Znaleziono 0 artykułów
22.11.2019

„Klimatyczny stan wyjątkowy” frazą 2019 roku

22.11.2019
(Fot. Wolfgang Kaehler/LightRocket/Getty Images)

Jak wykazało Oxford Dictionaries, climate emergency było jednym z najczęściej omawianych tematów w debacie publicznej.

Oxford Dictionaries definiuje „klimatyczny stan wyjątkowy” jako „sytuację, w której konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań niezbędnych do powstrzymania postępujących zmian klimatycznych i zapobiegnięcia nieodwracalnemu zniszczeniu środowiska z nich wynikającego”. To właśnie „climate emergency” ogłoszono hasłem roku 2019.

Jak co roku, Oxford Dictionaries wybrało „słowo lub zwrot, którego użycie oddaje etos, nastrój lub troski mijającego roku”, ma też „trwałą doniosłość kulturową”. Klimatyczny stan wyjątkowy był jednym z najważniejszych i najczęściej omawianych terminów w ostatnich 12 miesiącach – fraza ta odnotowała olbrzymi wzrost zainteresowania (o ponad 10 tysięcy procent). W dużej mierze za sprawą kolejnych protestów klimatycznych, które odbyły się w ponad 150 krajach na całym świecie. António Guterres, Sekretarz Generalny ONZ, uznał ten termin za „definiujący problem naszych czasów”.

Wielki Marsz Klimatyczny w Warszawie (Fot. Luka Łukasiak)

Wzrost zainteresowania klimatycznym stanem wyjątkowym świadczy nie tylko o wzroście wrażliwości na temat zmian klimatu, ale również o bardziej świadomym doborze słów przy ich omawianiu. Zdaniem Oxford Dictionaries zmiana w języku wynika z coraz większego nacisku na podjęcie zdecydowanych i natychmiastowych działań, które zapobiegną nieodwracalnym zmianom w naszym ekosystemie. W obliczu kolejnych pożarów w Australii, rekordowych powodzi w Wenecji, czy historycznie wysokich wskaźników zanieczyszczenia powietrza w Indiach, konieczność uznania klimatycznego stanu wyjątkowego staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. 

Oxford Dictionaries typuje słowo roku już od 15 lat. Na podstawie swoich statystyk i analizy ważnych społecznie tematów portal wybiera terminy definiujące dane 12 miesięcy. W przeszłości wyróżniono już słowa „toksyczny” (2018 rok), „youthquake” („aktywność młodych osób” w 2017 roku) i „postprawda” (2016 rok).

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij