Znaleziono 0 artykułów
07.06.2024

Najbardziej stylowe (i romantyczne) produkcje w klimacie „Bridgertonów”

07.06.2024
Najbardziej stylowe filmy i seriale w klimacie trzeciego sezonu „Bridgertonów” (Fot. materiały prasowe)

Romantyczna historia Colina Bridgertona i Penelope Featherington, czyli Lady Whistledown, przyprawiła nas o szybsze bicie serca. W oczekiwaniu na drugą część trzeciego sezonu „Bridgertonów”, która trafi na platformę Netflix już 13 czerwca, przypominamy inne kostiumowe filmy i seriale o miłości.

„Królowa Charlotta”: Opowieść ze świata Bridgertonów

(Fot. materiały prasowe)

Jeśli maraton „Bridgertonów” za wami, czas na „Królową Charlottę”. Pierwszy prequel z uniwersum serialu przybliża historię monarchini – z serialu dowiadujemy się, jak wyglądało jej dorastanie, droga do władzy oraz małżeństwo z królem Jerzym, które zmieniło bieg znanej nam już historii. W roli głównej ponownie wciela się Golda Rosheuvel, a młodą monarchinię zagrała zdolna debiutantka India Ria Amarteifio. Pozycja obowiązkowa dla fanów serialu Netflixa.

„Duma i uprzedzenie”: Rozważna i romantyczna

(Fot. materiały prasowe)

Choć najsłynniejszą powieść Jane Austen przeniesiono na ekran aż dziesięć razy, miniprodukcja BBC z 1995 roku zdobyła największe uznanie. Piękna, inteligentna i zrównoważona Elizabeth Bennet (Jennifer Ehre) co rusz pada ofiarą podstępów matki, która próbuje znaleźć dla niej oraz jej czterech sióstr dobre partie. W przeciwieństwie do Jane, Lydii, Mary i Kitty, Elizabeth chce od życia czegoś więcej niż tylko małżeństwa. Sytuacja komplikuje się, gdy w sąsiedztwie pojawia się przystojny, choć zdystansowany pan Darcy (Colin Firth).

„Ostatni list od kochanka”: Podróże w czasie

(Fot. materiały prasowe)

Francja, lata 60. minionego stulecia. Podczas wakacji na Lazurowym Wybrzeżu Jennifer Stirling (Shailene Woodley), żona bogatego przemysłowca, zakochuje się w Anthonym O’Harze (Callum Turner), reporterze finansowym, który pisze artykuł o jej mężu. Zakazaną relację uwieczniają w listach, które ponad pół wieku później dadzą początek innej miłosnej historii. Stylowe lata 60. pozostają ważnym źródłem inspiracji dla świata mody, co widać zarówno na wybiegach, jak i modnych ulicach.

„Downtown Abbey”: Romanse i intrygi

(Fot. materiały prasowe)

Wielkie namiętności, złamane serca i piękne stroje z lat 20. XX wieku. Sześciosezonowa seria o losach rodziny Crawleyów i ich służby doczekała się filmowej kontynuacji i wielu nagród, w tym trzech Złotych Globów. Akcja rozpoczyna się wraz z tragedią Titanica, a kończy w roku 1925, ukazując burzliwe dla Anglii i świata czasy. Całość uzupełnia znakomita obsada na czele z Maggie Smith, Michelle Dockery i Danem Stevensem.

„Sanditon”: Nieskończone dzieło Jane Austen

(Fot. materiały prasowe)

Nadmorskie miasteczko w czasach regencji, piękna dziewczyna z prowincji i tajemniczy buntownik. Macie déjà vu? Wielokrotnie nagradzany scenarzysta Andrew Davies dopisał epilog do ostatniej, niedokończonej powieści Jane Austen. Wskutek wypadku Charlotte Heywood (Rose Williams) poznaje rodzinę Parkerów i decyduje się wrócić z nimi do kurortu Sanditon, porzucając wiejskie życie. Z biegiem czasu odkrywa, że nie wszyscy są tacy, jakimi się wydawali. O szybsze bicie serca przyprawia ją jeden z synów Parkerów, Sidney (Theo James z „Białego Lotosu” i „Dżentelmenów”)

„Jane Eyre”: Tajemnice z przeszłości

(Fot. materiały prasowe)

Czteroodcinkowy miniserial BBC to ekranizacja powieści Charlotte Brontë z 1847 roku. 10-letnia Jane Eyre (Georgie Henley) zostaje porzucona przez wdowę po ukochanym wuju i wysłana do szkoły dla dziewcząt, gdzie z biegiem lat wyrasta na silną kobietę (Ruth Wilson). Później, zatrudniona jako guwernantka w Thornfield Hall, zakochuje się z wzajemnością w enigmatycznym właścicielu domu, panu Rochesterze (Toby Stephens). Na drodze do ich szczęścia staje jednak mroczny sekret z przeszłości.

„Outlander”: Poza czasem

(Fot. materiały prasowe)

W ekranizacji powieści Diany Gabaldon (ukazała się pod tytułem „Obca”) sanitariuszka wojenna Claire Randall (Caitriona Balfe) w niewyjaśniony sposób przenosi się w czasie. Z 1945 roku trafia do walczącej z Anglią Szkocji roku 1743. Kobieta zmuszona jest do porzucenia dawnego życia, w którym była mężatką, i poślubienia szkockiego buntownika Jamiego Frasera (Sam Heughan). Z czasem oczywiście się w nim zakochuje. Mieszanka romansu, science fiction i filmu kostiumowego – nie ma drugiego takiego serialu.

„Portret kobiety w ogniu”: Zakazana miłość

(Fot. materiały prasowe)

Artystka (Noémie Merlant) przybywa na odludną wyspę w Bretanii – tak rozpoczyna się XVIII-wieczna historia miłosna Céline Sciammy. Otrzymuje ona zlecenie namalowania portretu ślubnego młodej kobiety z problemami (Adèle Haenel), którą obiecano mediolańskiemu szlachcicowi. W trakcie sesji malarskich para nawiązuje sekretny romans i ma odwagę wyobrazić sobie świat, w którym mogłyby być razem. Film jest równie porywający co rewolucyjny w swojej celebracji kobiecego spojrzenia.

„Kochanek Lady Chatterley”: Skandalizująca powieść

(Fot. materiały prasowe)

Po perfekcyjnej roli Lady Diany w serialu „The Crown” Emma Corrin wcieliła się w Lady Constance Chatterley. W ekranizacji kultowej historii miłosnej D.H. Lawrence’a towarzyszy jej Jack O’Connell jako gajowy, z którym kobieta wdaje się w romans. Ich związek wywołał skandal nie tylko na kartach powieści.

„Nędznicy”: Trudy życia

(Fot. materiały prasowe)

„Les Misérables” Wiktora Hugo doczekało się – uwaga! – aż pięćdziesięciu ekranizacji, a ostatnia z nich może się pochwalić wyjątkowo znaną obsadą: w rolach głównych obsadzono m.in.: Lily Collins, Dominika Westa i Olivię Colman. Losy bohaterów żyjących w czasach społecznego niepokoju w XIX-wiecznej Francji pokażą, jak okrutne potrafi być życie, a droga do odkupienia, miłości i samoakceptacji – niezwykle trudna.

Zobacz także:

Aleksandra Lewandowska
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Najbardziej stylowe (i romantyczne) produkcje w klimacie „Bridgertonów”
Proszę czekać..
Zamknij