Znaleziono 0 artykułów
06.01.2021

Filmy i seriale dla fanów „Bridgertonów”

06.01.2021
Downton Abbey

Romantyczna historia Daphne i Simona z Phoebe Dynevor i Regé-Jean Pagem w rolach głównych przyprawiła nas o szybsze bicie serca. Oczekiwanie na drugi sezon „Bridgertonów” osłodzą inne kostiumowe filmy i seriale o miłości.

„Duma i uprzedzenie” (1995): Rozważna i romantyczna

 

Choć najsłynniejszą powieść Jane Austen przeniesiono na ekran aż dziesięć razy, miniprodukcja BBC z 1995 roku zdobyła największe uznanie. Piękna, inteligentna i zrównoważona Elizabeth Bennet (Jennifer Ehre) co rusz pada ofiarą podstępów matki, która próbuje znaleźć dla niej oraz jej czterech sióstr dobre partie. W przeciwieństwie do Jane, Lydii, Mary i Kitty, Elizabeth chce od życia czegoś więcej niż tylko małżeństwa. Sytuacja komplikuje się, gdy w sąsiedztwie pojawia się przystojny, choć zdystansowany pan Darcy (Colin Firth).

„Jane Eyre” (2006): Tajemnice z przeszłości

 

Czteroodcinkowy miniserial BBC to ekranizacja powieści Charlotte Brontë z 1847 roku. 10-letnia Jane Eyre (Georgie Henley) zostaje porzucona przez wdowę po ukochanym wuju i wysłana do szkoły dla dziewcząt, gdzie z biegiem lat wyrasta na silną kobietę (Ruth Wilson). Później, zatrudniona jako guwernantka w Thornfield Hall, zakochuje się z wzajemnością w enigmatycznym właścicielu domu, panu Rochesterze (Toby Stephens). Na drodze do ich szczęścia staje jednak mroczny sekret z przeszłości.

„Downtown Abbey” (2010–2015): Romanse i intrygi

 

Wielkie namiętności, złamane serca i piękne stroje z lat 20. XX wieku. Sześciosezonowa seria o losach rodziny Crawleyów i ich służby doczekała się filmowej kontynuacji i wielu nagród, w tym trzech Złotych Globów. Akcja rozpoczyna się wraz z tragedią Titanica, a kończy w roku 1925, ukazując burzliwe dla Anglii i świata czasy. Całość uzupełnia znakomita obsada na czele z Maggie Smith, Michelle Dockery i Danem Stevensem.

„Outlander” (2014–): Poza czasem

 

W ekranizacji powieści Diany Gabaldon (ukazała się pod tytułem „Obca”) sanitariuszka wojenna Claire Randall (Caitriona Balfe) w niewyjaśniony sposób przenosi się w czasie. Z 1945 roku trafia do walczącej z Anglią Szkocji roku 1743. Kobieta zmuszona jest do porzucenia dawnego życia, w którym była mężatką, i poślubienia szkockiego buntownika Jamiego Frasera (Sam Heughan). Z czasem oczywiście się w nim zakochuje. Mieszanka romansu, science fiction i filmu kostiumowego – nie ma drugiego takiego serialu.

„Poldark – Wichry losu” (2015–2019): Prawie jak z bajki

 

Miłosne trójkąty, kornwalijskie krajobrazy i Aidan Turner w roli głównego bohatera pięciosezonowego serialu. Ross Poldark (Turner) z amerykańskiej wojny powraca do ojczystej Anglii, gdzie czekają na niego złe wiadomości – jego ojciec nie żyje, dawna ukochana Elizabeth (Heida Reed) jest zaręczona, a posiadłość, którą odziedziczył, zrujnowana. Mężczyzna decyduje się ułożyć sobie życie na nowo, odzyskując miłość Elizabeth lub na zawsze o niej zapominając.

 

„Telefonistki” (2017–2020): Kobieca siła

Telefonistki /(Fot. materiały prasowe)

 

Madryt, rok 1928. Cztery młode kobiety (Blanca Suárez, Nadia de Santiago, Ana Polvorosa i Maggie Civantos) pracują jako tytułowe telefonistki w nowoczesnej firmie telekomunikacyjnej. Choć każda z nich ma inną historię, charakter i priorytety, łączy je pragnienie równouprawnienia. To nie tylko opowieść o miłości, przyjaźni i pracy, ale także o kształtowaniu się praw kobiet w przedwojennej Europie.

„Nędznicy” (2018–2019): Trudy życia

 

„Les Misérables” Wiktora Hugo doczekało się – uwaga! – aż pięćdziesięciu ekranizacji, a ostatnia z nich może się pochwalić wyjątkowo znaną obsadą: w rolach głównych obsadzono m.in.: Lily Collins, Dominika Westa i Olivię Colman. Losy bohaterów żyjących w czasach społecznego niepokoju w XIX-wiecznej Francji pokażą, jak okrutne potrafi być życie, a droga do odkupienia, miłości i samoakceptacji – niezwykle trudna.

„Sanditon” (2019): Nieskończone dzieło Jane Austen

 

Nadmorskie miasteczko w czasach regencji, piękna dziewczyna z prowincji i tajemniczy buntownik. Macie déjà vu? Wielokrotnie nagradzany scenarzysta Andrew Davies dopisał epilog do ostatniej, niedokończonej powieści Jane Austen. Wskutek wypadku Charlotte Heywood (Rose Williams) poznaje rodzinę Parkerów i decyduje się wrócić z nimi do kurortu Sanditon, porzucając wiejskie życie. Z biegiem czasu odkrywa, że nie wszyscy są tacy, jakimi się wydawali. O szybsze bicie serca przyprawia ją jeden z synów Parkerów, Sidney (Theo James

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij