Mental load dotyka nas nawet na wakacjach. Jak odpuścić i naprawdę odpocząć na urlopie?

Mental load – przeciążenie psychiczne związane z organizowaniem codziennych spraw w domu i pracy – doskwiera nam nawet w momentach, które poświęcamy na relaks. Jak na wakacjach radzić sobie z chronicznym przeciążeniem spowodowanym niewidzialną pracą umysłową? Oto 10 sposobów, jak odpuścić i naprawdę wypocząć na urlopie.
Współczesny dynamiczny świat pracy zmusza wiele z nas do ciągłego bycia on-line, w ciągłym stresie i do wykonywania niekończącej się liczby zadań. Do tego stopnia, że gdy w okresie wakacji tempo życia spada, coraz więcej osób czuje się nieco zagubionych. Gorączkowo chwytają za telefon, nie wiedząc, czy chcą sprawdzić pocztę, czy pogodę. Kieruje nimi chęć cieszenia się chwilą, ale grzęzną w mentalnej mgle. A czasem to ciało odmawia współpracy, przez co niektórzy wpadają we frustrujący cykl – chorują zawsze, gdy tylko stres zaczyna ustępować. Jednak to całkiem naturalne uczucie nie jest czymś nieuniknionym. A w dodatku istnieje kilka technik, które pozwolą zmniejszyć emocjonalne wyczerpanie, tzw. mental load, i łagodnie, ale pewnie wejść w letnią atmosferę, a jednocześnie nieco sobie odpuścić.
1. Wcześniejsza organizacja pomoże zmniejszyć mentalne obciążenie
Zamiast czekać na dzień poprzedzający wyjazd, by spakować walizkę, znaleźć paszport, poinformować współpracowników, odwołać spotkania czy zwolnić tempo, postaraj się wcześniej przygotować do wyjazdu. W tym celu warto kilka dni wcześniej – a nawet tydzień lub dwa przed wyjazdem – przygotować listę niezbędnych ubrań i „must have’ów”, które stopniowo możesz wkładać do walizki lub torby podróżnej, aby mieć pewność, że niczego nie zapomnisz. W pracy również warto wcześniej przygotować grunt: przekazać informacje, przypomnieć o dokładnych terminach, delegować obowiązki i wykonać jak najwięcej trudnych zadań. W przypadku osób o słabszym zdrowiu warto też pomyśleć o kuracji witaminowej i zdrowym, odpowiednio długim śnie.
2. Odstawienie telefonu (lub maksymalne ograniczenie powiadomień) to dobry sposób, by złagodzić emocjonalne wyczerpanie
Powszechnym nieszczęściem jest to, że wiele osób przywykło traktować swojego iPhone’a jak przedłużenie ręki, do tego stopnia, że sięgają po niego, gdy tylko otworzą oczy, lub sprawdzają go przy byle okazji. Choć jest bardzo przydatny w życiu codziennym, może również przekazywać niekoniecznie pilne informacje, uniemożliwiając jego posiadaczowi pełne cieszenie się chwilą obecną. Najlepiej byłoby móc całkowicie wyłączyć telefon na całe wakacje. Inna, bardziej realistyczna opcja: odczekaj godzinę lub dwie po przebudzeniu, zanim sięgniesz po telefon, wybierając zamiast tego czas na świeżym powietrzu, naturalne światło i śniadanie bez urządzeń cyfrowych. Zapomnij o nim podczas określonych aktywności – wyjścia na targ czy kąpieli (oraz przy stole), by w pełni cieszyć się chwilą. I generalnie, zwłaszcza jeśli pracujesz w zawodzie, który nie wiąże się z ratowaniem ludzkiego życia, wyłącz powiadomienia związane z pracą: włącz wiadomość o nieobecności i wycisz aplikacje Slack oraz WhatsApp.
3. Mental load wykańcza także na urlopie. Ciesz się wakacjami, zamiast je publikować
Media społecznościowe często zachęcają podróżników do natychmiastowego dzielenia się najpiękniejszymi panoramami. Niezależnie od tego, czy odkrywasz rajską plażę, zamawiasz talerz owoców morza, czy też oglądasz zachód słońca z koktajlem w ręku, nie jesteś reporterem własnych wakacji. Te chwile są równie ekscytujące, gdy między tobą a światem nie stoi ekran. Co więcej, unikniesz wpadania w (niezdrową) obsesję na punkcie liczby lajków. Poza tym gdy ktoś zaczyna patrzeć w telefon, jest to zaraźliwe i wpływa na dynamikę całej grupy.
4. Miejsce na improwizację daje przestrzeń na prawdziwy relaks
Choć logiczne jest, że chcemy w pełni korzystać z tego, co oferuje miejsce pobytu, zbyt napięty plan dnia – rezerwowanie obiadów, kolacji i atrakcji co do minuty – może tylko zwiększyć stres podczas wakacji. Pamiętaj, że najczęściej najlepsze wspomnienia z podróży to efekt przypadków, spontanicznych decyzji, a nawet drobnych pomyłek. Czasem najlepszy taras na kolację to ten, który odkryjemy przypadkiem w zakamarkach miasta, a nie miejsce setki razy pokazywane na Instagramie.
5. Wyrażanie swoich pragnień zmniejsza przeciążenie emocjonalne
Pragnienia należy pielęgnować, a wraz z wiekiem znamy siebie coraz lepiej. Podczas wakacji dynamika grupy – przyjaciół, rodziny czy pary – czasem może ciążyć. Dlatego zdrowiej jest określić to, co nas nudzi lub wręcz przeciwnie, ekscytuje, i powiedzieć o tym. Lubisz rano pospać dłużej? Wybierz pokój położony najdalej od kuchni i wstawaj we własnym tempie. Uwielbiasz jazdę na rowerze, ale wycieczka na rowerze górskim nie jest wymarzoną rozrywką twoich współtowarzyszy? I tak się na nią wybierz. A co, jeśli wieczorem wolisz spędzić czas w spokoju, zamiast jeść kolację z resztą towarzystwa? Zrób to. Następnego dnia będziesz mieć lepszy nastrój. Warto znaleźć zdrową równowagę między wspólnymi rozrywkami a własnymi pragnieniami.
6. Zaplanowanie tematów do przemyśleń
Pochłonięci codziennością nie mamy czasu przeczytać najnowszego literackiego hitu, obejrzeć serialu, o którym wszyscy mówią, czy niezależnego filmu wyświetlanego tylko przez dwa tygodnie. Wakacje to doskonała okazja, by nadrobić te zaległości. Przed wyjazdem zamów książki, które chcesz przeczytać, pobierz perełki kina niezależnego. Dzięki temu z wakacji wrócisz z nowymi pomysłami i inspiracjami. Fatalnym błędem jest poleganie na (często kiepskiej) ofercie lotniska w kwestii lektury lub gorączkowe scrollowanie, aby trafić na przeciętny film czy program.
7. Dostosowanie oczekiwań do tego, czego naprawdę potrzebujesz, zredukuje przeciążenie obowiązkami
Wakacje często wiążą się z wyobrażeniami i oczekiwaniami, które mogą prowadzić do rozczarowań. Skupiamy się na tym, co „trzeba zrobić”: rejs statkiem, kolacja z widokiem, idealny dzień… Zamiast gonić za letnimi mirażami, lepiej założyć, że każdy dzień to czysta karta. Czasem lepiej nie zmuszać siebie ani swoich towarzyszy wakacji do odgrywania scenariusza, który istnieje tylko w naszej głowie. Kluczem jest akceptowanie nieprzewidzianych sytuacji bez nadmiernych wymagań wobec siebie.
8. Jak radzić sobie z mental load? Połączenie z ciałem
W świecie zdominowanym przez sektor usług, który faworyzuje umysł kosztem ciała, wakacje pozwalają na chwilę „wyjść z głowy” i na nowo poczuć swoje ciało. Postaw na sport: spacer, jogging, pływanie, jogę, surfing… A może masaż, zabieg na twarz albo sesja kąpieli dźwiękowej lub medytacji? Chodzi o to, by na nowo „zamieszkać” w swoim ciele.
9. Zanurzenie się w naturze wspiera zdrowie psychiczne
Zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieście, łatwiej będzie ci się zrelaksować w bezpośrednim kontakcie z naturą. Spacer po lesie, wędrówka brzegiem morza, wdychanie morskiej bryzy, chodzenie boso po trawie lub piasku, pływanie w morzu… Wszystkie te aktywności pozwalają poczuć energię ziemi, co głęboko uspokaja układ nerwowy.
10. Odpowiedni dobór towarzystwa
Być może marzysz o nocach spokojnych (z 10 godzinami snu) lub krótkich, przetańczonych na stole. Masz nieograniczony budżet na restauracje albo wolisz gotować proste rzeczy w domu. Uwielbiasz wstawać o świcie, by zwiedzać kościoły, albo wolisz leniuchować na leżaku. Na wakacjach wszystko jest dozwolone. Jednak zbyt rozbieżne pragnienia mogą prowadzić do wielu niepotrzebnych napięć. Dlatego warto wyjeżdżać z osobami, które mają podobny budżet, tempo życia oraz zbliżone wyobrażenia o przyjemności i zabawie, aby pobyt przebiegał jak najspokojniej.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.