Znaleziono 0 artykułów
10.03.2024

Oscary 2024: Pełna lista zwycięzców. Kto wygrał?

10.03.2024
(Fot. Getty Images)

Galę rozdania Oscarów po raz czwarty poprowadzi komik Jimmy Kimmel. W Dolby Theatre w Los Angeles 10 marca 2024 roku o tytuł najlepszego filmu walczyły m.in.: „Oppenheimer”, „Biedne istoty” i „Przesilenie zimowe”. Film Christophera Nolana otrzymał aż 13 nominacji, a wróci do domu z siedmioma Oscarami.  Na scenie pojawili się m.in.: Al Pacino, Zendaya, Nicolas Cage, Brendan Fraser, Matthew McConaughey, Michelle Pfeiffer i Michelle Yeoh, którzy wręczyli statuetki. Nominowane do Oscara utwory na scenie zaśpiewali Ryan Gosling („I’m just Ken”) oraz Billie Eilish („What Was I Made For”). Na Vogue.pl z Anną Tatarską, dziennikarką filmową i telewizyjną, jak co roku komentowaliśmy galę rozdania nagród na żywo. Sprawdźcie, kto zwyciężył w tym roku.

LISTA ZWYCIĘZCÓW:

 • Najlepszy film: „Oppenheimer”
 • Najlepszy reżyser / Najlepsza reżyserka: Christopher Nolan, „Oppenheimer”
 • Najlepszy scenariusz oryginalny: „Anatomia upadku” (Justine Triet i Arthur Harrari)
 • Najlepszy scenariusz adaptowany: „American Fiction” (Cord Jefferson)
 • Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Cillian Murphy, „Oppenheimer”
 • Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Emma Stone, „Biedne istoty”
 • Najlepszy aktor drugoplanowy: Robert Downey Jr., „Oppenheimer”
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa: Da'Vine Joy Randolph, „Przesilenie zimowe”
 • Najlepszy film międzynarodowy: „Strefa interesów” (Wielka Brytania)
 • Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: „20 dni w Mariupolu”
 • Najlepszy pełnometrażowy film animowany: „Chłopiec i czapla”
 • Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: „The Last Repair Shop”
 • Najlepszy krótkometrażowy film animowany: „War Is Over!”
 • Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: "Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara" Wesa Andersona
 • Najlepsze zdjęcia: „Oppenheimer” (Hoyte van Hoytema)
 • Najlepsza scenografia: „Biedne istoty” 
 • Najlepszy montaż: „Oppenheimer” (Jennifer Lame)
 • Najlepsze efekty specjalne: „Godzilla Minus One”
 • Najlepsze kostiumy: „Biedne istoty” (Holly Waddington)
 • Najlepsza charakteryzacja: „Biedne istoty” (Nadia Stacey, Mark Coulier i Josh Weston)
 • Najlepsza muzyka: „Oppenheimer” (Ludwig Goransson)
 • Najlepsza piosenka: „What Was I Made For?” („Barbie”)
 • Najlepszy dźwięk: „Strefa interesów”

03:19

(Fot. Getty Images)

Chcąc uczcić 50. rocznicę filmu „Ojciec Chrzestny II" nagrodę dla najlepszego filmu wręcza Al Pacino. Nie ma zaskoczenia, Oscara otrzymuje „Oppenheimer". Nagrodę przyjmuje producentka filmu Emma Thomas, prywatnie od 27 lat żona Christophera Nolana. – Dziękuję wszystkim, którzy uwierzyli w ten film, mimo, że wydawało się, że jego tworzenie nie ma sensu – mówi. Twórczy zespół – Christopher Nolan, Emma Thomas i Charles Roven – pracują razem od ponad 20 lat i odpowiadają m.in. za sukces „Mrocznego rycerza".

(Fot. Getty Images)

03:10

(Fot. Getty Images)

Jennifer Lawrence, Sally Field, Michelle Yeoh, Charlize Theron i Jessica Lang przedstawią nominacje w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Totalne zaskoczenie na twarzy Emmy Stone, która otrzymuje swojego drugiego Oscara w karierze. To kolejna wspaniała współpraca Stone z reżyserem Giorgosem Lanthimosem, który skierował jej karierę na całkiem nowe tory, pokazując, jak oryginalna i odważna może być na ekranie. Stone, która odbiera Oscara w pękniętej sukience, jest wyraźnie wzruszona i w swoim stylu dużo żartuje.

(Fot. Getty Images)

03:03

(Fot. Getty Images)

Oscara za reżyserię otrzymuje Christopher Nolan za „Oppenheimera”. Dobra passa reżysera trwa. – Tylu ludzi wyniosło mnie na tę scenę – mówi Nolan, którego to druga nominacja w tej kategorii i pierwsza statuetka.

02:56

(Fot. Getty Images)

Nicolas Cage, Matthew McConaughey, Brendan Fraser, Forest Whitaker i Ben Kingsley prezentują nominowanych w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy. Oscara otrzymuje Cillian Murphy za rolę w filmie „Oppenheimer”. To pierwszy Oscar i pierwsza nominacja aktora, który dostaje zasłużone owację na stojąco. Po reakcjach innych nominowanych aktorów, widać, że Murphy wzbudza ogromną sympatię kolegów po fachu. – Jestem przytłoczony tym wszystkim. To była naprawdę wspaniała podróż. Przez ostatnie 20 lat nie doświadczyłem czegoś podobnego – mówi ze sceny. – Żyjemy w świecie Oppenheimera, dlatego chciałbym zadedykować tę nagrodę osobom, które walczą o pokój na świecie – zakończył swoją przemowę aktor.

02:48

(Fot. Getty Images)

Sekcję „In Memoriam" organizatorzy zaczynają od fragmentu filmu dokumentalnego „Nawalny", który opowiada o zmarłym tragicznie Aleksieju Nawalnym, liderze rosyjskiej opozycji. Utwór „Time to Say Goodbye" na żywo wykonuje Andrea Bocelli razem z synem Mateo.

02:38

(Fot. Getty Images)

Jedne z ostatnich kategorii dzisiejszego wieczoru, czyli Najlpesza muzyka i Najlepsza piosenka. 

Oscara za muzykę otrzymuje „Oppenheimer” (Ludwig Göransson). Szwedzki kompozytor znany m.in. z „The Mandolorian" i „Czarnej Pantery", za którą w 2019 roku dostał już Oscara. Oznacza to, że ma 100 proc. skuteczność – co nominacja, to statuetka.

(Fot. Getty Images)

W przypoadku Najlepszej piosenki nie było żadnej wątpliwości, że Oscar powinien powędrować do Billie Eilish. I tak się też stało.

(Fot. Getty Images)

02:29

(Fot. Getty Images)

Czas na piosenkę z filmu „Barbie", którą wykonuje Ryan Gosling i porywa do wspólnej zabawy całą widownię. W końcówce utworu solówkę na gitarze wykonał Slash. 

02:24

(Fot. Getty Images)

Czas na Oscara za Najlepszy dżwięk. Kolejna statuetka dla „Strefy interesów”. Dostrzeżono film, w którym poza dialogami, cały dźwięk został stworzony w postprodukcji. Buduje on duszny i sugestywny klimat tego dzieła. „Strefa interesów" idealnie wyjaśnia o co chodzi w tej kategorii.

02:16

Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film aktorski otrzymuje „Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara" Wesa Andersona. To już ósma nominacja, ale dopiero pierwsza statuetka.

02:13

(Fot. Getty Images)

Zendaya w kreacji Armani Privé zapowiada kategorię Najlepsze zdjęcia. Zgodnie z przewidywaniami Oscara otrzymuje „Oppenheimer” (Hoyte van Hoytema). Jeden ze stałych współpracowników Nolana, wcześniej nominowany za „Dunkierkę". absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi.

(Fot. Getty Images)

02:01

Przyszedł czas na filmy dokumentalne. Statuetka dla Najlepszego krótkometrażowego filmu wędruje do „The Last Repair Shop”. Jest to film, który opowiada o warsztacie dbającym o instrumenty muzyczne. To hołd dla wymierającego rzemiosła.

(Fot. Getty Images)

Z kolei Oscara dla Najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego otrzymuje produkcja „20 dni w Mariupolu”. – To pierwszy Oscar w historii Ukrainy. Jestem pierwszym rezyserem na tej scenie, który powie, że chciałby nigdy nie nakręcić tego filmu. Chciałbym zamienić tę nagrodę na to, żeby Rosja nigdy nie zaatakowała Ukrainy i nie zabijała dziesiątek tysięcy Ukraińców. Nie mogę zmienić historii i przeszłości, ale wy jesteście jednymi z najbardziej utalentowanymi ludźmi na świecie i możecie zadbać o to, żeby opowiedzieć prawdziwą hisotrię i żeby prawda zwyciężyła. Kino tworzy wspomnienia, a wspomniania tworzą historię. Slava Ukrainie - mówi reżyser ze sceny.

(Fot. Getty Images)

01:45

(Fot. Getty Images)

Owacjami na stojąco przywitano Arnolda Schwarzeneggera i Danny'ego DeVito. Aktorzy wręczą Oscara w kategorii Najlepsze efekty specjalne. Nagrodę otrzymuje „Godzilla Minus One”. Jest to pewne zaskoczenie, biorąc pod uwagę typowania ekspertów. Ale ten stosunkowo niepozorny film zrobił furorę na całym świecie, zbierając świetne recenzję nie tylko wśród fanów, ale także krytyków. Twórcy odbierają nagrodę z małymi figurkami Godzilli w rękach. W przemówieniu wśród swoich inspiracjach wymieniają „Bliskie spotkania trzeciego stopnia" Spielberga, który siedzi na widowni. – Hollywood wydawało się być od nas bardzo daleko. A teraz jesteśmy tu i jest wspaniale – mówią ze sceny.

Następna kategoria to Najlepszy montaż. Oscara trafia to „Oppenheimera” i Jennifer Lame.

(Fot. Getty Images)

01:33

(Fot. Getty Images)

Podobnie jak w przypadku Najlepszej aktorki drugoplanowej, Oscara wręczą laureaci w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy z poprzednich lat. Statuetkę otrzymuje Robert Downey Jr. za rolę w filmie „Oppenheimer”. To jego trzecia nominacja i pierwszy tej nocy Oscar dla filmu Nolana. Po reakcji sali widać, że aktor cieszy się ogromną sympatią środowiska. – Dziękuję mojemu okropnemu dzieciństwu – mówi aktor ze sceny. Downey Jr. przepięknie podziękował też żonie Susan, dzięki której nie tylko wyszedł z nałogu, ale zaczął odnosić zawodowe sukcesy. 

01:21

(Fot. Getty Images)

Oscara dla Najlepszego filmu międzynarodowego zgodnie z przewidywaniami otrzymuje „Strefa interesów” (Wielka Brytania). Nagrodę odbiera Jonathan Glazer, a w przemowie dziękuje Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej i Muzeum Auschwitz oraz nawiązuje do wojny izraelsko-palestyńskiej. Sandra Hüller słuchała słów Glazera ze łzami w oczach. Producentów na scenie reprezentował Jim Wilson, mimo iż producentką filmu jest także Ewa Puszczyńska. Nie przeszła ona jednak rygorystycznego procesu weryfikacji wymaganego przez Amerykańską Gildię Producentów.

01:10

(Fot. Getty Images)

Na scenie pojawia się nagi John Cena, żeby wręczyć nagrodę za Najlepsze kostiumy. To nawiązanie do słynnego wydarzenia z 1974 roku, gdy przez scenę przebiegł nagi Robert Opel. Trzecia statuetka dla „Biednych istot” (Holly Waddington), które powoli wyrastają na faworyta tegorocznej gali. Jest to tym większe zaskoczenie, gdyż pewniakiem tej kategorii miał być film „Barbie" i Jacqueline Durran. Holly Waddington jest wyraźnie zaskoczona, a jej kreacja przypomina stroje, które w filmie nosiła Emma Stone.

(Fot. Getty Images)

01:04

(Fot. Getty Images)

Catherine O'Hara i Michael Keaton wręczają Oscara w kategorii Najlepsza charakteryzacja. Pierwsza nagroda tego wieczoru dla „Biednych istot” (Nadia Stacey, Mark Coulier i Josh Weston). Prawdziwe zaskoczenie. Typem bukmacherów był „Meastro", jednak Akademia zamiast naturalistycznych efektów doceniła wizjonerską pracę zespołu filmi Lanthimosa. Na erkanie oglądamy połączenie baśni z horrorem. Jedną z laureatek jest odpowiedzialna m.in. za film „Cruella" Nadia Stacey.

(Fot. Getty Images)

Czas na Najlepszą scenografię. Zgodnie z tradyją nagroda wędruję do obrazu, który został także nagrodzony za charakteryzację, czyli w tym roku są to „Biedne istoty". Teatralna, wizjonerska przestrzeń, w jakiej rozgrywa się akcja od razu pomaga widzowi przenieść się do świata filmu.

00:55

(Fot. Getty Images)

Na scenie pojawia się Billie Eilish, która wykonuje nominowany do nagrody utwór „What Was I Made For".

00:44

(Fot. Getty Images)

Czas na scenariusze. Nagrody w tch kategoriach wręczą Melissa McCarthy i Octavia Spencer. Oscara za Najlepszy scenariusz oryginalny otrzymuje „Anatomia upadku” (Justine Triet i Arthur Harrari), czyli zdobywca zeszłorocznej Złotej Palmy z Cannes. To film, którego Francuzi nie zgłosili jako kandydata w kategorii Najlepszy film międzynarodowy licząc, że poradzi sobie sam. Jak widać mieli rację. – To mi pozwoli przetrwać kryzys wieku średniego – mówi ze sceny scenarzystka.

(Fot. Getty Images)

Statuetka za Najlepszy scenariusz adaptowany wędruje do „American Fiction” (Cord Jefferson). To pierwszy Oscar Corda Jeffersona, który tym filmem debiutuje jako reżyser pełnego matrażu. Ekranowa adaptacja popularnej w USA powieści „Erasure" Percivala Everetta przez wielu określana jest mianem cichego arcydzieła. Decyzję można uznać za zaskoczenie, biorąc pod uwagę małą skalę produkcji i siłę konkurencji. To już druga kategoria, w której Oscara nie dostaje „Oppenhaimer".

00:33

(Fot. Getty Images)

Na scenie pojawia się Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth, którzy wręczą Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film animowany. Statuetkę otrzymuje „War Is Over!”. Animacja inspirowana muzyką Johna Lennona i Yoko Ono podejmuje niezwykle aktualne tematy. Teraz czas na nagrodę dla Najlapszego filmu animowanego. Oscara otrzymuje „Chłopiec i czapla”. Obraz mistrza Hayao Miyazakiego ze studia Ghibli. Jak zawsze w ich produkcjach poważne wątki egzystencjalne łączą się z poetycką formą.

00:20

(Fot. Getty Images)

Zaczynamy od kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa. – Jestem niezwykle podekscytowana, że mogę wrócić na tę scenę – mówi Jamie Lee Curtis. Aktorka w towarzystwie koleżanek, które w poprzednich latach otrzymały Oscara w tej kategorii, prezentują tegoroczne nominowane. Statuetkę otrzymuje Da'Vine Joy Randolph za rolę w filmie „Przesilenie zimowe”. – Dziękuję matce, dziękuję wszystkim, których spotkałam na swojej drodze, którzy mną pokierowali. Dziękuję, że mnie dostrzegliście – mówi wyraźnie wzruszona aktorka, która była faworytką w tej kategorii. Aktorka przeszła długą drogę. Mimo wszechstronnego wykształcenia przez wiele lat nie proponowano jej ciekawych ról. Oby ten występ był początkiem czegoś wspaniałego.

(Fot. Getty Images)

00:06

(Fot. Getty Images)

Na scenie pojawił się gospodarz tegorocznej gali, komik Jimmy Kimmel.

21:45

Fot. Getty Images

Na czerwonym dywanie oglądamy już pierwsze gwiazdy. Wśród nich, aktorka Vanessa Hudgens, która pojawiając się w sukni Very Wang zdradziła, że jest w ciążyWszystkie kreacje z czerwonego dywanu na żywo komentują dla was redaktorki działu mody Michalina Murawska i Kamila Wagner.

Anna Tatarska, Katarzyna Pietrewicz
 1. Kultura
 2. Kino i TV
 3. Oscary 2024: Pełna lista zwycięzców. Kto wygrał?
Proszę czekać..
Zamknij