Znaleziono 0 artykułów
25.02.2020

Trwa kolejna edycja plebiscytu O!Lśnienia

25.02.2020
Laureaci plebiscytu O!Lśnienia 2019 (Fot. Jan GRACZYNSKI/East News)

Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się, m.in. Jan Komasa, Bartosz Bielenia, Daniel Rycharski oraz Dawid Podsiadło i Taco Hemingway. Głosowanie internautów trwa do 9 marca, a zwycięzców poznamy podczas gali wręczenia nagród, 13 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków. 

W połowie lutego rozpoczęła się czwarta edycja plebiscytu O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Kraków. Jak co roku zwycięzców wybiorą internauci w drodze głosowania (potrwa do 9 marca). Nagrody zostaną przyznane w siedmiu kategoriach: Literatura, Sztuki wizualne, Film, Serial, Teatr, Muzyka popularna oraz Muzyka klasyczna i jazz. Listę nominowanych na podstawie rekomendacji krytyków przygotowała Katarzyna Janowska wraz z redakcją Onet Kultura. 

W kategorii Literatura wyróżniono Barbarę Sadurską za zbiór opowiadań „Mapa”, Łukasza Orbitowskiego za powieść „Kult” oraz Mikołaja Łozińskiego za książkę „Stramer”. Ostatni tytuł wytypowano za „ciepło i humor rodzinnej żydowskiej historii z międzywojennego Tarnowa i przypomnienie świata sprzed Zagłady” oraz „piękną i mądrą opowieść, która wzrusza i zwraca pamięć”.

Mikołaj Łoziński (Fot. Weronika Ławniczak)

Na liście nominowanych w kategorii Sztuki wizualne znaleźli się Andrzej Betlej i zespół Muzeum Narodowego w Krakowie, Alicja Knast i Szymon Kobylarz za wystawę „Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003” prezentowaną w Muzeum Śląskim oraz Daniel Rycharski za „Strachy”. Wystawa artysty, którą można oglądać do 22 kwietnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, została doceniona za „niezwykle śmiałe podejście i redefinicję chrześcijaństwa, nowy głos w dyskusji o wartościach w sztuce oraz próbę artystycznego wprowadzenia społeczności LGBT+ do polskiego Kościoła katolickiego”. 

Za filmowe osiągnięcia doceniono Jacka Borcucha za film „Słodki koniec dnia” z laureatką ubiegłorocznych O!Lśnień, Krystyną Jandą, w roli głównej, a także „Supernovę” Bartosza Kruhlika oraz duet Jana Komasy i Bartosza Bieleni, których „Boże Ciało” jest „przykładem doskonałej artystycznej współpracy, dzięki której kolejne pokolenia polskich twórców mają szansę na najważniejsze światowe laury”. 

W kategorii Seriale nominację otrzymał Tomasz Bagiński i twórcy netfliksowego „Wiedźmina” za „determinację i twórczą pasję, które sprawiły, że serialowa adaptacja kultowej sagi o wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego podbiła serca milionów widzów na świecie”. Na liście znaleźli się również Leszek Lichota i Aleksandra Popławska za występ w serialu „Wataha” oraz gwiazdy „Motywu” – Agnieszka Grochowska i Małgorzata Kożuchowska.

Daniel Rycharski, Kurówko, 2018 rok (Fot Daniel Chrobak)

Nominacje w kategorii Teatr przyznano Krystianowi Lupie za spektakl „Capri – wyspa uciekinierów” w warszawskim Teatrze Powszechnym, Mai Kleczewskiej za jej interpretację „Hamleta” na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Grzegorzowi Jarzynie za „Innych ludzi”. Sztuka reżysera, prezentowana w stołecznym TR, została wyróżniona za „zaskakującą, teledyskową adaptację prozy Doroty Masłowskiej”.

W kategorii Muzyka popularna wyróżniono Dawida Podsiadłę i Taco Hemingwaya za ich wspólny koncert na Stadionie Narodowym, Króla za album „Nieumiarkowania” oraz Natalię Przybysz za płytę „Jak malować ogień”. Najnowszy album piosenkarki doceniono za „nieustającą świeżość, poruszające, osobiste teksty, autorskie brzmienie i ekologicznie wyprodukowaną winylową płytę, czyli zgodność wyznawanych zasad z działaniem”. 

Natalia Przybysz (Fot. Silvia Pogoda)

Z kolei w kategorii Muzyka klasyczna i jazz nominację otrzymali Leszek Możdżer za ścieżkę dźwiękową do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, Małgorzatę Walewską za album „Unknown, I Live With You” oraz Agatę Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego za „E-Śpiewnik”.

Zwycięzców tegorocznego plebiscytu O!Lśnienia poznamy już 13 marca podczas uroczystej gali wręczenia nagród, która odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W ubiegłym roku na liście laureatów znaleźli się m.in. Szczepan Twardoch, Wojciech Smarzowski, bohater okładki „Vogue Man”, Jakub Józef Orliński oraz twórcy serialu „Ślepnąc od świateł”. Link do głosowania znajdziecie tutaj.

Patronem medialnym wydarzenia jest magazyn „Vogue Polska”.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij