Znaleziono 0 artykułów
22.09.2021

Uma Thurman o aborcji

22.09.2021
Fot. Getty Images

Uma Thurman opowiedziała o swojej aborcji i skrytykowała prawo w stanie Teksas, które zakazuje przerywania ciąży w niemal każdym przypadku.

W Teksasie konstytucyjne prawo Amerykanek do aborcji przestało obowiązywać od pierwszego września. Od tego czasu każdy obywatel Stanów Zjednoczonych może pozwać osobę, która w jakikolwiek sposób pomogła w przeprowadzeniu aborcji w tym stanie USA, a za wygraną rozprawę sądową otrzyma minimum 10 tysięcy dolarów.

W 1973 roku Sąd Najwyższy po rozpatrzeniu słynnej sprawy Roe kontra Wade, zalegalizował aborcję w całym kraju i zakazał władzom stanowym wprowadzenia ograniczeń w jej wykonywaniu w pierwszym trymestrze ciąży. Ten wyrok naruszyły gubernator Teksasu Greg Abbott (z Partii Republikańskiej), który podpisał zakaz przeprowadzania aborcji, kiedy lekarz jest w stanie wykryć pracę serca u dziecka. Nowe prawo aborcyjne zostało skrytykowane przez prezydenta USA Joe’a Bidena. Głos w tej sprawie zabrały również gwiazdy Hollywood, wśród nich Uma Thurman.

– To prawo jest kolejnym narzędziem dyskryminacji wobec najbiedniejszych. Kobiety i dzieci z zamożnych rodzin będą miały wybór. Jestem przerażona, że prawo stawia obywatela przeciwko obywatelowi i tworzy strażników, którzy będą żerować na krzywdzie kobiet – skomentowała aktorka.

Artystka wyznała, że dokonała aborcji, kiedy miała 15 lat

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Uma Thurman (@umathurman)

Karierę aktorską rozpoczęłam w wieku 15 lat, pracując w środowisku, w którym często byłam jedynym dzieckiem w grupie. W wieku kilkunastu lat zostałam zapłodniona przez dużo starszego mężczyznę. Żyłam na walizkach w Europie, z dala od rodziny i miałam rozpocząć pracę. Zmagałam się z tym, co robić. (…) Aborcja, której dokonałam jako nastolatka, była najtrudniejszą decyzją w moim życiu, smuci mnie do dziś, ale była to droga do życia pełnego radości i miłości. Decyzja o nieutrzymywaniu tej wczesnej ciąży pozwoliła mi dorosnąć i stać się matką, jaką chciałam i potrzebowałam być.

– Do was wszystkich kobiet i dziewcząt z Teksasu, obawiających się traumy i ściganych przez drapieżnych łowców nagród; do wszystkich kobiet oburzonych odebraniem przez państwo praw do naszych ciał i do wszystkich z was, które stały się bezbronne i zawstydzone z powodu posiadania macicy, mówię: widzę was. Miejcie odwagę. Jesteście piękne. Przypominacie mi moje córki. – zaapelowała Uma.

Uma Thurman jest mamą trójki dzieci – Mai, Luny i Levona. Od lat angażuje się w działalność społeczną, zarówno w temacie edukacji seksualnej, praw osób LGBTQ+, jak i ochrony środowiska i zakazu posiadania broni. 

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij