie idzie nam to naprawdę sprawnie.

(Fot. Archiwum własne)

Przy dekorowaniu wnętrza zadbajmy o dodatki w podobnych tonacjach. Szykując ozdoby, zajrzyjmy do domowych zbiorów. Może się okazać, że nie potrzebujemy kolejnego pudełka bombek ani sznura lampek. Gałązki świerka, jodły, jemioły, ostrokrzewu, ileksu lub dzikiej róży potraktujmy jako bazę, np. do zrobienia girlandy, którą rozłożymy wzdłuż środka stołu wigilijnego. Na niej z pewnością będą się pięknie prezentowały bombki z dzieciństwa. Przydadzą się też pierniki, karmelki zawinięte w papier do pieczenia, kępki waty, która imituje śnieg i nadaje puszystość choince, suszone plastry cytrusów, laski cynamonu lub szyszki. Natura daje ukojenie w tych trudnych czasach.

Elegancka dekoracja stołu

Po pierwsze, kolor. Aby było harmonijnie, polecam jasną zastawę. Łatwiej ją połączyć ze świątecznymi dekoracjami.

Podobne artykułyStylizacje na GwiazdkęAgata Wojtczak Po drugie, serwety. Zainwestujmy w materiałowe – najlepiej uszyć je samodzielnie lub zamówić u zaprzyjaźnionej krawcowej. Zawińmy je w prosty rulon i przewiążmy świąteczną wstążką. Można również położyć na niej malutką gałązkę świerku.

(Fot. Archiwum własne)

Po trzecie, świece. Nie potrzebujemy kryształowych świeczników, aby dodać wnętrzu elegancji. Niekiedy oryginalne świeczniki można znaleźć za bezcen w sklepach ze starociami. Dobór koloru świec też ma znaczenie – biel lub kość słoniowa łatwiej wpasują się w pozostałe elementy wystroju.

Nostalgiczna choinka

Drzewko jest wyjątkowe, gdy dekoracje są bliskie naszemu sercu. Odszukajmy zatem stare ozdoby choinkowe. Może ktoś z naszych domowników ma swoją ulubioną bombkę, którą zawsze wiesza od lat?

Drewniane i papierowe dekoracje pozostaną z nami na lata. A może właśnie przyszedł czas na wspólne origami? Z moją ośmioletnią córką i w asyście jej rocznego brata spróbowałyśmy w tym roku przygotować trójwymiarowe ozdoby z delikatnej białej bibuły.

Zdjęcia pamiątkowe

Podobne artykułyKocham święta!Helena Reszel Kluczowe jest światło. Zadbajmy o to, aby w tle świeciły lampki o ciepłej barwie. Uprzątnijmy z kadru niepotrzebne elementy. Jaskrawe etykiety, niewyprasowane obrusy, sztuczne kwiaty, dominujące faktury, zbyt intensywne kolory garderoby – niestety nie wpływają pozytywnie na nasz kadr. Może warto zaaranżować sesję, kiedy jest jeszcze widno. A co do sesji rodzinnych, szczególnie przy wigilijnym stole lubię je robić z zaskoczenia, kiedy nikt nie pozuje. Dzięki temu wychodzą naturalnie.

Ulubione potrawy

Moim ulubionym przepisem jest świąteczny wieniec drożdżowy z czosnkiem, pietruszką i serem gorgonzola. To prawdziwy hit na moim blogu, który okazał się doskonałym dodatkiem do śledzi wigilijnych, a w dodatku jest bardzo prosty w wykonaniu. Przepis można znaleźć również w e-booku „Make Table Easier”.

6/9Zofia Cudny z Make Cooking Easier radzi, jak udekorować dom na święta

Proszę czekać..
Zamknij