Znaleziono 0 artykułów
16.11.2023

Kim jest hiszpańska księżniczka Eleonora, uwielbiana córka Letycji i przyszła królowa?

16.11.2023
(Fot. Getty Images)

Kiedy jej ojciec został królem jako Filip VI, ona została następczynią tronu, choć jeszcze nie miała dziewięciu lat. Właśnie skończyła 18 i jest najpopularniejszą członkinią hiszpańskiej rodziny królewskiej. Czy księżniczka Eleonora stanie się najbardziej uwielbianą na świecie przedstawicielką monarchii od czasów księżnej Kate?

Dokładnie w dniu swoich 18. urodzin księżniczka Asturii Eleonora złożyła w Madrycie przysięgę wierności hiszpańskiej konstytucji, stanowiącą symboliczne zobowiązanie do tego, że będzie przyszłą królową Hiszpanii – zasiądzie kiedyś na tronie jako panująca hiszpańska monarchini. Przed tłumem liczącym kilkaset osób najstarsza córka króla przysięgła: „będę lojalnie wypełniać swoje obowiązki, przestrzegać i stać na straży konstytucji i wynikających z niej praw oraz respektować prawa obywateli Hiszpanii i społeczności autonomicznych, a także pozostawać lojalną królowi”. Była to ta sama przysięga, którą 37 lat temu wypowiedział jej ojciec, król Filip VI.

(Fot. Getty Images)

Córka królowej Letycji, 18-latka, ubrała się stosownie do swojego wieku, w biały garnitur oraz pasujące do niego buty na kaczuszce. Przez cały czas trwania ceremonii zaprzysiężenia księżniczki Eleonory biły od niej stoicki spokój i powaga. A jednak, gdy później pozowała do zdjęć, szczerze się uśmiechała, pokazując przy okazji, że nosi aparat ortodontyczny. 

Składanie podobnej deklaracji przez następców tronu w momencie osiągnięcia przez nich pełnoletności jest tradycją w wielu europejskich monarchiach. Na przykład w roku 1947 przyszła królowa Elżbieta II oświadczyła, że całe jej życie będzie „poświęcone służbie wam” – i zrobiła to w dniu swoich 21. urodzin. 

(Fot. Getty Images)

Jednak w Hiszpanii zaprzysiężenie Eleonory, najstarszej córki króla, wynikało z nieoczekiwanej, pilnej potrzeby. Reputacja hiszpańskiej rodziny królewskiej przechodzi obecnie poważne zawirowania po serii skandali ze swoim udziałem. W roku 2020 były król Juan Carlos, dziadek hiszpańskiej księżniczki Eleonory, został zmuszony do wyjazdu z kraju i przeprowadzki do Abu Zabi po tym, jak zostały mu postawione zarzuty dotyczące jego powiązań finansowych. W 2014 r. Juan Carlos abdykował na rzecz swojego syna Filipa w związku z zamieszaniem córki Krystyny w skandal polegający na defraudacji środków. (Później została ona uniewinniona). Z kolei dwa lata wcześniej wyjechał na warte 60 tys. dolarów polowanie w Botswanie, opłacone przez doradcę saudyjskiej rodziny królewskiej, którego nazwisko wypłynęło następnie w związku z aferą Panama Papers.

Spowodowało to, że wielu Hiszpanów zastanawia się, czy rodzina królewska jest im w ogóle potrzebna. Sondaż z 2020 r. wykazał, że 48 proc. z nich chciałoby przeprowadzenia referendum w sprawie monarchii

I tu pojawia się 18-letnia księżniczka Eleonora.

Według portalu El Español najstarsza córka króla Filipa VI – i następczyni hiszpańskiego tronu – to najbardziej popularna członkini rodziny królewskiej (wyprzedzająca w tej kwestii nawet swojego ojca). Po tym, jak większość młodości spędziła z dala od świateł reflektorów, w ostatnich kilku miesiącach księżniczka Asturii Eleonora w zasadzie bezbłędnie debiutuje jako młoda przyszła królowa Hiszpanii. Latem tego roku następczyni tronu rozpoczęła szkolenie w Generalnej Akademii Wojskowej w Saragossie. Pierwszy dzień jej trzyletniego szkolenia wojskowego został szczegółowo udokumentowany przez media, a towarzyszyło mu wiele pochwał dla jej dojrzałej decyzji, by aktywnie przygotowywać się do roli hiszpańskiej głowy państwa. (Podobno po skończeniu akademii wojskowej będzie studiować prawo). 

(Fot. Getty Images)

We wrześniu dwór królewski podzielił się zdjęciami, na których widać niespełna 18-letnią księżniczkę ubraną w mundur, pozującą z kolegami i koleżankami z akademii. Z kolei w październiku była gospodynią rozdania Nagród Księżniczki Asturii (w czasie którego miała kolczyki Bulgari). Te głośne, efektowne wystąpienia spowodowały, że hiszpańska prasa donosi, że kraj opanowała prawdziwa eleonoromania. 

W kraju tak podzielonym w kwestii monarchii pojawienie się Eleonory w centrum uwagi może być ostatnią nadzieją dla przyszłości tej instytucji. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, gdzie stylowi młodzi książę William i Kate Middleton wpłynęli korzystnie na popularność tamtejszej rodziny królewskiej (według YouGov w roku 2023 księżna Kate była drugą najpopularniejszą członkinią brytyjskiej monarchii po zmarłej królowej, natomiast król Karol III znalazł się na szóstym miejscu), wydaje się, że hiszpańska księżniczka Eleonora ma potencjał, by ustabilizować sytuację swojej rodziny po pełnej skandali przeszłości. Wszystko wskazuje bowiem na to, że wyrasta na prawdziwą królową. 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Elise Taylor
Proszę czekać..
Zamknij