Znaleziono 0 artykułów
16.09.2022

Stylowe i niebezpieczne: Najlepsze kobiece czarne charaktery w kinie

16.09.2022
Fot. Getty Images / materiały prasowe

Kobiece czarne charaktery z ekranu często mają trzy wspólne cechy: zabójczą garderobę, drapieżną urodę i arsenał ciętych powiedzonek, które sprawiają, że światło reflektorów skupia się właśnie na nich. Nic więc dziwnego, że najgorętsze gwiazdy Hollywood od dawna ustawiają się w kolejce, by zagrać najbardziej niemoralne bohaterki kina. Oto najlepsze z nich.

Pierwsze w kolejności są komiksowe i Marvelowskie niepokorne dziewczyny, jak Harley Quinn z „Legionu samobójców”. To, że są złe w głębi duszy, nie oznacza, że nie mogą być zachwycające na zewnątrz – wystarczy wspomnieć Angelinę Jolie z jej krwistoczerwonymi ustami w Disneyowskim filmie „Czarownica”. Następnie pojawiają się uwodzicielki i zabójczynie, jak Sharon Stone jako manipulatorka Catherine Tramell w „Nagim instynkcie” lub świetnie ubrana Jodie Comer jako zabójczyni Villanelle w „Obsesji Eve”.

Jest jeszcze jedna kategoria: to bohaterki, które nie mogą się zdecydować, po której są stronie, i czasami używają swoich mocy w dobrym celu, zwłaszcza gdy robią to z korzyścią dla siebie. Przypominamy niektóre z najlepszych kreacji czarnych charakterów w historii Hollywood.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Rachel McAdams w filmie „Wredne dziewczyny”

Fot. materiały prasowe

Czy istnieje bardziej złowroga postać w historii kina dla nastolatków niż Regina George, oziębła królowa grana przez Rachel McAdams w kultowym klasyku Marka Watersa? Począwszy od jej obcisłej różowej garderoby, po jej pogardliwe komentarze i skłonność do sekretnych trójstronnych ataków telefonicznych – wszystko w niej jest zabójcze.

Stephanie Hsu w filmie „Wszystko wszędzie naraz”

Fot. materiały prasowe A24

We wstrząsającym, obejmującym wiele wszechświatów filmie Daniela Kwana i Daniela Scheinerta bohaterka Joy – niezrozumiana córka Evelyn (Michelle Yeoh), właścicielki pralni mającej masę problemów – zmienia się w Jobu Tupaki, siłę zdolną zniszczyć całą ludzkość. Pomimo dziwacznych strojów, które przywdziewa jako różne wcielenia Jobu, takich jak inspirowany Elvisem kombinezon, elżbietańska kryza, bluza z misiami wyszytymi na rękawach – aktorka Stephanie Hsu nadaje jej człowieczeństwa, pokazując widzom, dlaczego ta zmęczona życiem mizantropka została przeciągnięta na ciemną stronę.

Rosamund Pike w filmie „O wszystko zadbam”

Fot. materiały prasowe Netflix

Marla Garson, krzykliwie ubrana, bezwstydna oszustka w sercu ostrej satyry J. Blakesona, jest z pewnością jednym z najlepszych kobiecych czarnych charakterów, jakie kiedykolwiek pojawiły się na ekranie. Grana z wyczuciem i niesłabnącą charyzmą przez Rosamund Pike, jest sprytną bizneswoman, która wykorzystuje osoby starsze i bezbronne, manipulując systemem prawnym, aby uzyskać nad nimi opiekę. Krótko mówiąc, jest czystym złem. Jednak gdy spotyka na swojej drodze Jennifer Peterson w roli Dianne Wiest – emerytkę, która nie zamierza odpuścić – i gdy intryga zaczyna się rozpadać, niemal zaczynasz Marli kibicować.

Helena Bonham Carter w sadze o „Harrym Potterze”

Fot. materiały prasowe Warner Bros

Helena Bonham Carter jako kędzierzawa, bezlitosna śmierciożerczyni Bellatrix Lestrange jest w stanie zmrozić krew w żyłach. Nawet gdy otaczają ją najbardziej nikczemni zwolennicy Voldemorta, od złowrogiego Lucjusza Malfoya do okrutnego Antonina Dolohova i krwiożerczego wilkołaka Fenrira Greybacka, ona wciąż jest najstraszniejsza.

Louise Fletcher w filmie „Lot nad kukułczym gniazdem”

Fot. Getty Images

Urodzona w Alabamie Louise Fletcher zdobyła Oscara za rolę Mildred Ratched, sadystycznej, despotycznej pielęgniarki, która przewodzi oddziałowi szpitalnemu, na którym przebywa Randle Patrick McMurphy, grany przez Jacka Nicholsona w poruszającej tragikomedii Miloša Formana. Dzięki jej doskonale wyważonej postawie postać ta stała się synonimem instytucjonalnych nadużyć władzy, a także jednym z najbardziej pamiętnych filmowych czarnych charakterów wszech czasów.

Angelina Jolie w filmie „Czarownica”

Fot. materiały prasowe

Z zakręconymi rogami, ostrymi kośćmi policzkowymi, przeszywającymi oczami i powiewającą czarną peleryną Angelina Jolie staje się tytułową władczynią zła w epickim filmie fantastycznym Roberta Stromberga „Czarownica” i jego późniejszej kontynuacji w reżyserii Joachima Rønninga. Jako niezrozumianą czarodziejkę, której surowy wygląd zewnętrzny ukrywa złote serce, łatwo możemy ją przeceniać – na własną niekorzyść.

Goldie Hawn w filmie „Ze śmiercią jej do twarzy”

Fot. Shutterstock

Mówi się, że zemsta najlepiej smakuje na zimno. Goldie Hawn jako Helen Sharp czeka siedem lat, aby dokonać zemsty na swojej miłosnej rywalce Madeline Ashton granej przez Meryl Streep. Wypija też eliksir obiecujący wieczną młodość, by uwieść swojego byłego, którego ukradła jej Meryl, i namawia go, by zabił jej dawną przyjaciółkę. Kończy się to źle dla wszystkich zainteresowanych, ale i tak za poświęcenie trzeba przyznać 10 punktów na 10.

Jodie Comer w serialu „Obsesja Eve”

Fot. materiały prasowe Netflix

Ubrana w tiulową kreację Molly Goddard (czy też kwiecistą od The Vampire’s Wife, krwistoczerwoną Lanvin albo vintage z domu mody Alexander McQueen) Villanelle, rosyjska psychopatka, która skradła każdą scenę w thrillerze Phoebe Waller-Bridge, jest równie stylowa, co zabójcza. Grana przez Jodie Comer w czterech sezonach, przebiera się, jeździ na motocyklach i morduje mężczyzn z zimną krwią, pokazując jednocześnie swoją łagodniejszą stronę poprzez zauroczenie Eve Polastri (Sandra Oh).

Margot Robbie w filmie „Legion samobójców”

Fot. materiały prasowe Warner Bros.

Margot Robbie przeszła ogromną przemianę, aby wcielić się w Harley Quinn, byłą psychiatrę, która staje się partnerką Jokera w zbrodni w porywającym romansie Davida Ayera. Jej postać ma różowo-niebieskio-platynowe warkocze, śmiertelnie bladą skórę, postrzępione podkolanówki i podarte koszulki. A jej broń do zabijania wrogów? Oczywiście kij bejsbolowy.

Lena Headey w serialu „Gra o tron”

Fot. materiały prasowe HBO

Bez względu na to, czy sunie przez Czerwoną Twierdzę z rozwianymi lokami i w misternie haftowanych szatach w pierwszych odcinkach serialu HBO, czy też sprawuje władzę jako żelazna królowa w ostatnim sezonie, Cersei Lannister jest siłą, z którą należy się liczyć – a chłodny, imperialny portret Leny Headey przyprawia o dreszcze.

Grace Jones w filmie „Zabójczy widok”

Fot. Getty Images

Elegancka garderoba Azzedine’a Alaï, wysokie kości policzkowe i talent do oczarowywania mężczyzn sprawiają, że Grace Jones w roli May Day, ochroniarki i kochanki psychopatycznego Maxa Zorina (Christopher Walken) w klasyku Johna Glena z lat 80., jest jedną z najbardziej przerażających kobiet Bonda w historii, a także jednym z największych kobiecych czarnych charakterów w kinie.

Cate Blanchett w serialu „Mrs America”

Fot. materiały prasowe HBO

Phyllis Schlafly, konserwatywna prawniczka i antyfeministka, która niestrudzenie prowadziła kampanię przeciwko wprowadzeniu poprawki o równouprawnieniu, jest kokieteryjną bohaterką osadzonego w latach 70. serialu Dahvi Waller. Za sprawą Cate Blanchett staje się coraz groźniejszą postacią – przebiegłą polityczką, której bezwzględne ambicje są skrzętnie ukrywane pod spódnicami w pastelowych kolorach, bluzkami z kokardkami i fasadą domowej uległości.

Lucy Liu w filmie „Kill Bill”

Fot. Getty Images

Ścięcie głowy nigdy nie było tak zgrabne jak w wykonaniu Lucy Liu – niemożliwie eleganckiej, władającej mieczem O-Ren Ishii w przesiąkniętym krwią thrillerze o zemście Quentina Tarantino. W trakcie prawie dwugodzinnego filmu dzika, bezimienna panna młoda grana przez Umę Thurman stawia czoła wielu przeciwnikom – lodowatej blondynce Daryl Hannah, noszącej opaskę na oczach Elle Driver, Chiaki Kuriyamie o martwym spojrzeniu czy wymachującej młotem meteorytowym Gogo – ale twarda i precyzyjna O-Ren przebija je wszystkie.

Emma Stone w filmie „Cruella”

Fot. materiały prasowe Disney

W głośnej historii Craiga Gillespie’a o Cruelli de Vil, legendarnej bohaterce Disneya, Emma Stone ma dwukolorowe włosy, diabelski uśmiech i szereg niezapomnianych strojów: kurtkę motocyklową i cekinowe spodnie, suknię z długim trenem zrobionym z odpadów oraz białą pelerynę, która staje w płomieniach, aby odsłonić ciemnoczerwoną suknię balową inspirowaną projektami Charlesa Jamesa.

Sharon Stone w filmie „Nagi instynkt”

Fot. Getty Images

Mała biała sukienka, szpilki i słynne „nic poza tym” sprawiły, że grana przez Sharon Stone Catherine Tramell przeszła do historii jako jedna z najbardziej zabójczych femme fatale kina. W definiującym epokę thrillerze erotycznym Paula Verhoevena staje się ona główną podejrzaną w sprawie morderstwa emerytowanej gwiazdy rocka, ale dzięki swojej pewności siebie i zabójczemu seksapilowi udaje jej się zmylić detektywa Nicka Currana (Michael Douglas) i wyjść z tego cało.

Natalie Portman w filmie „Czarny łabędź”

Fot. Shutterstock

Kiedy delikatna królowa łabędzi Nina Sayers w filmie Darrena Aronofskiego traci kontrolę nad rzeczywistością, przemienia się w złowrogą Odile z „Jeziora łabędziego” Czajkowskiego – jej oczy stają się przekrwione, wyrastają jej pióra i nagle odkrywa, że ma niekontrolowaną potrzebę zniszczenia swoich rywali, bez względu na konsekwencje.

Faye Dunaway w filmie „Najdroższa mamusia”

Fot. Getty Images

Poruszający dramat rodzinny Franka Perry’ego, będący adaptacją wstrząsających wspomnień Christiny Crawford o jej nadużywającej alkoholu adopcyjnej matce Joan, którą zagrała Faye Dunaway. Kontrolująca od najmłodszych lat zachowanie swojej córki, często traciła panowanie nad sobą i była naprawdę przerażająca.

Glenn Close w filmie „Fatalne zauroczenie”

Fot. Getty Images

Glenn Close wcieliła się w Alex Forrest – uwodzicielską szefową wydawnictwa, która terroryzuje szczęśliwie żonatego prawnika (Michael Douglas) w mistrzowskim thrillerze psychologicznym Adriana Lyne’a. Dzięki tej roli Glenn Close powstrzymała całe pokolenie zdradzających mężczyzn przed popełnieniem cudzołóstwa w obawie o swoje bezpieczeństwo, a także o bezpieczeństwo ich rodzinnych zwierząt.

Sarah Jessica Parker, Kathy Najimy i Bette Midler w filmie „Hokus pokus”

Fot. materiały prasowe Disney

Po tym jak zostały powieszone jako czarownice w Salem w XVII wieku, wszechmocne siostry Sanderson – Bette Midler w roli Winifred, Sarah Jessica Parker jako nieszczęśliwa Sarah i Kathy Najimy, czyli kpiąca Mary – zostają niechcący wskrzeszone w komediowym horrorze Kenny’ego Ortegi. Podczas gdy one sieją spustoszenie, widzowie dostają kiczowate efekty specjalne, walki na miotłach i przezabawny spektakl muzyczny.

Faye Dunaway w filmie „Bonnie i Clyde”

Fot. Getty Images

Być może Bonnie Parker była znana z napadów na banki, ale słynny film Arthura Penna z Faye Dunaway w roli głównej uczynił z niej ikonę mody z bronią w ręku, palącą cygara i posiadającą garderobę złożoną z beretów, dzianin w stylu retro, wzorzystych szalików i kraciastych trenczy. Wraz z eleganckim Clyde’em Barrowem (Warren Beatty) pozostawiają za sobą tylko zniszczenie.

Winona Ryder, Kim Walker, Lisanne Falk i Shannen Doherty w filmie „Śmiertelne zauroczenie”

Fot. Shutterstock

Grupa wrednych dziewcząt wymachujących młotkiem do krokieta – granych w czarnej komedii Michaela Lehmanna przez Winonę Ryder, Shannen Doherty, Lisanne Falk i Kim Walker, które nazywają się „Heather” – rządzi w liceum Westerburg żelazną ręką. Po trzech dekadach od premiery filmu ich ostre docinki są jeszcze bardziej godne przytoczenia niż kiedykolwiek wcześniej.

Anjelica Huston w filmie „Wiedźmy”

Fot. East News

Grając potworną Wielką Wiedźmę w pomysłowej adaptacji Nicolasa Roega powieści Roalda Dahla o tym samym tytule, Anjelica Huston jest zarówno rozkoszna, jak i przerażająca. Scena, w której wchodzi na scenę w czarnej sukni balowej i ostrym jak brzytwa bobie, po czym zdejmuje maskę, by odsłonić kulistą twarz i wybałuszone fioletowe oczy, z pewnością przyprawi cię o koszmary.

Sarah Michelle Gellar w filmie „Szkoła uwodzenia”

Fot. East News

Wyśmienita interpretacja „Niebezpiecznych związków” Rogera Kumble’a przenosi akcję z francuskiego dworu końca XVIII wieku do Nowego Jorku lat 90., kiedy to wyuzdana i powabna Kathryn Merteuil (Sarah Michelle Gellar) ośmiela sadystycznego Sebastiana Valmonta (Ryan Phillippe) do uwiedzenia niewinnej Annette Hargrove (Reese Witherspoon). Mamy tu do czynienia z intrygami, oszustwami i ogromnym napięciem seksualnym.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij