Znaleziono 0 artykułów
15.06.2023

Gwiazdy, które angażują się społecznie

15.06.2023
Jane Fonda (Fot. Getty Images)

Wiele gwiazd Hollywood wykorzystuje sławę, by działać na rzecz sprawiedliwości społecznej – pełnią funkcję ambasadorów dobrej woli ONZ, zakładają fundacje albo zostają aktywistami. Ich działania na konferencjach, w mediach społecznościowych czy na imprezach charytatywnych przynoszą realną zmianę w świecie. 

Jane Fonda: Weteranka walki

Gwiazda walczy w słusznej sprawie już od lat 70. XX wieku. Została aresztowana za pacyfistyczne wypowiedzi przeciwko wojnie w Wietnamie. – W świat poszła informacja o tym, że szmuglowałam narkotyki. Media obiegły moje policyjne zdjęcia. To była nieprawda. Za „narkotyki” uznano witaminy, które brałam – wspominała. Przez lata Fonda angażowała się w walkę o równouprawnienie kobiet, rdzennej ludności Ameryki i czarnej społeczności. Aktorkę aresztowano później aż pięciokrotnie w 2019 roku, gdy podczas Firm Drill Fridays przed Kapitolem nawoływała do zmian w prawie dotyczącym ochrony środowiska. 

Emma Watson: Przyszłość jest kobietą

Podpi (Fot. Getty Images)s

Gwiazda „Harry’ego Pottera” od 2014 roku pełni funkcję ambasadorki dobrej woli ONZ, specjalizując się w walce o równouprawnienie. Wspierając kampanię HeForShe, mówiła: – Walka o prawa kobiet często kojarzyła się z nienawiścią do mężczyzn. To się musi skończyć. O feminizmie edukowała także podczas konferencji „One Young World” dla młodych liderów. 

Angelina Jolie: Pomoc uchodźcom 

Aktorka, reżyserka, aktywistka – dla Angeliny Jolie te role są równorzędne. Laureatka Oscara za „Przerwaną lekcję muzyki” od 2001 do 2012 roku pełniła funkcję ambasadorki dobrej woli przy Wysokim Komisarzu ONZ. Od 2012 roku reprezentuje Radę Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych, współpracując ze światowymi przywódcami. Odbywając misje, szerzy świadomość na temat problemów, z jakimi zmagają się uchodźcy. Gwiazda wielokrotnie wypowiadała się także publicznie, m.in. przed amerykańskim Kongresem. Nie ogranicza się do jednego tematu – buduje szkoły dla dzieci, działa na rzecz chronienia kobiet przed przemocą seksualną, walczy o szacunek dla środowiska naturalnego. Idea sprawiedliwości społecznej przyświeca jej także w ostatnim projekcie. Tworząc markę Atelier Jolie, zadbała o to, by ubrania były szyte w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Aktorka otrzymała nagrodę Jean Hersholt Humanitarian za wsparcie osób, które doświadczyły przemocy seksualnej. – Ponad 80 mln osób zostało siłą wypartych z rodzinnych krajów. W sposobie, w jaki traktujemy uchodźców, widać nasze człowieczeństwo, a oni sami są dowodem siły ludzkiego ducha – mówiła Jolie. 

Lady Gaga: Zdrowie psychiczne

(Fot. Getty Images)s

Gwiazda szerzy świadomość na temat zdrowia psychicznego. Od początku kariery wspiera także równość osób LGBT+. Powołana w 2012 roku fundacja Born This Way działa na rzecz „lepszego i odważniejszego świata” dla młodych ludzi. – Nie daj sobie wmówić, że nie możesz być tym, kim chcesz być – mówiła Gaga. 

Natalie Portman: Zielona rewolucja 

(Fot. Getty Images)

Aktorka działa na wielu polach. Swoją aktywistyczną drogę zaczęła od propagowania weganizmu (założyła też własną markę wegańskich butów). Wyprodukowała dokument „Zjadanie zwierząt” o szkodliwości masowej produkcji mięsa. W 2017 roku otrzymała nagrodę Environmental Media Association’s Ongoing Commitment. Wspiera także organizacje takie jak FINCA czy Free The Children, aktywizującą dzieci i młodzież z całego świata. 

George Clooney: Kryzys humanitarny 

(Fot. Getty Images)

Aktor prowadzi działalność aktywistyczną od niemal 20 lat. W 2006 i 2007 roku występował przed Organizacją Narodów Zjednoczonych i światowymi przywódcami, prosząc o wsparcie dla ogarniętego wojną Darfuru. Współpracuje z projektem Not On Our Watch, mającym pomagać w zapobieganiu ludobójstwu. W 2012 roku aresztowano go przed ambasadą Sudanu w Stanach Zjednoczonych, gdzie nawoływał o pomoc dla Sudańczyków w „najgorszym kryzysie humanitarnym”. 

Shakira: Edukacja dzieci z ubogich rodzin 

(Fot. Getty Images)

O kolumbijskiej wokalistce mówi się ostatnio głównie w kontekście perturbacji w życiu uczuciowym. Shakira po kilkunastu latach rozstała się z Gerardem Pique, z którym doczekała się dwóch synów. Gdy otrząsnęła się po zdradzie partnera, nagrała piosenkę zemsty. Powróciła też do działań w założonej przez siebie fundacji. Pies Descalzos Foundation (tytuł „Pies Descaloz”, oznaczający bose stopy, nosi też jej trzeci album z 1995 roku) powołała już w 1997 roku, jeszcze zanim cały świat zaczął nucić jej pierwszy międzynarodowy przebój „Whenever, Wherever”. Zadaniem organizacji jest wsparcie kolumbijskiego rządu w pomocy dzieciom z najbiedniejszych rodzin. Pies Descalzos buduje szkoły w dzielnicach, w których ludzie żyją w ubóstwie. Shakira poszerzyła zakres działań w 2003 roku, zostając ambasadorką dobrej woli UNICEF-u. Jej ambicją pozostaje szerzenie świadomości na temat znaczenia edukacji. W 2011 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama powołał Shakirę na stanowisko doradczyni do spraw wykształcenia latynoskiej społeczności. Gdy wokalistka w 2012 roku szykowała się do narodzin pierworodnego Milana, zamiast o prezenty na baby shower poprosiła o przekazanie datków na rzecz UNICEF-u.

Leonardo DiCaprio: Nie ma planety B 

(Fot. Getty Images)

Laureat Oscara za „Zjawę” najpierw współpracował z Wildlife Conservation Society, a potem powołał własną fundację, walczącą z kryzysem klimatycznym. Tak jak bohater grany przez niego w „Nie patrz w górę” aktor wie, że jeśli natychmiast nie podejmiemy działań na rzecz ochrony środowiska, czeka nas katastrofa. DiCaprio pełni funkcję Messenger of Peace – Posłańca Pokoju – przy ONZ. Otrzymał też nagrodę Clinton Global Citizen. 

Kim Kardashian: Sprawiedliwe prawo

(Fot. Getty Images)

Podczas nauki do egzaminu adwokackiego gwiazda wzięła udział w filmie dokumentalnym „Kim Kardashian West: The Justice Project”. Wraz z Jessiką Jackson, twórczynią #cut50, Kim Kardashian walczy o reformę więziennictwa. 

Reese Witherspoon: Koniec przemocy 

(Fot. Getty Images)

Razem z Evą Longorią, Salmą Hayek i Ashley Judd gwiazda stworzyła ruch Time’s Up. Na fali #MeToo i oskarżeń możnych mężczyzn o molestowanie aktorka skupiła się na pomocy, także finansowej, osobom, które doznały przemocy. 

„Lekcje wartości” są tematem przewodnim czerwcowego wydania „Vogue Polska”. W sprzedaży od 25 maja. Już dziś zamów numer z dostawą do domu i jedną z dwóch okładek do wyboru.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij