Znaleziono 0 artykułów
01.04.2024

Dlaczego warto pić wodę z solą codziennie na czczo? 


01.04.2024
(Fot. Getty Images)

Wydawało się, że słyszeliśmy już o wszystkim – piciu wody z cytryną, wody z octem, z chlorofilem oraz oliwy z oliwek na czczo. Jednak dziś eksperci mówią, że najlepszym nawykiem może być zwykła mieszanka wody z solą. Ta łatwa w samodzielnym przygotowaniu mikstura może pomóc nam w remineralizacji, dostarczyć większej dawki energii i poprawić koncentrację.

Napój ten można przygotować, dodając do wody sól o wysokiej zawartości minerałów (na przykład sól himalajską) lub wykorzystując saszetki z elektrolitami (lub inaczej rozpuszczalnymi minerałami, których roztwory mogą przewodzić impulsy elektrycznie), takimi jak te używane przez sportowców, uzupełniających minerały po zwiększonym wysiłku. By lepiej zrozumieć, z czego wynika obecna popularność napojów z elektrolitami, musimy przyjąć, że 75 proc. z nas może być odwodnionych – czego konsekwencje mogą być bardzo różne, od spadków energii po bóle głowy, a nawet stany zapalne. Porozmawialiśmy o tym z Jo Woodhurst, znaną brytyjską dietetyczką.

Czym są elektrolity i dlaczego nasz organizm potrzebuje ich, by prawidłowo funkcjonować?

Wszystko zaczyna się od wody. Wiemy, jak ważne jest, by pić jej wystarczająco dużo: od wpływu na trawienie po zdrowie skóry, od detoksykacji po funkcje poznawcze i produkcję energii. Jednak wielu ludziom brakuje świadomości, że minerały zwane elektrolitami, również odgrywają kluczową rolę w procesie nawadniania organizmu.

Organizm dorosłego człowieka składa się w 60 proc. z wody, z czego około 40 proc. znajduje się w komórkach: to ona nadaje im kształt i strukturę, jest też wykorzystywana w procesach metabolicznych. Bez wody komórki zaczynają się odwadniać i nie są w stanie optymalnie funkcjonować, musimy ją więc ciągle uzupełniać. Elektrolity (takie jak sód, potas, magnez i wapń) transportują wodę do komórek i pozwalają utrzymać je w równowadze. Minerały te przewodzą impulsy elektryczne, których organizm potrzebuje do wielu innych procesów, między innymi dostarczania energii do układu nerwowego i mięśni, utrzymywania stałego poziomu pH oraz ciśnienia krwi.

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zwiększenie poboru wody, jednak nawadnianie się to coś więcej niż po prostu picie hektolitrów wody. Picie zbyt dużych jej ilości może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie przez zbytnie rozcieńczenie ważnych minerałów elektrolitycznych we krwi. Kluczem do zapewnienia organizmowi wszystkiego, czego mu potrzeba, jest dostarczenie elektrolitów za pomocą diety i mądrej suplementacji.

Kto powinien brać suplementy z elektrolitami?

Ludzie dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy piją mało wody w ciągu dnia (często za jedyne źródło płynów mając kawę lub herbatę), oraz tych, którzy piją duże ilości wody bez dostatecznej zawartości minerałów (rozcieńczając jeszcze bardziej te, które już mają w organizmie). W odległej przeszłości, gdy żyliśmy w społecznościach zbieracko-łowieckich, elektrolity pozyskiwano z wody o wysokiej zawartości minerałów: dziś nie mamy już do niej dostępu. Minerały te pozyskiwane są również poprzez dietę (z takich pokarmów jak woda kokosowa, mięso, szpinak, jarmuż, awokado, arbuz, banany, migdały, oliwki czy brokuły), jednak osoby, których dieta nie jest odpowiednio zbilansowana, mogą cierpieć na niedobory tych kluczowych minerałów. Poza tym nadmiernie wyeksploatowane gleby są często zubożone pod względem zawartości minerałów, więc nasze jedzenie również może nie zawierać ich wystarczająco dużo.

To, jakiej ilości elektrolitów potrzebujemy, zależy od takich czynników jak wiek, poziom aktywności fizycznej, spożycie płynów, a nawet klimat, w jakim żyjemy. Intensywne ćwiczenia, podróże samolotami, upały, spożycie alkoholu, sesje w saunie, a nawet dieta niskowęglowodanowa i stosowanie postu przerywanego mogą prowadzić do utraty elektrolitów. W takim wypadku wsparciem pozwalającym na wzmocnienie organizmu może być przyjmowanie suplementów z elektrolitami.

(Fot. Getty Images)

Organizm nie ma możliwości przyjmowania płynów w czasie snu, gdy nasze ciało i mózg muszą odpocząć, zregenerować się i pozbyć się toksyn, wykorzystując w tych procesach wodę. Dobrym wskaźnikiem poziomu nawodnienia może być kolor moczu o poranku: im ciemniejszy mocz, tym więcej nawodnienia potrzebujemy. Choć nie jest to prawdopodobnie „niezbędne” dla zdrowia, wypicie dużej szklanki wody z dodatkiem elektrolitów pozwoli na zwiększenie poziomu energii i rozpoczęcie dnia z optymalnym nawodnieniem organizmu.

Jednak nie wszystkie suplementy z elektrolitami są takie same: wiele z nich zawiera duże ilości cukru, sztucznych słodzików, dodatków smakowych, wypełniaczy i niskiej jakości minerałów, które słabo się przyswaja.

Co dzieje się z organizmem, jeśli nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości elektrolitów?

Nasz organizm utrzymuje poziom elektrolitów, który gwarantuje jego właściwe funkcjonowanie. Choć elektrolity są ważne, nie trzeba koniecznie pić ich z każdą szklanką wody, wystarczy robić to raz lub dwa razy dziennie. Równowaga ta musi zostać zachowana: nie za dużo, nie za mało. Istnieje kilka ważnych sygnałów, na które należy zwracać uwagę: osłabienie mięśni, skurcze lub drganie powiek, zaparcia, uczucie zmęczenia, mgła mózgowa lub rozdrażnienie. Może zdarzyć się również tak, że pijemy dużo wody, a jednak ciągle odczuwamy pragnienie, a nasz mocz ma ciemny kolor, co jest oznaką, że musimy zwiększyć jej spożycie. Delikatne zaburzenie równowagi elektrolitowej może nie powodować żadnych objawów i pozostać niezauważone. Znaczące jej zaburzenie to zjawisko rzadkie, ale mające poważne konsekwencje. W bardziej ekstremalnych przypadkach mogą pojawić się takie symptomy jak nieregularne bicie serca, uczucie skołowania lub hiponatremia (niedobór sodu), które powinny zostać niezwłocznie skonsultowane przez lekarza.

Jaka pora dnia jest najlepsza na wypicie napoju z elektrolitami?

Nie istnieje coś takiego jak „najlepsza” pora, jednak elektrolity warto stosować:

  • W trakcie lub po wysiłku fizycznym oraz za każdym razem, gdy mocno się spocimy.
  • W czasie podróży (szczególnie podróż samolotem może doprowadzić do odwodnienia, ze względu na dużą wysokość i niski poziom wilgotności).
  • W wypadku choroby (jeśli wymiotujemy lub mamy biegunkę, prawdopodobnie tracimy dużo płynów, w związku z czym potrzebujemy wody i elektrolitów, by przywrócić równowagę organizmu).
  • Po wieczorze z alkoholem. Wypij napój z elektrolitami przed położeniem się do łóżka oraz po obudzeniu. Alkohol jest diuretykiem, więc często po jego spożyciu czujemy się odwodnieni.
  • W trakcie lub po sesji w saunie (albo gdy przebywamy w bardzo gorącym klimacie), by uzupełnić elektrolity utracone z potem).
  • Zaraz po obudzeniu. Po nocnej regeneracji, by dobrze rozpocząć dzień.

Choć suplementy z elektrolitami dla wielu z nas mogą okazać się rewolucyjnym rozwiązaniem, niezbędne jest trzymanie się zalecanych dawek. Ważne jest, by nie przesadzić z minerałami. Podobnie jak niewystarczająca ilość elektrolitów może rozregulować nasz organizm, tak samo zbyt wysoka ich zawartość może doprowadzić do problemów. Wybieraj godne zaufania marki i nie przekraczaj zalecanych dawek, a w razie jakichkolwiek pytań skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Rano pij wodę z różową solą himalajską

Pij zaledwie szczyptę soli rozpuszczonej w szklance wody rano, na pusty żołądek, zaraz po przebudzeniu. Wybieraj sól drobnoziarnistą, która łatwiej się rozpuszcza, lub zmieloną gruboziarnistą.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.it.

Alessandra Signorelli
Proszę czekać..
Zamknij