Znaleziono 0 artykułów
11.03.2021

Najlepsze seriale medyczne

11.03.2021
Fot. materiały prasowe

Przy okazji premiery trzeciego sezonu uwielbianego serialu „New Amsterdam”, wybraliśmy najlepsze produkcje o lekarzach w historii telewizji.

„Ostry dyżur”: Klasyka gatunku

 

Lekarze z County General pomimo własnych problemów za wszelką cenę walczą o życie pacjentów. Przez obsadę przewinęło się wiele późniejszych gwiazd, na czele z George’em Clooneyem. Przez pewien czas „Ostry dyżur” uchodził za najpopularniejszy serial na świecie, konkurując jedynie z „Przyjaciółmi”.

„Chirurdzy”: Medyczna opera mydlana

 

Po dekadzie hegemonii „Ostry dyżur” doczekał się godnego konkurenta. „Chirurdzy” uwzględniali zmianę wrażliwości, jaka dokonała się na początku XXI w. Od ról lekarzy z Seattle Grace na dobre rozpoczęły się kariery takich gwiazd, jak Sandra Oh, Patrick Dempsey czy Katherine Heigl. Dostępny na platformie Canal+.

„Dr House” / Fot. East News

„Dr House”: Najtrudniejsze przypadki

 

Serial z Hugh Lauriem w roli cynicznego, acz genialnego lekarza rozwiązującego najrzadsze przypadki do dziś uchodzi za jeden z najlepszych w historii gatunku. Tytuł nagrodzono, m.in. dwoma Złotymi Globami i pięcioma statuetkami Emmy. Wszystkie osiem sezonów dostępne na Amazon Prime Video.

„Szpital Lenox Hill”: Z życia wzięte

 

W Stanach dokument o codziennych zmaganiach lekarzy z nowojorskiego szpitala to pozycja obowiązkowa dla studentów medycyny. Dwoje neurochirurgów, lekarz pogotowia i główny rezydent oddziału położnictwa i ginekologii – twórcy serialu z brutalnym realizmem pokazują codzienne balansowanie na granicy życia i śmierci. Dostępny na Netfliksie.

„Charité” / Fot. materiały prasowe Netflix

„Charité”: Podróż w czasie

 

Pracownicy berlińskiego szpitala Charité zmagają się z codziennymi problemami na przełomie XIX i XX w., gdy odkrywane są szczepionki, rozwija się też eugenika. Dostępny na Netfliksie.

„The Knick”: Pionierzy medycyny

 

Jeszcze jedna podróż w czasie, tym razem do Nowego Jorku początku XX w. W szpitalu Knicherbocker zespół młodych lekarzy na czele z dr Johnem W. Thackerym (Clive Owen) wprowadza pionierskie metody leczenia. W czasie, gdy antybiotyki nie są jeszcze znane, ich eksperymentalne rozwiązania mogą uratować wiele istnień, ale każdy błąd może ich kosztować karierę. Dostępny na HBO GO.

„Hoży doktorzy” / Fot. materiały prasowe

„Hoży doktorzy”: Na wesoło

 

Pomysł na sitcom narodził się w głowie Billa Lawrence’a z chęci obśmiania patetycznego gatunku. Nagrodzona dwiema statuetkami Emmy produkcja śledzi losy dr Johna Doriana i jego zespołu ze Szpitalu Świętego Serca. Ku uciesze widzów, nieporadny lekarz stale ładuje się w tarapaty.

„Ratched”: Prequel przeboju

 

W serialowym prequelu kultowego „Lotu nad kukułczym gniazdem” Ryan Murphy opowiada wcześniejsze losy pielęgniarki Mildred Ratched, która terroryzowała pacjentów. Historia przenosi nas do Kalifornii końca lat 40. XX w., gdzie młoda Mildred (Sarah Paulson) zostaje zatrudniona w eksperymentalnym szpitalu psychiatrycznym. Jak idealistka stała się potworem? Dostępny na Netfliksie.

„Medical Police” / Fot. materiały prasowe Netflix

„Medical Police”: Agenci w fartuchach

 

Na fali pandemicznych doświadczeń, ale z przymrużeniem oka. Amerykańscy lekarze odkrywają w Brazylii śmiercionośnego wirusa. Wkrótce zostają zrekrutowani do tajnych służb, gdzie mają znaleźć lek i rozwikłać mroczny spisek zagrażający bezpieczeństwu świata. Dostępny na Netfliksie.

„Hospital Playlist”: Studenci z Seulu

 

Koreańczycy uwielbiają seriale medyczne, a ich ulubiony opowiada o piątce przyjaciół, studentów medycyny, którzy rozpoczynają praktykę w jednym z seulskich szpitali. Dobra alternatywa dla amerykańskich produkcji. Dostępny na Netfliksie.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij