Znaleziono 0 artykułów
30.07.2020

Najlepsze filmy o przyjaźni

30.07.2020
"Thelma i Louise (Fot. East News)

Wybraliśmy 15 ponadczasowych produkcji, które przypomną o sile przyjacielskich więzi.

„Thelma i Louise”: O ucieczce

 

Ridley Scott opowiada o dwóch przyjaciółkach, które znudzone rutyną życia postanawiają wyjechać na weekend i zapomnieć o wszystkich problemach. Ich beztroska wycieczka kończy się, gdy Thelma zostaje zaatakowana przez obcego mężczyznę, a Louise ratuje ją z opresji i go zabija. Kobiety postanawiają uciec do Meksyku, mitycznego celu podróży wszystkich banitów. Ich śladem rusza jednak zdeterminowany detektyw. Bonus? Młody Brad Pitt. Bez koszulki.

„Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom”: O pierwszej miłości

 

Lata 60. XX wieku. Dwójka zakochanych nastolatków, nie zważając na surowe zakazy rodziców i opiekunów, zawiera sekretny pakt. Postanawiają uciec z domów, by razem przeżyć największą przygodę życia. Ich śladem ruszają zmartwieni rodzice, przyjaciele i… opieka społeczna. Utrzymana w autorskiej estetyce Wesa Andersona opowieść o przyjaźni małej i dużej to idealny seans na wakacyjny wieczór. "Moonrise Kingdom" można oglądać na VOD.pl.

"Klub winowajców" (Fot. East News)

„Klub winowajców”: O przyjaźni ponad podziałami

 

Piątka licealistów musi za karę spędzić całą sobotę w szkole. Outsiderka Allison, kujon Brian, buntownik John, królowa piękności Claire i sportowiec Andy – choć z pozoru dzieli ich wszystko, szybko nawiązują nić porozumienia. Od niedawna film można oglądać na Netfliksie.

„Stalowe magnolie”: O wsparciu

 

Sześć przyjaciółek w średnim wieku spędza każdą wolną chwilę na plotkach w lokalnym salonie piękności. Choć nie zawsze się dogadują, a kłótnie są na porządku dziennym, wiedzą, że mogą na siebie liczyć. Gdy dociera do nich wiadomość o poważnej chorobie córki jednej z nich, jednoczą siły. W rolach głównych plejada gwiazd – Julia Roberts, Dolly Parton, Sally Field i Shirley MacLaine.

"Nietykalni" (Fot. East News)

„Nietykalni”: O dziwnym duecie

 

Dowcipna, szczera i wzruszająca opowieść o męskiej przyjaźni. Philippe jest milionerem, Driss chłopakiem z przedmieścia. Mimo że pochodzą z innych światów, nawzajem uczą się korzystać z życia. Przesłanie filmu wydaje się równie ważne, co ponadczasowe – choć wszyscy się różnimy, to ostatecznie więcej nas łączy, niż dzieli. 

„Czekając na miłość”: O wspólnych radościach i smutkach

 

Rok przed premierą „Seksu w wielkim mieście” do kin trafił film opowiadający o historii czterech innych przyjaciółek. Savannah (Whitney Houston), Bernadine (Angela Bassett), Robin (Lela Rochon) i Gloria (Loretta Devine) dzielą ze sobą wszystkie radości, smutki i nadzieje. Każda z nich zmaga się z innymi rozterkami miłosnymi i choć szczęście czasem im dopisuje, zawsze mogą liczyć na siebie. Film Foresta Whitakera inspirowany była powieścią Terry McMillan.

"Seks w wielkim mieście" (Fot. Materiały prasowe Netflix)

„Seks w wielkim mieście”: O przyjaciółkach z Nowego Jorku

 

Tej czwórki nie trzeba nikomu przedstawiać. Kultowy serial z lat 90. doczekał się aż sześciu sezonów i dwóch filmów. W pierwszym z nich ponownie spotykamy Carrie, Samanthę, Mirandę i Charlotte. Tym razem nowojorska paczka przyjaciółek przygotowuje się do niezwykłego wydarzenia – Carrie i Mr Big mają w końcu stanąć na ślubnym kobiercu, ale nie wszystko idzie zgodnie z planem. Pozycja obowiązkowa na babski wieczór. Można oglądać na Netfliksie.

„Leon zawodowiec”: O porozumieniu bez względu na wiek

 

Ułożone życie płatnego zabójcy Leona (Jean Reno) staje na głowie, gdy musi ratować Matyldę (Natalie Portman), której rodzina została zamordowana. Charyzmatyczna dziewczynka szybko zaskarbia sobie przyjaźń mężczyzny. Poprzysięga sobie chronić ją za wszelką cenę. „Leon zawodowiec” Luca Bessona to nie tylko świetna mieszanka humoru i akcji, ale również opowieść o tym, że przyjaźń nie zna wieku.

"Szkoła melanżu" (Fot. Materiały prasowe HBO)

„Szkoła melanżu”: O dorastaniu

 

Amy i Molly (Kaitlyn Dever i Beanie Feldstein) w przededniu ukończenia szkoły średniej zdają sobie sprawę, że poświęcały się nauce kosztem życia towarzyskiego. Nastolatki postanawiają więc w jedną noc wybawić się za cztery lata. Za reżyserski debiut Olivii Wilde wróżono nominację do Oscara. Choć tak się nie stało, to „Szkoła melanżu” zyskała tytuł jednej z najlepszych komedii o dorastaniu, nie tylko dla nastolatek.

„Stowarzyszenie wędrujących dżinsów”: O szczęśliwym talizmanie

 

Gdy cztery przyjaciółki, Carmen, Tibby, Bridget i Lena, każda o innym typie urody, budowie ciała i temperamencie, mierzą tę samą parę spodni, która okazuje się pasować każdej z nich, postanawiają, że przez całe lato będą się szczęśliwym ciuchem wymieniać. Dzięki magicznej mocy dżinsowego talizmanu i wzajemnemu wsparciu dziewczyny są w stanie pokonać każdą przeciwność.

"Tajemniczy ogród" (Fot. materiały prasowe)

„Tajemniczy ogród”: O poświęceniu i nadziei

 

Na ekranizacji powieści Frances Hodgson Burnett w reżyserii Agnieszki Holland wychowały się kolejne pokolenia dziewczyn. Po śmierci rodziców Mary Lennox przeprowadza się do domu wuja. Nieopodal posiadłości dziewczynka odkrywa zaniedbany ogród, któremu chce przywrócić dawną świetność. Przy okazji Mary uczy się również, czym są miłość, poświęcenie i nadzieja.

„Frances Ha”: O próbie

 

Niepoprawna marzycielka Frances (Greta Gerwig) każdego dnia budzi się z nowym pomysłem na życie. Beztroska kończy się, gdy jej najlepsza przyjaciółka i współlokatorka Sophie oświadcza, że wyprowadza się z ich wspólnego mieszkania. Film Noah Baumbacha (reżysera „Historii małżeńskiej”, a prywatnie partnera Gerwig) to opowieść o tym, że prawdziwa przyjaźń przetrwa każdą próbę. Film można oglądać na Netfliksie.

"Małe kobietki" (Fot. Wilson Webb/Collection Christophel/East News)

„Małe kobietki”: O siostrzeństwie

 

O tym, że naszymi najlepszymi przyjaciółmi mogą być siostry, przypominają „Małe kobietki”. Adaptacja jednej z najpopularniejszych amerykańskich powieści śledzi losy Jo, Meg, Beth i Amy, dorastających w zubożałej posiadłości Orchard House. Dziewczyny pod okiem kochającej mamy wykorzystują liczne talenty, optymizm i entuzjazm, by urozmaicić swoje skromne życie. „Małe kobietki” doczekały się kilku ekranizacji, w tym najpopularniejszej z połowy lat 90. z ówczesną ikoną Winoną Ryder w roli Jo i najnowszej z Saoirse Ronan w roli głównej. Pierwszą można oglądać na HBO GO, a drugą na platformie Player.pl.

„Mandarynka”: O inkluzywności

 

Sin-Dee wychodzi z aresztu w Wigilię Bożego Narodzenia. Jej najlepsza przyjaciółka Alexandra ma dla niej złe wieści – pod jej nieobecność jej partner ją zdradzał. Wściekła Sin-Dee postanawia się zemścić, dumnie przemierzając zakazane ulice Los Angeles. Film Seana Bakera (znanego m.in. z cudownego „Florida Project”) to nie tylko jeden z niewielu tytułów, w którym w postacie transseksualne wcieliły się osoby niecisgenderowe, ale również ważny obraz queerowej przyjaźni. Można oglądać na VOD.pl.

"Mandarynka" (Fot. materiały prasowe)

„Mój przyjaciel Hachiko”: O najwierniejszym towarzyszu

 

Za namową córki profesor Wilson (Richard Gere) przygarnia szczeniaka. Hachiko natychmiast staje się członkiem rodziny. Codziennie towarzyszy swojemu panu w drodze na dworzec, a wieczorem czeka na jego powrót. Gdy pewnego dnia profesor nie wraca, oddany pupil wciąż cierpliwie czeka. „Mój przyjaciel Hachiko” to nie tylko wyciskacz łez, ale również prawdziwa historia, która przypomina o tym, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. I najwierniejszy.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij