Znaleziono 0 artykułów
08.06.2021

Sarah Chatto. Najzwyklejsza z royalsów

08.06.2021
Sarah Chatto (Fot. Pool/Max Mumby, Getty Images)

Lady Sarah Chatto, córka księżniczki Małgorzaty, jest jej całkowitym przeciwieństwem. Wyjątkowa więź łączy ją z królową Elżbietą II. 

Lady Sarah Chatto, córka księżniczki Małgorzaty, jest jej całkowitym przeciwieństwem. Jedyne, co po niej odziedziczyła, to świetny gust. Poza tym słynie z dyskrecji i skromności, stroni od skandali, a w lipcu będzie wraz z mężem świętować 27. rocznicę ślubu. Po Londynie porusza się komunikacją, a do pałacu Buckingham przychodzi piechotą. Jeśli prasa poświęca jej miejsce, to w działach poświęconych kulturze, bo Chatto jest uznaną malarką. 

Sprawdzamy, kim jest ulubienica królowej Elżbiety II. 

Lady Sarah: Urodzona malarka

Sarah Armstrong-Jones urodziła się 1 maja 1964 roku. Była drugim dzieckiem księżniczki Małgorzaty i fotografa Antony’ego Armstronga Jonesa, późniejszego hrabiego Snowdon. Ich związek był burzliwy, a kolejne kłótnie dostarczały pożywki prasie. Gdy Sarah miała 12 lat, a jej brat David 15, Małgorzata i Antony ogłosili separację. Dwa lata później byli po rozwodzie. Mimo rozstania oboje pozostali obecni w życiu swoich dzieci. 

Z księżniczką Małgorzatą w 1973 roku (Fot. Evening Standard/Hulton Archive, Getty Images)

Sarah i David dorastali w pałacu Kensington. Kompanami ich dzieciństwa byli książęta Andrzej i Edward, najmłodsi synowie królowej Elżbiety. W wychowanie angażowała się również królowa. Szczególnie blisko była z Sarah. Swoją drogą na ich wspólnych zdjęciach z tamtego czasu rzuca się w oczy podobieństwo małej Sarah do sześcioletniej dziś księżniczki Charlotte, córki Williama i Kate. 

Sarah odziedziczyła po ojcu, wielbicielu sztuki i dizajnu, zamiłowanie artystyczne. Już jako nastolatka podczas wakacji spędzanych w królewskiej posiadłości w Sandringham czy na zamku w Balmoral malowała pejzaże. Chłodne barwy, doza niepokoju – było w nich coś intrygującego.

Rodzice, którzy zachęcali ją, by robiła w życiu to, co kocha, wspierali jej artystyczną pasję. Sarah ukończyła więc słynną szkołę artystyczną Bedales School. Potem kształciła się w Camberwell College of Arts oraz w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie zdobyła wykształcenie malarskie. Najchętniej malowała otaczającą ją naturę. W kontemplowaniu wyspiarskiej przyrody towarzyszył jej często książę Karol. Lubili razem szkicować. Jednak tylko ona miała talent. 

Z Dianą, 1983 rok (Fot. David Levenson, Getty Images)

Jej obrazy znajdują się w zbiorach specjalizującej się w sztuce współczesnej galerii Redfern w Londynie, obok dzieł takich artystów jak na przykład Francis Bacon. Najwyższa kwota, jaką osiągnął na aukcji obraz jej autorstwa, to 2 tysiące dolarów. Dostała też kilka nagród – The Winsor & Newton Prize (1988) czy The Creswick Landscape Prize (1990).  

Z mamą księżniczką Małgorzatą i bratem Davidem w 1968 roku (Fot. erry Fincher/Daily Express, Getty Images)

Sarah Chatto: Jak poznała męża

Na początku lat 80., jeszcze jako studentka pojechała do Indii na dwuletni urlop naukowy. Towarzyszyła ojcu podczas pracy przy filmie „Podróż do Indii” Davida Leana. Hrabia Snowdon robił dokumentację fotograficzną, Sarah pełniła funkcję asystentki garderobianej. W ekipie odpowiedzialnej za kostiumy pracowała też przy filmie „W upale i kurzu” Jamesa Ivory’ego. Tam spotkała aktora Daniela Chatto, grał jedną z niedużych ról. Szybko zostali parą, a kilka lat później starszy od niej o siedem lat Brytyjczyk poprosił Sarah o rękę. Podarował jej diamentowy pierścionek w stylu vintage – nie mógł się on co prawda równać z królewskimi klejnotami, ale idealnie pasował do stylu i osobowości Sarah. 

Podczas obchodów urodzin Królowej Matki, 1987 rok (Fot. Georges De Keerle/, Getty Images)

Ślub wzięli 14 lipca 1994 roku w Londynie. Bez pompy i zadęcia. Była to mała i zaskakująco krótka prywatna uroczystość. 

Wśród gości była księżna Diana, wówczas już persona non grata w królewskich kręgach. Dwa lata wcześniej księżna i książę Walii w atmosferze skandalu ogłosili separację. Księżniczka Małgorzata okazywała Dianie jawną niechęć, Sarah zawsze ją wspierała. 

Lady Sarah założyła na ślub prostą, elegancką białą suknię z przedłużonym gorsetem i długim rękawem projektu Jaspera Conrana. We włosach miała diamentową tiarę w kształcie wianka, a w uszach efektowne kolczyki z perłami. Kolczyki należały do księżniczki Małgorzaty. Po jej śmierci w 2002 roku Sarah je odziedziczyła. Zakłada je na wielkie wyjścia, na przykład królewskie śluby – Kate Middleton z księciem Williamem i Meghan Markle z Harrym. 

Sara i Daniel mają dwóch synów – Samuela i Arthura.

Sarah Chatto (Fot. Anwar Hussein/WireImage, Getty Images)

Lady Sarah: Sztama z królową Elżbietą  

W lutym 2019 roku brytyjską prasę obiegło zdjęcie Sarah z otwarcia wystawy „Christian Dior: Designer of Dreams” w Muzeum Victorii i Alberta w Londynie, na którym – wyraźnie wzruszona – przygląda się sukni należącej kiedyś do jej matki. W kremowej sukni gęsto zdobionej cekinami i perłami księżniczka Małgorzata świętowała 21. urodziny. Garderoba Małgorzaty wciąż jest dla kochającej klasykę Sarah źródłem inspiracji. Tak jak matka ceni wytworny szyk w stylu New Look, tyle że w skromniejszym, nowoczesnym wydaniu. 

Jako druhna na ślubie Diany i Karola (Fot. Tim Graham Photo Library , Getty Images)

Brytyjczycy nieustannie zachwycają się Lady Sarah. Szczególnie polubili ją po emisji dokumentu BBC o królowej Elżbiecie „Elizabeth at 90: A Family Tribute” w 2016 roku. Sarah Chatto okazała się najjaśniejszą (i niespodziewaną) bohaterką filmu. Okazywała emocje, była zabawna i bezpretensjonalna, a o relacji z ciotką mówiła ciepło i otwarcie. 

To zresztą wyjątkowa relacja. Królowa zaprasza siostrzenicę do posiadłości w Aberdeenshire, gdzie wyjeżdża odpocząć od zgiełku dworu. Spędzają tam czas same. Łączy je poczucie humoru, fakt, że cenią lojalność i twardo stąpają po ziemi. Podobno Sarah z charakteru bardziej przypomina królową niż swoją matkę. 

Związana była też z księciem Filipem. Na pogrzebie, skromna i elegancka, pojawiła się w dostojnej czerni. Media obiegły zdjęcia, na których na twarzy Sarah widać łzy.  

Natalia Hołownia
Proszę czekać..
Zamknij